Logowanie
 Ustawianie koligacji procesora z PriFinitty

Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl

W poradniku opisano, w jaki sposób ustawić koligację dla konkretnego procesu, inaczej mówiąc przypisać wybrany proces (aplikację) do konkretnego rdzenia procesora. Standardowa metoda ustawiania koligacji oparta jest na wywołaniu menedżera zadań. W tym poradniku opisana zostanie metoda z wykorzystaniem narzędzia PriFinitty, które służy do zarządzania procesami w systemach Windows i pozwala na łatwe ustawianie koligacji, co więcej aplikacja może zapamiętać ustawienia, co będzie skutkowało, iż po ponownym uruchomieniu komputera nie będzie potrzeby ponownego ustawiania koligacji dla wybranego procesu.

Narzędzie PriFinitty nie wymaga instalacji. Pracę z aplikacją rozpoczynamy od uruchomienia pliku wykonywalnego PriFinitty2.exe znajdującym się w rozpakowanym folderze.


PriFinitty - okno główne


W lewej części okna widzimy listę procesów. Dostępne są podstawowe informacje na temat każdego procesu, czyli obecne ustawienia koligacji (Affinity), priorytet wykonania (Priority), identyfikator PID, procent wykorzystania CPU, ilość zajmowanej pamięci RAM.

Aby przyjrzeć się dokładnie wybranemu procesowi, możemy odfiltrować listę lub przenieść wybrane procesy na listę ulubionych znajdującej się w prawej części okna aplikacji (My Favs). Odbywa się to poprzez zaznaczenie danego procesu i wybranie z menu kontekstowego opcji Add Selected To Favorites.

Program PriFinitty znacznie ułatwia ustawianie koligacji. W lewym górnym rogu okna widzimy kilka pól wyboru, część z nich jest nieaktywna (szary kolor), a część oznaczona jest krzyżykiem na zielonym tle. Każde z pól symbolizuje jeden rdzeń procesora (domyślnie każdy z procesów wykorzystuje wszystkie rdzenie). Mając procesor dwurdzeniowy, maksymalna ilość aktywnych rdzeni będzie równa dwa, i tyle też krzyżyków będzie widniało w oknie aplikacji.


PriFinitty - panel ustawień koligacji


Koligację ustawiamy poprzez zaznaczenie wybranego procesu i odznaczenie w tym wypadku jednego z dwóch krzyżyków. Ustawienia akceptujemy przyciskiem Apply. Potwierdzeniem wprowadzonych zmian będzie zmiana informacji w rubryce Affinity, domyślnie są w niej dwie wartości 0 oraz 1, które reprezentują numer rdzenia.

Wszelkie wprowadzone zmiany można zachować. Jeżeli chcemy ustawić koligację na stałe dla danego procesu, dodajemy wybrany proces do ulubionych. Następnie wybieramy przycisk Options i zaznaczamy opcję Start with Windows, która pozwoli na autouruchamianie aplikacji PriFinitty wraz ze startem systemu operacyjnego, następnie z listy Load Profile on start definiujemy numer listy, z której chcemy skorzystać (domyślnie MyFavs 1). Na koniec pozostaje aktywowanie opcji Enable Auto Set on start. Możemy również zaznaczyć opcję minimalizującą okno PriFinitty do zasobnika - Minimize to tray on start. Od tej pory podczas uruchamiania systemu automatycznie zostanie ustawiona koligacja dla wybranych procesów.


PriFinitty - zakładka Start Up

PriFinitty - CPU Graphs

PriFinitty - Misc


Aplikacja PriFinitty pozwala wykonywać większość czynności, które dostępne są za pośrednictwem menedżera zadań, czyli ustawianie koligacji oraz zabijanie procesów. Oprócz tego pozwala na wyświetlanie wykresu użycia CPU, globalnie lub w rozbiciu na każdy proces z osobna (opcja dostępna poprzez dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy na wybranym procesie). PriFinitty pomimo anglojęzycznego interfejsu jest miła w obsłudze i może przydać się w sytuacjach, gdy trzeba ustawić stałą koligację dla procesów.


Copyright © rokko

 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=203

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Wik [dnia: Aug 12, 2019]
WITAM. W moim przypadku BOOTICE ...
gryPrzez: Faker [dnia: Jul 25, 2019]
Jak sprawdzić jaki program spowo...
gryPrzez: p. [dnia: Jul 21, 2019]
Punkt 1 nic nie dał. Zatrzymałem...
gryPrzez: Kama [dnia: Jul 16, 2019]
Sprawdzenie pendrive 2TB według ...
gryPrzez: kakxkamil [dnia: Jun 11, 2019]
prosze o bezpiecznie haslo :o
gryPrzez: Marcin s [dnia: Jun 04, 2019]
Działa super 👌
gryPrzez: Piomisil [dnia: May 19, 2019]
Mi osobiście pomogła porada w pu...
gryPrzez: stan2 [dnia: May 09, 2019]
A czy ma adsl do połączenia z ne...
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook