Logowanie
 TRENDnet TEW-804UB - recenzja i test


TRENDnet TEW-804UB lub inaczej AC600 Dual Band Wireless USB Adapter to niewielka bezprzewodowa karta sieciowa podłączana do interfejsu USB.

Dzięki niej możliwe staje się wykonanie szybkiego upgradu komputera i zapewnienie mu łączności WiFi w zakresie standardu WiFi N (150 megabitów) oraz WiFi AC (433 megabity).

Niewielkie rozmiary sprawiają, że karta nie będzie zbyt uciążliwa w użytkowaniu ale ma też i być może wadę, a mianowicie zasięg. Czy tak jest to się okaże w niniejszym teście.

Specyfikacja


Standardy:
EEE 802.11a
IEEE 802.11b
IEEE 802.11g
IEEE 802.11n (2.4 + 5 GHz: up to 150 Mbps)
IEEE 802.11ac (draft 2.0, up to 433 Mbps)
Interfejs:
USB 2.0
Bezpieczeństwo:
WPA2
Pobór energii:
Max. 224 mA
Wymiary:
38 x 19 x 8 mm
Waga:
5 gram
Zawartość opakowania
- TEW-804UB
- Płyta z oprogramowaniem
- Skrócona instrukcja obsługi

Wygląd i wykonanie


Sama karta jest niewielkim urządzeniem i nie będę tu się specjalnie rozpisywał, bo też nie ma o czym. To prosta konstrukcja o długości prawie dwóch centymetrów. Wszystko zamknięto w plastikowej obudowie z błyszczącego plastiku, na którym wyryto napis marki producenta oraz umieszczono niewielką naklejkę na drugiej strony z adresem MAC w roli głównej.



Producent dodatkowo umieścił przycisk WPS do szybkiego nawiązywania kontaktu z routerem. W momencie nawiązania połączenia, przycisk ten staje się diodom informacyjną świecącą na niebiesko.

Co jednak najważniejsze sama karta jest na tyle mała, że nie powinno być problemu z kolizją urządzeń podpinanych do pozostałych portów USB. Wszystko jest na tyle wąskie, że karta nie powinna wadzić o inne urządzenia.

Jedyna wada dla niektórych to brak ładnej zatyczki. Jest tylko zwykła plastikowa nakładka zabezpieczająca wykonana z białego, półprzezroczystego plastiku. Nakładka, taka jaką się stosuje do zabezpieczania portów np w kartach graficznych. Dla mnie to nie jest szczególna wada bo i tak wszystkie zatyczki na starcie odpinam co by ich nie gubić.

Funkcjonalność i testy
Ogólnie mam tylko jedną uwagę. Mianowicie mowa jest o wsparciu dla standardu AC z ponad 450 megabitami ale sama karta ma interfejs tylko USB 2.0. USB 2.0 jak daje 30 MB/s to już i tak bardzo dużo, a zatem interfejs ten ma 240 megabit, to już trochę daleko do owych 450 megabitów, a przecież sama łączność AC ma dawać tu jeszcze więcej. 240 to i tak dużo, gdyż przecież WiFi traci sporo z pasma tylko na wszelkie korekcje błędów. Z tym oczywiście karta będzie miała więcej.

Obsługa karty jest skrajnie prosta. Działa ona tylko jako klient sieci WiFi, więc opcji oferuje tyle ile musi mieć karta sieciowa.



Dołączone oprogramowanie ma przejrzystą formę. Standardowo, główne okno aplikacji przedstawia możliwe połączenia sieciowe pokazując dodatkowo siłę sygnału, MAC adres sieci oraz stosowane zabezpieczenie i kanał sieci.



Wybranie połączenia pokazuje okno ustawień zabezpieczeń, w tym oczywiście wprowadzania hasła.



Główne okno podzielono na kilka zakładek, w tym już opisane główne okno dostępnych sieci. Pozostałe to ustawienia WPS oraz okno informacyjne About. Niestety w żadnym nie ma możliwości zmiany wersji językowej. Tak, więc wymagana jest chociażby podstawowa znajomość języka angielskiego.



No ale o samej łączności trochę. Karta wykrywa co ciekawe więcej sieci niż ta wbudowana w laptop (Intel WiFi Link 1000 BGN). To pozytywne zaskoczenie, gdyż wydawać by się mogło, że tak mała karta raczej nie będzie posiadała zbyt mocnych anten. Także jakość jest lepsza. Karta już w samym systemie operacyjnym zawsze pokazuje o jedną kreskę więcej od karty wbudowanej. Siła sygnału pomiędzy routerem a kartą w odległości jednego piętra wynosi 80 procent, jakie pokazuje dołączone do karty oprogramowanie.

Idąc dalej, siła sygnału w różnicy dwóch pięter to nadal dużo, bo 74 procent (cztery kreski w narzędziu systemowym). Chowając się dodatkowo za ścianą siła sygnału spada do 66 procent (trzy kreski w systemie), ale nadal wszystko działa stabilnie. Tym samym kartę można śmiało polecić do niemałego domku jednorodzinnego i to wybudowanego w solidnej technologii betonowo-ceglanej.



Mierząc jakość sygnału w narzędziu VistaStumbler mamy 86 procent siły sygnału na pierwszej kondygnacji budynku oraz 46 procent na drugiej.

Podsumowanie


TRENDnet TEW-804UB to dobra propozycja, jeśli chodzi o upgrade dotychczasowego komputera niewyposażone w kartę WiFi lub posiadającą stary jej rodzaj. Dobrze sprawuje się w swojej roli zapewniając dobrej jakości i stabilne połączenie. Plusem jest niewielki rozmiar co sprawia, że urządzenie nie koliduje z innymi umieszczonymi w pobliskich portach USB.

Wszelkie prawa zastrzeżone, HotFix.pl 2014


 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=154

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook