Logowanie
 Zadzwonił do Ciebie numer zaczynający się od 0-704 ? Nie oddzwaniaj !
Ostatnimi czasy policja otrzymuje coraz więcej zgłoszeń głównie od firm, które padły ofiarami tajemniczych telefonów z numerów zaczynających się od 0-704. Co ciekawe, to właśnie poszkodowani dzwonili pod takie numery, ale skąd je wzięli i dlaczego pod nie dzwonili ? Sytuacja wygląda tak, że po godzinach urzędowania dużych firm oszuści dzwonią, wiedząc bardzo dobrze, że nikt o tej godzinie telefonu nie odbierze. Telefon rejestruje nieodebrane połączenie. Czasami nie jest to typowe dzwonienie, lecz sam sygnał, a wszystko po to, aby pamięć telefonu w ogóle zarejestrowała połączenie. Następnego dnia rano pracownicy po przybyciu do firmy oddzwaniają na numer z myślą, że do firmy wczoraj dzwonił potencjalny klient. Rzeczywistość jest jednak inna. W słuchawce słyszymy: "płaci pan za połączenie 9 zł, ale niestety nie udało się tym razem wygrać w konkursie". Ten przypadek nie jest jeszcze taki straszny. Czasami słyszymy informację o koszcie połączenia w wysokości nawet do 35 zł. *
A cóż to za numer zaczynający się od 0-704 ? To usługa Telekomunikacji Polskiej:

"Jest to usługa TP, umożliwiająca w szybki i łatwy sposób przeprowadzenie teległosowania, telekonkursu, plebiscytu, sondażu lub też dokonanie telepłatności przy użyciu publicznej sieci telefonicznej. Usługa pozwala na błyskawiczne zliczanie nawet bardzo dużej ilości głosów oddanych telefonicznie. Użytkownik (Abonent) ma możliwość wzięcia udziału we wszelkiego rodzaju: teległosowaniach, telekonkursach, plebiscytach, sondażach, a może także realizować telepłatności, poprzez wybranie numeru 0-704, co skutkuje obciążeniem go opłata za wykonane połączenie do danego serwisu" - FAQ Telekomunikacji Polskiej, w całości do pobrania w formacie PDF -> stąd

Jednak, jak powyższy przykład pokazuje, numer 0-704 służy także do wyłudzania pieniędzy poprzez niepowołane osoby. Kodeks karny interpretuje takie zajście, jako wprowadzenie w błąd prowadzące do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, czyli oszustwo, za które grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Na szczęście przypadki poszkodowania w ten sposób osób prywatnych są niezwykle sporadyczne, ale kto wie czy precedens ten nie rozszerzy się na większą skalę ?
Dlatego jeżeli widzisz w swoim telefonie komórkowym nieodebrane połączenie z numeru zaczynającego się od 0-704, to po prostu nie oddzwaniaj bo możesz stracić w jednej chwili grube pieniądze, a jeżeli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to na policję.

Źródło: http://policja.pl

* - dane TVP1.
Poleć znajomym:
Następny

Patriot Torqx M28 SSD 128GB i 256GB - nowe dyski SSD z 10-letnią gwarancją
 Reklama


 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook