Logowanie
 Filezilla - Zaawansowana instrukcja obsługi i recenzja
FileZilla jest darmowym klientem FTP, który służy głównie do uploadowania oraz downloadu plików z dowolnego serwera dającego dostęp do protokołu FTP. Głównymi zainteresowanymi dla FileZilli są webmasterzy, administratorzy czy redaktorzy portali. Sam program możemy znaleźć pod adresem naszego downloadu: Pobierz program Filezilla.

Program ten doskonale może się nadawać jako alternatywa dla np Windows Commandera czy nawet wbudowanych mechanizmów FTP w systemie Windows i nie tylko. A nie tylko, gdyż można go używać w systemach Windows, Linux oraz Mac OS X. Dla pasjonatów przygotowano także kody źródłowe.

1. Instalacja i aktualizacjaInstalacja tego programu jest standardowa i wygląda identycznie jak dla innych programów z jakimi mamy do czynienia.

Co do aktualizacji, w obecnej teraz wersji 3.5.0 nie ma już znanych z poprzednich wersji problemów z niepowodzeniem aktualizacji. Teraz przebiega ona gładko i bez problemów. Ściągnięty plik aktualizacji zawsze najpierw odinstaluje poprzednią wersję, aby potem zainstalować nową. To właśnie to podejście zapewne naprawiło wcześniejsze problemy tego procesu.

Jeśli jeszcze mowa o aktualizacjach, są one dokonywane dość często, więc zawsze mamy świadomość, że nasz program będzie na czasie. O nowej wersji zawsze informują nas odpowiednie komunikaty, czy to w oknie czy obok menu.

2. Uruchamianie i budowaFilezilla wyglądem przypomina typowe menedżery plików z dwoma głównymi oknami. Obsługa jest nad wyraz prosta, po lewej dysk lokalny komputera, a po prawej drzewo plików na serwerze. Nic tylko zaznaczyć pliki i skopiować co potrzeba w jedną lub drugą stronę poprzez mechanizm przeciąganiaPracę z serwerem FTP rozpoczynamy wykorzystując pola szybkiego uwierzytelniania u góry wprowadzając nazwę serwera, nazwę użytkownika oraz hasło. Opcjonalnie możemy podać także port. Jego brak spowoduje użycie standardowych ustawień dla FTP. Wszystkie dane logowania są zapamiętywane i zawsze możemy ich użyć na nowo. Obok przycisku Szybkie połączenie mamy listę rozwijaną historii połączeń. To tam znajdują się wszystkie ostatnie połączenia. Jedno kliknięcie a już Filezilla połączy się na nowo.

Wszystko co kopiujemy znajduje się na dole w oknie w polu Pliki w kolejce. Dzięki niej szybko dowiemy się co jeszcze będzie się kopiowało. Prawidłowo przeniesione pliki znajdą się na liście udanych transferów, zaś wszystko co błędnie się skopiuje trafi do Nieudanych transferów.

3. Zaawansowane opcje używania programu FilezillaFilezilla oferuje swoim użytkownikom kilka bardzo ciekawych funkcji. Jedną z nich jest możliwość określania Limitów prędkości. Dzięki nim możemy limitować żerność programu na nasze zasoby łącza skutecznie ograniczając możliwości uploadu oraz downloadu programu.
Inną ciekawą opcją są zakładki. Możemy tutaj zdefiniować zakładki, które po kliknięciu otworzą nam odpowiednią ścieżkę serwera oraz ścieżkę na dysku lokalnym. Pliki zawarte w obydwu lokalizacjach możemy także automatycznie synchronizować trzymając zawsze je w sposób uaktualniony.
Program poprzez menu Nowa karta pozwala także na pracę z kartami, gdzie w poszczególnych kartach będą wykonywane różne operacje równolegle na różnych sesjach FTP.

Mówiąc o bardziej zaawansowanych elementach Filezilli warto powiedzieć też o bieżących komunikatach pomiędzy komputerem a serwerem. W górnej części okna głównego widnieje wszystko co się aktualnie dzieje na linii komputer <-> serwer. Warto śledzić te komunikaty zwłaszcza w przypadku problemów z połączeniem. Z nich można się np dowiedzieć czy uwierzytelnianie się powiodło czy też nie. Można także wykonywać własne polecenia FTP.
Oczywiście mówiąc o takich funkcjach jak zapamiętywanie operacji warto także wspomnieć o mechanizmie czyszczenia danych prywatnych, które znajdziemy w menu Edycja.Z kolei w menu Serwer znajdziemy możliwość zdalnego wyszukiwania plików. Jest to dość zaawansowane narzędzie pozwalające określać katalog wyszukiwania, warunki (np co ma zawierać lub czemu ma się równać nazwa pliku), a nawet rozróżniać wielkość liter.Na koniec warto jeszcze powiedzieć o pewnej opcji w menu Podgląd -> Filtry nazw plików.Jest to zaawansowany edytor filtrów jakie stosowane są podczas wyświetlania nazw plików. Nie wszystko zawsze musimy kopiować i często niektórych plików (np systemowych) nawet nie chcemy widzieć. Ta opcja pozwoli nam je usunąć z wyświetlania. Można wykorzystać już zdefiniowane filtry lub stworzyć własne stosując reguły logiczne np co ma zawierać nazwa a czego nie. Reguły te można zdefiniować na dodatek i dla dysku lokalnego i dla dysku sieciowego.

Same filtry wyświetlania można także w dowolnej chwili włączać lub wyłączać i to bez konieczności ich usuwania. Na koniec wszystkie zdefiniowane filtry można także zapisywać.

Aha i jeszcze uwaga, odzyskanie haseł w Filezilli jest skrajnie proste. Są one przechowywane w pliku recentservers.xml w folderze users/nazwa_usera/AppData/Roaming/FileZillaCopyright 2011 by cosik_ktosik. Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=28

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Alek [dnia: Nov 21, 2019]
Ziomki, cmd'ek nie przyjmuje po ...
gryPrzez: cosik_ktosik [dnia: Nov 13, 2019]
A jak ma reagować na plik, który...
gryPrzez: Marcin [dnia: Nov 13, 2019]
Jest już rozszerzenie które dzie...
gryPrzez: trasyz [dnia: Nov 07, 2019]
Po wybraniu mojego profilu i prz...
gryPrzez: roma [dnia: Oct 29, 2019]
też nienawidzę drukarek.Zawsze d...
gryPrzez: slawas [dnia: Oct 27, 2019]
Witam, mam problem, otóż dostałe...
gryPrzez: Majster [dnia: Oct 17, 2019]
Nie polecam:(
gryPrzez: intel [dnia: Oct 07, 2019]
Oni maja tak dziurawe cepy, ze n...
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook