Logowanie
 Test Linksysa z serii EA8300 AC2200
Dzień dobry Wszystkim, w dzisiejszym teście chciałbym przedstawić router firmy Linksys z serii EA8300 AC2200 MU-MIMO Tri-Band Max Stream. I to jest dopiero długa nazwa, a router w sumie taki trochę niewielki. W sumie ostatnio trafiały do mnie same kolosy, a ten tutaj jegomość dość kompaktowym jest.

Specyfikacja


Łączność: 802.11ac, Tri-band 5 GHz + 5GHz + 2.4 GHz
Procesor: 716 MHz Quad-Core CPU+ 3 offload Processors
Częstotliwość: 5GHz + 2.4 GHz
Prędkość: AC2200 (N400 + AC867 + AC867)
Anteny: 4
Pamięć: RAM: 256MB; Flash: 256MB
Wymiary: 213.7mmX161.8mmx54.8mm
Waga: 608 gram

Wykonanie


Wygląd tego sprzętu jest hmmm, tradycyjny? W większości z pewnością. Można rzec, że zachowuje wszystkie obecne trendy projektowania domowych routerów WiFi. A więc kształt i kolorystykę, w tym złowrogo sterczące anteny. Jedyne co go różni to mniejsze, kompaktowe wymiary, bo nie jest tak rozwleczony. Jest za to lekko grubszy, ale słuchajcie, to dobrze, bo przy mniejszych wymiarach nie zajmie połowy szafki. Łatwiej go będzie schować.

Jest też coś dziwnego. On waży więcej niż tradycyjni konkurenci. I to mnie ciekawi, bo nie widać w środku żadnych blach i radiatorów. Być może są ale nie będę rozkręcał i tak tam nie ma czego szukać. To nie czasy, że potem przy uszkodzeniu coś tam się będzie lutowało/wymieniało.

Obudowa jest tutaj solidna, wykonana z twardego, czarnego i na koniec matowego plastiku. Na wierzchu i spodzie znajdują się liczne, drobne otwory wentylacyjnej. Na bokach i górze wystają klasycznie agresywne antenki, które już klasycznie nie są odkręcane, a na wierzchu coś w rodzaju ekranu będącego czarnym plastikiem w formie lakierowanego fortepianu, za którym chowają się diodowo podświetlane symbole mówiące o stanie pracy routera. Z tyłu klasycznie, a zatem porty Gigabit Ethernet, złącze WAN, przycisk RESET (mocno czerwony), złącze USB 3.0 oraz złącze zasilania. Trochę dziwnie ukryto przycisk WPS, bo na boku urządzenia w zupełnie niewidocznym miejscu.Menu i funkcjonowanie


Panel administracyjny ma przyjemny dla oka interfejs graficzny, który początkowo wydaje się dość zagmatwanym jeśli chodzi o poszukiwanie bardziej zaawansowanych opcji. Wymaga on przyzwyczajenia, gdzie użytkownik po prostu musi włączyć określoną grupę funkcji, aby mieć do nich dostęp.Główne okno jest podzielone na dwie zasadnicze części, tj SmartWiFi oraz Ustawienia.W pierwszej części można przejrzeć listę urządzeń podłączonych do routera, włączyć dostęp dla konta gościa, zarządzać kontrolą rodzicielską, włączyć proste harmonogramowanie QoS dla multimediów, a nawet zrobić sobie test prędkości łącza Internetowego.Szczególnie fajnie zostało zrobione zarządzanie multimediami. W panelu zdefiniowano szereg najczęściej wykorzystywanych aplikacji oraz gier online dla których można wyznaczać określone priorytety co do łączności.W drugiej części panelu mamy już zarządzanie ustawieniami łączności routera. Tutaj wszystko zostało pogrupowane w cztery zakładki: Połączenia, Rozwiązywanie problemów, Łączność bezprzewodową oraz Zabezpieczenia. Każde z nich ma poukrywane dodatkowe opcje w postaci poziomego menu. Patrząc na możliwości konfiguracyjne jest tu praktycznie wszystko co może być potrzebne w routerze domowym i dla małej firmy. Jest nawet osobne wsparcie dla IPv6. Ciekawe, że można ustawić aż trzy DNSy, gdzie zazwyczaj wszyscy dają dostęp tylko do dwóch. Wbrew pozorom czasem się to przydaje.

Nie mogło też rzecz jasna zabraknąć zarządzania VLANami czy tablicami routingu. W końcu jest tu mowa o routerze, a nie tylko przełączniku. Swoją drogą czasami się zastanawiam ile osób umie z tego korzystać, a ile z nich faktycznie coś z tym robi. Nie mniej jak w dobrej klasy routerze, jest tu i routing statyczny, jest też i dynamiczny. W sumie jeszcze tylko port konsolowy i byłby prawdziwy router.

W ramach rozwiązywania problemów Linksys dorzucił nam narzędzia do pingowania, czy śledzenia tras pakietów. Tutaj ukrywa się też trochę dziwne, bo resetowanie routera czy robienie kopii zapasowej. Są tu też w miarę sensownie wyglądające dzienniki.

Podobnie, jak dla łączności Lanowej tak i dla WiFi jest tu cała masa mniej lub bardziej przydatnych opcji, w tym osobne zarządzanie pasmami, filtrowanie po MAC adresach, konfiguracja WPSu, a nawet co mnie się bardzo spodobało, a mianowicie planer połączeń WiFi. Można w nim wyłączać WiFI w wybranych godzinach i dniach tygodnia. Ciekawa opcja.I na koniec oczywiście jest też zapora ale już w mniej zaawansowanej wersji.

Testy, testy, testy


Na początek zużycie energii. Moim zdaniem jest dobrze, zużycie nie wzrasta zasadniczo wraz z podłączanymi urządzeniami. Lekki wzrost widać tylko przy Ethernecie i po włączeniu WiFi, dołączanie kolejnych urządzeń bezprzewodowych niczego w zasadzie nie zmienia. Wszystko to przedstawia poniższy wykres.Kolejna rzecz to grzanie się. Tutaj nie jest tak różowo. Sprzęt ten ma tendencję do nagrzewania się.Jak widać na pomiarze temperatura na wylotach potrafi osiągnąć nawet lekko ponad 40 stopni. Nie jest to bardzo dużo, ale lepiej nie stawiać tego sprzętu gdzieś, gdzie nie będzie przewiewu i lepiej nie przykrywać go niczym, a także czasami oczyścić go z kurzu.

Kolejny element to test zasięgu. Więc tak, kolejno mamy jak zazwyczaj: zrzut robiony obok routera, za jedną, dwiema ścianami, piętro wyżej, piętro niżej oraz piętro niżej ale za trzema ścianami.

Ogólnie jest dobrze, bo zasięg miałem wszędzie ale zaskoczyła mnie inna rzecz. Zazwyczaj mam lepszy zasięg na łączności 2.4 GHz, a tu się okazuje, że lepiej jest na 5 GHz.

Podsumowanie


I tak dobrnąłem do końca tej recenzji. Co mogę powiedzieć o tym sprzęcie na podsumowanie. Całkiem fajnie wygląda, jest bardziej kompaktowy od innych do niego podobnych ale za to wydaje się bardziej grubaśny. Na pewno się grzeje, o tym koniecznie trzeba pamiętać i nie chować go nie wiadomo gdzie. Mocnym punktem są bogate możliwości konfiguracyjne oraz niskie zużycie energii. Ma też bardzo fajny zasięg. Tym samym projektanci zasługują tutaj na pochwałę.

Wszelkie prawa zastrzeżone, HotFix.pl 2018
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=201

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook