Logowanie
 Tworzenie obrazu pendrive, karty pamięci w programie USB Image Tool

Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl

W poradniku opisano, w jaki sposób stworzyć obraz całego pendrive, karty pamięci lub innego urządzenia magazynującego z wykorzystaniem programu USB Image Tool.

Jednym z ciekawszych narzędzi jest znany darmowy program do odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków/partycji - TestDisk. Procedurę tworzenia obrazu przy pomocy tego programu opisywałem niegdyś w artykule dotyczącym naprawy pendrive.

Dziś chciałbym przedstawić Wam inne darmowe narzędzie, które potrafi wykonać kompletny obraz pendrive lub innego urządzenia magazynującego podłączonego do komputera za pośrednictwem złącza USB. Program nosi nazwę USB Image Tool, nie wymaga on instalacji, jest łatwy w obsłudze, pomimo prostoty jest funkcjonalnym i przydatnym narzędziem.

Tworzenie obrazu pendrive, dysku USB w programie USB Image Tool

Pobieramy aplikację USB Image Tool, rozpakowujemy archiwum, przy pomocy dowolnego kompresora plików i uruchamiamy program poprzez dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy na pliku wykonywalnym USB Image Tool.exe

Podłączamy do portu USB pendrive lub inne urządzenie magazynujące i wskazujemy opcję Rescan. Urządzenie zostanie wykryte, po zaznaczeniu ikony dysku na zakładce Device pojawią się szczegółowe informacje na temat urządzenia i partycji.

Aby stworzyć obraz, wybieramy opcję Backup i wskazujemy miejsce zapisu pliku obrazu. Równocześnie wybieramy format zapisu. Mamy do dyspozycji formaty IMG, IMA, IMZ oraz IMG.GZ. Rozmiar pliku zapisanego jako IMG lub IMA będzie równy maksymalnej pojemności urządzenia, którego poddajemy operacji backupu (kopia jest tworzona w stosunku 1:1). Pozostałe dwa formaty wybieramy wtedy, gdy chcemy oszczędzić miejsce na dysku (plik obrazu będzie skompresowany).

Po wybraniu lokalizacji i formatu pliku akceptujemy wybór. Rozpocznie się proces tworzenia kopii zapasowej, którego postępy można śledzić na pasku znajdującym się w lewej dolnej części okna programu. Aplikacja nie informuje użytkownika o pomyślnym zakończeniu operacji. Dopóki pasek postępu ponownie nie przyjmie formy nieaktywnej, nie należy podejmować żadnych czynności.

Tak stworzony obraz można wykorzystać na potrzeby procesu odzyskiwania danych lub w celu zabezpieczenia się przed ewentualną utratą nośnika i/lub danych. Stworzony obraz można łatwo zamontować w systemie i korzystać z niego tak jakbyśmy mieli rzeczywisty nośnik podłączony do komputera. Więcej informacji na temat montowania obrazów dysków można uzyskać na naszym forum komputerowym.

Przywracanie obrazu odbywa się poprzez wybranie opcji Restore. Wskazujemy obraz dysku, który chcemy przywrócić. W przypadku podłączenia do komputera większej ilości urządzeń USB, należy pamiętać, aby przed operacją przywracania wskazać właściwe urządzenie magazynujące.


Copyright © rokko


Wszystkie prawa zastrzeżone. Poradnik powstał na potrzeby serwisu www.hotfix.pl
Zabronione jest kopiowanie całości lub fragmentów niniejszego poradnika.

 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=253

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook