Logowanie
 Zniknięcie napędu, problemy z nagrywaniem itp
W poniższym poradniku postaram się wyjaśnić jak rozwiązać parę problemów związanych z napędami CD/DVD, od nie wykrywania go przez BIOS, poprzez nagłe zniknięcie z systemu, do problemów z czytaniem płyt.


1. Kogo obarczyć winą: system operacyjny, czy sprzęt?

Najpierw sprawdzamy, czy napęd jest widoczny przy starcie komputera, a dokładnie podczas sprawdzania przez BIOS podzespołów.
Jeżeli jest widoczny, możemy uznać, że wina leży po stronie systemu . Jeżeli nie widać napędu, należy sprawdzić podłączenie napędu.


2. Sprawdzanie sprzętu.

Po pierwsze, najpierw sprawdzamy czy kabel sygnałowy nie jest gdzieś uszkodzony np podcięty lub przypalony. Problem ten może dotyczyć właścicieli komputerów zamkniętych w obudowach o małych gabarytach oraz właścicieli starszych maszyn . Po drugie, sprawdzamy wtyczki, zwłaszcza kabli interfejsu ATA. Przykładowo, wymyślne kable do napędów ATA w okrągłym oplocie, wprawdzie poprawiają przepływ powietrza, ale są niezwykle podatne na uszkodzenia. Jeżeli jest taka możliwość, to kabel sygnałowy przydałoby się wymienić na inny. Należy jednak podpinać go w identyczny sposób, jak był podłączony jego poprzednik. Kolejnym etapem jest sprawdzenie podpięcia kabla zasilania.

Jeżeli kabelki są już sprawdzone, przechodzimy do Biosu. Aby wejść do Biosu, na pierwszym ekranie po włączeniu komputera, możemy zauważyć mniej, więcej taki napis: "Press DEL to Enter Setup".

Oznacza to, że w tym momencie możemy wejść do Biosu naciskając klawisz DEL (w laptopach często spotyka się wejście poprzez klawisz F2).

W Biosie ładujemy ustawienia zoptymalizowane. Szukamy w opcjach głównego ekranu czegoś w stylu "Load Optimized Defaults" i naciskamy Enter. W tym momencie Bios zapyta się nas czy, aby na pewno chcemy to zrobić. Oczywiście potwierdzamy to klawiszem Y (od ang. YES). Samych parametrów Biosu, czy obszaru CMOS, radziłbym nie ruszać (w CMOS i tak wszystko zostanie ustawione na AUTO). Teraz należałoby zapisać zmiany. Robimy to klawiszem F10. Potwierdzamy chęć zapisania zmian i wychodzimy z Biosu. Sprawdzamy efekty.


3. Wina leży po stronie systemu.

a). Program Daemon Tools i pokrewne.

Wszelkie programy emulujące napędy mogą skutecznie unieruchomić fizyczny napęd. W razie problemów należy je odinstalować, a następnie oczyścić rejestr. Można to zrobić programem -> CCleaner. Po tych operacjach uruchamiamy komputer ponownie.


b) Napęd jest widoczny w Menedżerze urządzeń ale nie ma go w Moim Komputerze.

Ten przypadek jest dość charakterystyczny. Przyczyną są tu głównie dwa błędne lub uszkodzone wpisy w rejestrze systemowym.

Aby naprawić ten problem należy otworzyć notatnik i wkleić poniższy kod:


Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}]
"UpperFilters"=-

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}]
"LowerFilters"=-
Następnie zapisujemy plik na pulpicie, z menu wybieramy Plik->Zapisz. W polu "Nazwa pliku", wpisujemy fix.reg, a w "Zapisz jako typ:" wybieramy Wszystkie pliki. Teraz klikamy Zapisz.
Klikamy na Naszą ikonkę na pulpicie, uruchamiając import do rejestru.
Po uruchomieniu zostanie wyświetlony monit z pytaniem czy chcemy dodać tą informację do rejestru. Oczywiście, wyrażamy na to zgodę. Po pomyślnym imporcie ustawień do rejestru, włączamy komputer na nowo i sprawdzamy efekty.


c) Ponowne zainstalowanie napędu.

Jeżeli Nasz napęd nadal pozostaje niewidoczny lub też z niewiadomych przyczyn działa zbyt wolno, to następnym etapem powinno być ponowne jego zainstalowanie. Aby to zrobić, należy wejść do Menedżera Urządzeń. Do Menedżera Urządzeń można wejść na dwa sposoby: 1) W Menu Start->Panel Sterowania->Narzędzia Administracyjne->Zarządzanie Komputerem->wybieramy Menedżer Urządzeń. 2) Można skorzystać z polecenia wywołującego określoną -> przystawkę systemu Windows: w Menu Start->Uruchom->wpisujemy: devmgmt.msc.
Będąc w Menedżerze urządzeń należy odinstalować kanał do którego podpięty jest napęd. A zatem rozwijamy Kontrolery IDE ATA/ATAPI i usuwamy dany kanał. Jeżeli nie wiemy, gdzie jest podpięty napęd, można śmiało usunąć wszystkie kanały (kontrolery zostawiamy).

Aby odinstalować kanał, klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy Odinstaluj. Po wszystkim uruchamiamy na nowo komputer, czekamy aż system wszystko zainstaluje na nowo i sprawdzamy efekty.

Metoda ta pozwala także przywrócić prawidłowe wpisy w rejestrze


d) Uszkodzony lub nieaktualny sterownik ASPI.

Jeżeli mamy problemy z nagrywaniem, mogło dojść do uszkodzenia sterownika ASPI. Możliwe też, że ASPI jest już nieaktualne. Aktualizacja jest dość prosta do przeprowadzenia. ASPI znajdziemy tutaj -> KLIK.
Pobrany plik należy wypakować na dysk. W środku tego katalogu znajdziemy program ASPICHK.SYS, który pozwoli nam sprawdzić aktualną wersję sterownika ASPI. Sprawdzamy wersję ASPI i w razie czego uaktualniamy go. W przypadku uszkodzenia sterownika, aktualizacja jest konieczna.
Jeżeli istnieje plik aspiint.exe, uruchamiamy go. Jeżeli jego nie ma, należy uruchomić plik install.bat z podaną odpowiednią opcją, która wskazuje jakiego systemu używamy.
Składnia polecenia:
install.bat opcja

opcja:
X86 - Dla systemów Windows 98/ME.
XP32 - Dla systemu Windows XP 32 bit.
XP64 - Dla systemu Windows XP 64 bit.

Innym wyjściem jest utworzenie nowego pliku wsadowego. Otwieramy notatnik i wklejamy w zależności od posiadanego systemu odpowiedni kod.

Dla systemów Windows 98/ME:
install.bat X86

Dla systemów XP/2000 32bit:
install.bat XP32

Dla systemu XP 64bit:
install.bat XP64

Teraz zapisujemy plik podobnie, jak wcześniej plik rejestru. Jedyną różnicą jest rozszerzenie. Plik nazywamy run.bat
Zapisujemy go w katalogu z wypakowanymi plikami sterownika ASPI.

Następnie uruchamiamy Nasz plik run.bat klikając na nim dwukrotnie lewym przyciskiem myszy. Po aktualizacji sprawdzamy programem ASPICHK, czy ASPI zostało prawidłowo zaktualizowane.

W przypadku Visty możemy wykonać następującą czynność. Ściągamy ten sterownik ASPI -> KLIK.
Zapisujemy go do katalogu C:\Windows\System32\. Następnie należy odinstalować jeszcze raz w Menedżerze urządzeń kanały IDE oraz sam napęd.

Po aktualizacji ASPI należy ponownie uruchomić komputer.


4. Aktualizacja firmware.

Firmware aktualizujemy tylko wtedy, gdy pojawiają się problemy z napędem np przestaje nagrywać niektóre nośniki.

Przed aktualizacją firmware należy bezwzględnie sprawdzić model Naszego napędu oraz jakiego oprogramowania firmware używa. Można to zrobić programem -> Nero InfoTool 5

Uruchamiamy program Nero InfoTool i w zakładce Napęd sprawdzamy potrzebne informacje:
Firmware należy szukać na stronie internetowej producenta napędu lub na tych stronach ->
KLIK
KLIK

Niektóre firmy, jak MSI dostarczają oprogramowanie typu Live Monitor, które samo potrafi rozpoznać napęd i ściągnąć odpowiedni Bios i to nie tylko do napędów, ale i do innych podzespołów bazowych.

Jeżeli mamy wiekowy napęd podłączony na taśmie ATA z innym napędem/dyskiem, to należy te drugie urządzenie odpiąć na czas aktualizacji. Sam napęd ustawiamy w trybie Master. Dotyczy to starych napędów, gdzie proces aktualizacji odbywa się z poziomu DOSu oraz systemów z serii Win95/98. Należy także wyciągnąć z napędu płytę, jeżeli takowa się w nim znajduje. Niektóre programy flashujące nie ruszą dopóki płyta będzie znajdowała się w napędzie. Przeczytajmy także instrukcje producenta co do aktualizacji Biosu napędu. Bywa tak, że na czas aktualizacji należy odinstalować sterowniki kontrolera IDE.

Pobrany firmware należy rozpakować do wybranego katalogu. W środku powinien znajdować się plik z rozszerzeniem EXE oraz Bios napędu (czasami dodatkowo instrukcja aktualizacji).

Aktualizację rozpoczynamy uruchamiając plik z rozszerzeniem EXE. Niekiedy, na początku istnieje jeszcze możliwość utworzenia dyskietki aktualizującej firmware z poziomu DOSu. Jeżeli nam na tym nie zależy to uruchamiamy proces aktualizacji.

Na czas aktualizacji najlepiej zostawić komputer w całkowitym spokoju. Wyłącz wygaszacz ekranu, nie uruchamiaj żadnych aplikacji, wyłącz Gadu-Gadu itp. W ustawieniach wygaszacza ekranu wejdź, do sekcji zasilanie monitora, czy do Schematów zasilania. Wyłącz tam możliwość wyłączenia dysków twardych po określonym czasie, uśpienia itp. Jednym słowem, wyłącz wszystko co może zakłócić proces aktualizacji. Nigdy nie wyłączaj programu aktualizującego. Dobrze jest także użyć zasilacza UPS. I co najważniejsze, należy wyłączyć oprogramowanie odwołujące się do napędów np AnyDVD/AnyDVD HD itp .

Po aktualizacji może (ale nie musi) pokazać się okno mówiące, aby ponownie uruchomić komputer. Oczywiście należy się do tego zastosować, a gdy stosownego komunikatu nie będzie, to i tak uruchomić komputer na nowo. W przypadku wątpliwości, zapraszamy na forum -> Forum.

5.Błąd urządzenia We/Wy.
Żródło: http://support.microsoft.com/kb/891894/pl

Charakterystyczne komunikaty:

Nie można wykonać żądania z powodu błędu urządzenia We/Wy.

oraz

Ukończono tylko część żądania ReadProcessMemory lub WriteProcessMemory.


W tym przypadku wejdź do Menedżera Urządzeń. Możesz to zrobić poprzez Menu Start->Uruchom->wpisz devmgmt.msc

Odszukaj Kontrolery IDE ATA/ATAPI, a w nim kanał IDE, do którego podłączony jest napęd (zwykle Pomocniczy kanał IDE). Kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz właściwości. Przejdź do zakładki Ustawienia zaawansowane i dla urządzenia 1 zmień tryb transferu z DMA na Tylko PIO. Jeżeli zmiana nie przyniesie skutku, zmień tryb dla urządzenia 1 na DMA, a PIO ustaw dla urządzenia 0. W przypadku dalszych problemów, przywróć tryb DMA dla tego urządzenia, a spróbuj zmienić tryb transferu dla urządzeń podłączonych do Podstawowego kanału IDE, ale tutaj tryb dla urządzenia 0 zmieniaj na samym końcu, gdyż do niego zazwyczaj podłączony jest dysk twardy, a w tym trybie on mocno zwolni.

6.Inne.

Jeżeli nic nie pomaga, wyczyść napęd -> KLIK.

Ten poradnik (mojego autorstwa) w pierwotnej postaci, znajdziesz także na stronie: http://forum.instalki.pl/viewtopic.php?f=41&t=16307
 Reklama

 Komentarze
#1 | zawiedziony dnia 13/12/2009 08:26
Sad mi żaden z w/w sposobów nie pomógł
RATUNKU!!!
#2 | me@djohnsc dnia 13/12/2009 11:04
Radziłbym jeszcze raz dokładnie sprawdzić czynności zalecane w poradniku. Jeżeli nadal nie ma efektów to zapraszam na Forum -> http://forum.hotf... w celu uzyskania pomocy.
#3 | Tysia dnia 26/12/2009 11:58
Świetnie !!! Wreszcie stronka, która mi pomogła Pozdrowienia dla założyciela strony ;D
#4 | sikorka dnia 27/12/2009 15:34
Autorze tego artykułu jesteś SUPER Smile
Bardzo Ci dziękuję za pomoc - udało się !!!
Ładnych parę godzin męczyłam się z "brakiem" napędu cd/DVD - ale po znalezieniu tego artykułu i zastosowaniu metody z notatnikiem - napęd znowu działa Smile
Jeszcze raz WIELKIE PODZIĘKOWANIA Grin
#5 | dabkin dnia 27/12/2009 18:50
super artykuł.
#6 | GS213 dnia 17/01/2010 17:04
Zacka strona dzięki za radySmile
#7 | zygus666 dnia 15/03/2010 19:09
wielkie dzięki za rady również pomogły na windows7..pozdro
#8 | JanuszOKS dnia 28/03/2010 22:18
Naprawdę fajnie napisana porada pomogło wielkie dzięki
#9 | mis ptys dnia 21/05/2010 01:35
dzieki wielkie!
#10 | hase22 dnia 16/06/2010 17:25
Super poradnik,co do zniknięcia napędu DVD.robiłem krok po kroku,pomogło wprowadzenie pliku do rejestru.Wielkie Dzięki.Grin
#11 | Juditti dnia 18/08/2010 00:53
Genialne! Nawet taki laik jak ja poradził sobie dzięki temu poradnikowi! Stokrotne dziękiGrin
#12 | wulczas80 dnia 06/11/2010 17:24
...a ja żem skorzystał z opcyji 3B i działa. Bardzo ale to bardzo dziękować!
#13 | sadzior dnia 13/11/2010 18:01
siema to ja ten zgg mialem ci napisac bo nie chcial mis ie przyslac ten plik
#14 | Prezenter dnia 22/01/2011 13:56
Dpbry poradnik, pomogło wprowadzenie pliku fig.rex do rejestru Grin
#15 | ona85 dnia 05/03/2011 21:17
dzieki wielkie za pomoc!! Grin
#16 | komputerowiec dnia 10/03/2011 08:13
skoro wszystkim działa to i u mnie działa - ja tylko zmieniłem w rejestrach wpisy w upper i lower filters Cool
#17 | mario17 dnia 22/03/2011 18:32
dzięki za poray sa bardzo przydatne
#18 | mientki2000 dnia 25/03/2011 06:49
dzięki wielkie!!! pomogło Smile
#19 | gość dnia 21/04/2011 22:38
Jak ja Ci dziękuję! Sposób ze zmianą w rejestrze okazał się zbawienny, a przy okazji ciekawy, nie wiedziałem, że tak się da. A już byłem ..., bo dopiero co formata robiłem.
#20 | Super wDzięczny dnia 24/05/2011 20:52
Po zastosowaniu wpisów z rejestu wszystko działa !!!!! Dziękii !!! Grin
#21 | :) dnia 01/07/2011 15:28
super poradnik
#22 | ;/ dnia 03/07/2011 10:44
ami wprowadzenie pliku do rejestru nie pomogło podobnie jak w biosie.. akompanie chce rozkrecac bo mam go na gwarancji,moze ktos pomoże?
#23 | cosik_ktosik dnia 03/07/2011 15:33
No to zapraszamy n a forum, z chęcią spróbujemy pomóc.
#24 | makoba dnia 15/09/2011 15:01
Pomogło ponowne zainstalowanie napędu. Z całego serca dziękuję za ten poradnik. Pozdrawiam serdecznie.
#25 | Pelcer dnia 22/09/2011 22:12
Wielkie Dzięki dla autora powyższego wątku!!!
W moim przypadku: Lapek po "system recovery", nie widział napędu (błąd kod39). Naszczęście znalazłem tą stronkę Grin
Pomogła sentencja z pkt. 3-Cool a więc rejestr fix.
Jeszcze raz dziękuję autorowi za pomoc!!
PS. Bardzo fajnie a przede wszystkim przejrzyście napisany poradnik. Laik nie powinien mieć problemu z interpretacją porad.
#26 | snow dnia 06/12/2011 14:48
Wielkie dzięki dzięki dla autora pomogło
#27 | daro dnia 18/01/2012 14:52
Dzięki za wstawke pomogło mi to i już mi znajduje napędy jeszcze raz dziękGrini
#28 | Remi615 dnia 29/06/2012 12:03
BARDZO dziękuje za jasny i czytelny opis krok po kroku , dla laików niezbędnyWink
mnie pomogło , jeszcze raz THX
#29 | nico dnia 28/12/2012 15:14
Nie można zaimportować. ... Określony plik nie jest skryptem rejestru . Mozna importować tylko binarne pliki rejestru z wewnątrz edytora rejestru. Gdy probuje robic krok 3 b cos takiego mi sie wlacza jak chce otworzyc zapisany na pulpicie plik (fix.reg)
#30 | cosik_ktosik dnia 28/12/2012 16:26
Włącz pokazywanie rozszerzeń plików i zobacz czy nie Masz tam txt na końcu.
#31 | wojtirek dnia 05/01/2013 15:09
Wielkie dzięki . Wklejenie kodu w notatniku pomogło . Napęd optyczny jest widoczny .
#32 | ucieszony dnia 12/02/2013 19:45
Dzięki serdeczne. Sposób 3b u mnie zadziałał Smile
#33 | sirkamilos dnia 09/05/2013 18:13
Bardzo dziękuje wszystko działa jak należyGrinGrin
#34 | szymekc dnia 19/05/2013 11:48
Dzięki Grin
#35 | Hawoc dnia 28/06/2013 16:36
Wielkie dzięki. U mnie pomógł sposób 3C. Po wymianie nagrywarki na nową , system (Win 8) przestał "widzieć" w/w napęd (starej też już nie "zobaczył"Wink. Dopiero po zastosowaniu sposobu 3C (odinstalowałem wszystkie kanały IDE) i restarcie systemu , wszystko wróciło do normy. Teraz system "widzi" i nową i starą.
Jeszcze raz wielkie dzięki Grin Grin
#36 | Ktosia dnia 26/10/2013 17:06
Mnie CCleaner "rozwalił" Windowsa i to tak, że nawet nie mogłam pobrać aktualizacji, w dodatku poustawiał jakieś idiotyczne strony w przeglądarkach, 3 razy od nowa instalowałam Windows. Może pomogłoby odinstalowanie Daemon Tools, ale co z tego jak nie wiem jak, a badziewia CCleaner już nie użyję ponownie.

Próbowałam różne metody naprawy i nie pomaga.

Stało się tak u mnie gdy od nowa zainstalowałam (miesiąc temu) program Windows, wcześniej wszystko działało idealnie jeśli chodzi o CD, mogłam nagrać na płytki co tylko chciałam
Teraz nie nagrywa mi, wszystko chodzi idealnie poza CD-Rom (DVD).

Od rana szukam błędu, a już jest wieczór.

Pozdrawiam.
#37 | cosik_ktosik dnia 26/10/2013 18:17
Raczej mało możliwe, że to on. Jeśli to on rozwala to przywracanie systemu pomóc powinno.
#38 | Ktosia dnia 26/10/2013 18:29
Jak nie on to dołączone nieproszone jakieś programy, chociażby te co zmieniają mi strony Google na jakieś takie dziwne.

Faktycznie mogę przywrócić system, spróbuję jeszcze raz Smile Dzięki za podpowiedź Smile

Wszędzie gdzie sprawdzam mam informację, że wszystko jest sprawne, podejrzewam, że coś blokuje nagrywanie, nawet jak poprzednio ledwo działał Windows to nagrywałam na CD, teraz nie mogę, na żadną płytkę.
#39 | Ktosia dnia 27/10/2013 07:30
I pomogło Smile dzięki wielkie Smile

Znów miałam w przeglądarkach zamiast stronę Google to Start.quone8, nie widzę aby Windows źle działał, mam dostęp do Windows Update, ale zmieniłam Start.quone8 na Google, poprzednio nie mogłam to zrobić, co ustawiłam i tak ponownie strona niechciana wracała mimo usunięcia programu z panelu. Na razie nie muszę przywracać system.

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam Smile
#40 | XMan dnia 27/10/2013 10:54
Napisz temat w tym dziale: http://forum.hotfix.pl/problemy/
#41 | Ktosia dnia 28/10/2013 21:37
XMan - opiszę ten problem z niechcianymi stronami, na razie obserwuję Windowsa (są jednak problemy).
Teraz mało przebywam w domu Smile
Znajdę czas i napiszę, może nawet w czwartek.

Pozdrawiam.
#42 | Magda dnia 18/12/2013 12:16
Mam windows 8, nie pomogło nic z przedstawionych porad Sad Napęd cd/dvd raz się pokazuje, a raz nie. Zrobiłam już wszystko o czym była mowa w internecie... 3a zrobiłam 3b nie pomogło, 3c - nie mam tam kanałów.. I co teraz Sad
#43 | cosik_ktosik dnia 18/12/2013 15:50
Pożycz inny napęd, jeśli ruszy to Twój niestety mógł paść.
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=14

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook