Logowanie
 Złośliwe oprogramowanie w Android Markecie
Złośliwe oprogramowanie w Android Markecie
Kaspersky Lab poinformowało o wykryciu konia trojańskiego w Android Market zawierającym aplikacje dla smartfonów z systemem Android. Kuszeni bezpłatnymi programami użytkownicy instalują nieświadomie szkodliwe oprogramowanie, które gromadzi i wysyła dane właściciela do przestępców.

Informacje o szkodliwym oprogramowaniu pobranego z Android Market pojawiały się coraz częściej. Kryje się za tym prawdopodobnie jedna osoba kryjąca się pod loginami: MYOURNET, Kingmall2010 oraz we20090202. Oferowane przez te osoby oprogramowanie to głównie zawirusowane kopie legalnych aplikacji innych producentów.

Kaspersky Lab przeanalizował jedną z nich tj. Super Guitar Solo, analiza wykazała, że aplikacja wykorzystuje metodę pozwalającą na uzyskanie praw administratora w systemie operacyjnym smartfona. Koń trojański uzyskuje dostęp do wszystkich zasobów systemowych bez wiedzy i zgody użytkownika. Celem szkodnika jest zdobycie oraz przekazanie informacji na serwer cyberprzestępcy. Informacje pozyskane przez trojana to m.in. identyfikator i typ smartfonu, język oraz kraj użytkowania sprzętu, a także identyfikator użytkownika. Szkodliwe oprogramowanie w porównaniu do poprzedników nie próbuje wysyłać płatnych wiadomości SMS.

Timothy Armstrong, ekspert z Kaspersky Lab tłumaczy znaczenie odkrycia: „Odkrycie jest istotne o, tyle, że większość dotychczas wykrytych zagrożeń dla smartfonów z systemem firmy Google pochodziło spoza oficjalnego Android Marketu, w wyniku czego infekcja wymagała kilku dodatkowych zabiegów ze strony cyberprzestępców. W omawianym przypadku sytuacja jest o wiele bardziej niebezpieczna, tym bardziej, że najnowsza odsłona Android Marketu pozwala na instalowanie aplikacji bezpośrednio z Internetu”.

Wykryte szkodliwe oprogramowanie przez Kaspersky Lab to prawdopodobnie nie jedyne zagrożenie czyhające w Android Markecie. Eksperci radzą, by dokładnie sprawdzać jakich uprawnień wymaga każda instalowane aplikacja na smartfonie. Metody wykorzystane przez konia trojańskiego zostały zidentyfikowane przez Kaspersky Lab już w lutym 2011 roku są to: Exploit.AndroidOS.Lotoor.g oraz Exploit.AndroidOS.Lotoor.j.

Firma Google szybko zareagowała na doniesienia o niebezpiecznym oprogramowaniu w Android Markecie usuwając zainfekowane aplikacje.

Źródło: Informacja prasowa Kaspersky Lab
Poleć znajomym:
Poprzedni

Patriot SuperSonic Magnum o pojemności 128 GB
Następny

Benchmark Unigine Heaven 2.5 dla DirectX 11
 Reklama
 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook