Logowanie
 Vista, Windows 7, integracja sterowników trybu tekstowego, rozbudowa w vLite

W tym poradniku opiszę używanie najbardziej znanego narzędzia do okrajania systemu do swoich potrzeb. Na początek ściągamy programik vLite. Skopiujmy także pliki z płytki z systemem do jakiegoś folderu na dysku, gdyż w nim będziemy manipulować vlite'em.


vLitePo chwili może ukazać nam się okno z wyborem wersji systemu do zrebuildowania. W moim przypadku będzie to Windows 7 Home Premium:
Wybór systemu vLiteJeżeli pliki są sprawne ukaże nam się takie okno. Klikamy Next:
Lokalizacja folderu z systemem w vLiteW następnym oknie ukażą nam się opcje co chcielibyśmy zrobić z systemem odpowiednio:  • Integracja - integrowanie sterowników itp.

  • Komponenty - usuwanie komponentów systemu np. Windows Media Player

  • Tweaki - stosowanie różnych tweaków

  • Ustawienia nienadzorowane - automatyzacja procesu instalacji


Ostatnie wiadomo tworzymy obraz, który potem nagramy na płytkę
vLite - wybór zadańTutaj zakładka integracja jak widać można zintegrować sterowniki pakiety językowe i wydane aktualizacje:
Integracja sterowników oraz aktualizacji - ustawienia vLitePo uruchomieniu zakładki komponenty wyświetli nam się mała plansza na której zaznaczamy funkcje i aplikacje systemu które chcemy zachować, dzięki czemu mamy pewność że zostaną w naszym systemie:
Wybierz jakie pliki ma zostawić vLitePo wybraniu odpowiednich funkcji możemy bawić się w usuwanie komponentów systemu Windows. Najechanie na komponent skutkuje pokazaniem się po boku krótkim opisem jego funkcji. Po rozwinięciu zakładki akcesoria mamy do wyboru:
Zaznacz komponenty do usunięciaW językach mamy języki pisania. Polecam zostawić polski i angielski a resztę usunąć.


Zakładka multimedia - każdy usuwa co chce:
Zaznacz komponenty do usunięcia - multimediaZakładka obsługa sprzętu - jeżeli nie posiadamy np. portu FireWire możemy usunąć jego obsługę, to samo z Xbox-em, obsługą faksu, czy gdy nie posiadamy WIFI usuwamy obsługę WLAN. Reszta wedle uznania:
Zaznacz komponenty do usunięcia - sprzętNastępna zakładka sieć, tutaj każdy będzie usuwał co innego w zależności co mu jest potrzebne. Usuwanie niektórych komponentów polecam osobom zaawansowanym lub z wcześniejszym zapytaniem np. na Forum komputerowym Hotfix.pl:
Zaznacz komponenty do usunięcia - siećNastępna zakładka sterowniki. Usuwanie zaznaczonych na czerwono komponentów polecam użytkownikom którzy są pewni w 100%, że nie będą im potrzebne, reszta wedle uznania:
Zaznacz komponenty do usunięcia - kontrolery pamięci masowychKolejna zakładka system. Tutaj niezaawansowanym użytkownikom polecam w ogóle nie ruszać niż, gdyż jest tutaj najwięcej do zepsucia. Tak jak brak Windows Media Playera można jeszcze przeboleć, tak brak centrum synchronizacji w komputerach businessowych nie:
Zaznacz komponenty do usunięcia - systemOstatnia zakładka usługi. Tutaj usuwamy niepotrzebne usługi. Większość z nas bawiła się w optymalizacje Visty poprzez wyłączanie zbędnych usług. Tutaj usuwamy te usługi na stałe. Wybór wedle uznania:
Zaznacz komponenty do usunięcia - usługiNastępna część okrajania to tweaki. Tutaj możemy wybrać co ma być domyślnie włączone lub nie, wyłączyć autoodtwarzanie czy zamiast usuwać usługi ustawić jak maja być uruchamiane. Każdą rzecz którą tu ustawimy idzie cofnąć już po zainstalowaniu systemu. Każda rzecz jest opisana na dole:
vLite TweakiCzęść instalacja nienadzorowana najbardziej przydaje się w firmach. Tutaj ustawiamy wszystkie kroki instalacji i nie musimy nie konfigurować w jej trakcie. Możemy iść do sklepu i wracając mamy system gotowy do pracy:
Ustawienia nienadzorowanePotem mamy opcje przebuduj wybrany czyli przebudowanie tylko wersji wybranej na początku, przebuduj wszystkie(wolne) przebudowuje wszystkie wersje dzięki czemu przy bootowaniu wybieramy wersje i każda jest przebudowana wedle naszych potrzeb, tylko zapisz zmiany ta opcja nie okraja systemu lecz jedynie zapisuje co zostało zmienione w pliku konfiguracyjnym przez co nasz obraz ma nawet większą objętość:
Metoda wprowadzania zmianWybrałem pierwszą opcje, teraz musimy chwile poczekać na przebudowanie:
Przebudowa systemu za pomocą vLitePotem już tylko wybieramy czy chcemy obraz zapisać czy nagrać na dysku:
Utwórz bootowalny obraz ISO w vLite

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie i kopiowanie tylko za zgodą autora.
Kaczorinax
 Reklama

 Komentarze
#1 | los pakos dnia 25/07/2011 13:39
cos gostek nie dodales przed instalacja vlite co nam potrzebne zeby odpalil vlite
#2 | ktoś dnia 06/11/2012 18:22
żeby vlite odpalił (pewnie chodzi o WAIK) wystarczy ściągnąć plik WIMGAPI.DLL a neta (malutki plik) a następnie wkleić go (rozpakowanego) do katalogu vlite. I po problemie.
#3 | eloelo dnia 05/11/2018 09:05
Dzięki za poradnik zioom
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=225

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: patryk7133 [dnia: Feb 10, 2019]
Witam. Moja karta 128 GB prze...
gryPrzez: Gracz [dnia: Jan 24, 2019]
Chcę naprawić rejestr ale mam la...
gryPrzez: Wiktor_Szkoła_Pruszków_Technik [dnia: Jan 21, 2019]
KAWAŁ DOBREJ ROBOTY!!!!!!!!!!`11...
gryPrzez: Bolek [dnia: Jan 11, 2019]
Panowie do takich sprzedawców tr...
gryPrzez: Jurek! [dnia: Jan 10, 2019]
Super! autoodtwarzanie w Win ...
gryPrzez: Bociuch [dnia: Dec 29, 2018]
Dzięki działa znakomicie
gryPrzez: SD_joke [dnia: Dec 28, 2018]
U mnie zakup 32GB od gasgroup na...
gryPrzez: nerevarine [dnia: Dec 27, 2018]
Tylko że nie istnieje taki forma...
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook