Logowanie
 TRENDNet TEW-658BRM - test

Tym razem do naszego labu trafił bardzo ciekawy router od marki TRENDNet, TEW-658BRM 300 Mbps Wireless N ADSL 2/2+ Modem Router.

Dotychczas testowaliśmy wiele urządzeń tej firmy, w tym routery ale jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji testować routera ADSL od tego producenta. Tym chętniej też zająłem się tym sprzętem.

TEW-658BRM jest kolejnym przedstawicielem z serii GreenNet i jak to już zwykle bywa w firmie TRENDnet, prezentuje on sobą wyjątkowy design i ogromną funkcjonalność.

Sam router działa pod kontrolą systemu Linux z jądrem Linux ADSL2Plus Router2.6.19 #17.

1. Specyfikacja TEW-658BRM



Standardy: IEEE 802.3u, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n
RJ-11 Port (ADSL line Interface)
Kompatybilność:
- ANSI T1.413 Issue2
- G.992.1 (G.dmt, Annex A)
- G.992.2 (G.lite)
- G.992.3 (G.dmt.bis)
- G.992.5 Annex M

LAN: 4 x 10/100Mbps Auto-MDIX ports
Przyciski:

* Zasilanie: On/off
* WPS
* Reset

Firewall: NAT, SPI, Content Filter; IP, MAC, Domain, Keyword
LED: Power, LAN1~LAN4, WLAN, ADSL, Internet, WPS
Zasilacz: 12V DC, 1A
Zużycie energii: 8.4 W (max)
Wymiary (L x W x H): 201 x 116 x 31 mm (8 x 4.6 x 1.2 in.)
Waga: 301 g

Certyfikaty: CE, FCC
Pasmo: 2.415 ~2.484GHz
Modulacja: DBPSK/DQPSK/CCK/OFDM (BPSK/QPSK/16-QAM/64-QAM)
Antena: 2 x 2dBi
Transfer:

* 802.11b: up to 11Mbps
* 802.11g: up to 54Mbps
* 802.11n: up to 300Mbps

Bezpieczeństwo:

* WEP(HEX/ASCII): 64/128-bit
* WPA(AES/TKIP): WPA/WPA2-RADIUS, WPA-PSK/WPA2-PSK

Kanały: 1~ 11 (FCC), 1~13 (ETSI)

2. Zawartość opakowania


W pudełku znajdziemy:
- router TEW-658BRM
- zasilacz
- oprogramowanie z instrukcją
- instrukcja papierowa
- kabel Ethernet 1 metr
- kabel telefoniczny

3. Pierwsze wrażenia i budowa


Pierwszy rzut oka na TRENDnet TEW-658BRM i podobnie, jak inne urządzenia tego producenta, tak i ten robi dobre wrażenie.

TEW-658BRM został ładnie wykonany w stylu do jakiego nas producent już przyzwyczaił. Ładna obudowa zrobiona z grubego plastiku nie sprawia wrażenia tandetnej. Wszystko zamknięte w obudowie z lakierowanego plastiku (fortepianowa czerń) sprawia, że router ładnie będzie wyglądał nawet w salonie.

Na wierzchu ładnie się komponuje logo TRENDnet, zaś zielony napis GreenWiFi mówi nam o ekologiczności tego produktu.

Na froncie czekają na nas diody informacyjne opisujące status połączenia. I tak obok diody zasilania mamy także informacje o zajętych portach LAN, statusie podłączenia linii ADSL oraz nawiązania połączenia z Internetem, dioda WPS i dioda mówiąca o włączeniu sieci WiFi.

Z tyłu zaś mamy dwie dwu decybelowe anteny rozmieszczone na krańcach obudowy, a pomiędzy nimi kolejno od prawej: przycisk zasilania, wejście zasilacza, cztery żółte porty Gigabit Ethernet, ukryty przycisk RESET, przycisk WPS oraz złącza dla linii DSL RJ-11.

Sama obudowa jest dobrze wentylowana poprzez szereg otworów wentylacyjnych na spodzie i bokach TEW-658BRM.

Ogólnie wielki plus za wykonanie. TRENDnet nie należy do tanich, ale wykonanie robi wrażenie. Zupełnie odbiega od taniej konkurencji.

4. Użytkowanie TEW-658BRM


Pomimo nadania zewnętrznego wyglądu nawiązującego do całej serii urządzeń TRENDneta dla szybkich sieci WiFi, to wewnątrz tym razem interfejs zdecydowanie się zmienił. Teraz jest on po prostu czarny.

Wygląd jest inny, ale to do czego przyzwyczaił nas TRENDnet, czyli mnogości opcji, to pozostało niezmienione. Gdy ktoś po raz pierwszy zobaczy to co oferuje router TEW-658BRM w swoich opcjach, to gwarantuję, że się pogubi. Nie chodzi mi o brak intuicyjności czy zły podział. Po prostu TRENDnet daje tyle opcji, że mało kto będzie od razu wiedział co do czego służy.

Na szczęście pierwsza opcja w menu to klasyczny kreator konfiguracji, który przeprowadzi laika przez cały proces ustawiania urządzenia.

Samo menu podzielono na łącznie 7 sekcji. Są to kolejno Kreator Ustawień, opcje podstawowe, opcje zaawansowane, zarządzanie, status, pomoc oraz wylogowanie.

4a Opcje podstawowe


W opcjach podstawowych trochę mylnie nazwanych Setup otrzymujemy dostęp do podstawowych ustawień. Co mnie trochę raziło to fakt, że opcje podstawowe nie są dostępne w opcjach zaawansowanych i na odwrót, niektóre z opcji zaawansowanych mogłyby w podstawowej formie trafiać do opcji podstawowych.



W standardowych ustawieniach routera można zarządzać konfiguracją połączenia ADSL, w tym włączyć tryb PPPoE i PPPoA, a zatem najpopularniejsze systemy w Polsce. Tutaj router może łączyć się także z innymi urządzeniami poprzez statyczne ustawienia IP lub też pracować jako most. Nie brakuje także opcji klonowania adresu MAC.



Kolejna sekcja należy do ustawień sieci WiFi. Sam router jest zdolny do pracy w sieci 802.11 b/g/n. Możemy tutaj podać nasz SSID, wyłączyć jego rozgłaszanie oraz wybrać kanał pracy dla naszej sieci. Kolejną rzeczą jest ustawianie zabezpieczeń. Tu są dostępne wszystkie rodzaje zabezpieczeń. Niestety tu znajduje się pewna niemiła wada tego urządzenia, którą producent powinien z czasem wyeliminować nowych oprogramowaniem dla routera.



Otóż dla najsilniejszego WPA2 z szyfrowaniem AES w podanych haśle można stosować jedynie znaki alfanumeryczne. Pomimo komunikatu, że router przyjmuje tylko kody ASCI to w rzeczywistości tylko część z nich możemy wpisać. Nie można używać żadnych znaków specjalnych, jak #$@ i innych. Jak dla mnie to dość poważna wada, gdyż opcja znaków specjalnych istniała już wiele lat temu w nawet najprostszych urządzeniach.



Na plus jest tutaj definiowanie IP dla każdej każdego klienta po jego MAC adresie z osobna.

Następna zakładka to ustawienia sieci LAN. Można tutaj definiować wszystko co potrzebne, a zatem całą adresację IP.

Ostatnia zakładka to zarządzanie datą. W sumie trochę dziwne, że tutaj trafiła właśnie ta opcja.

4b. Opcje zaawansowane


Tutaj na dzień dobry witają nas cztery opcje, z czego trzy od WiFi rozdzielone ustawieniami firewalla. Jednak na tym nie koniec.



Router daje nam możliwość dostępu praktycznie do wszystkiego. Na prawdę, nie można tu niczego zarzucać TRENDnetowi ale do tego mnie już ta firma przyzwyczaiła.



WiFi umożliwia tworzenie czterech wirtualnych sieci bezprzewodowych z możliwością ustawiania dowolnych opcji dotyczących tego rodzaju połączeń. Oczywiście filtrowanie po MAC adresach w niezliczonej liczbie to już podstawa. Tu pojawia się oczywiście też zaszyta w routerze opcja WPS czyli szybkiego łączenia się z innymi urządzeniami WiFi bez ciągłej konieczności konfigurowania czegokolwiek.



Co dalej? Uzyskujemy pełną konfigurację sieci lokalnej oraz możliwość konfigurowania różnych rodzajów połączeń WAN. Możemy nawet wyłączać wspierane przez router rodzaje połączeń ADSLowych. Jeśli nie chcemy aby router wspierał np ADSL2+ nic prostszego, wystarczy wyłączyć dla niego wsparcie.





Mamy pełne zarządzanie serwerami wirtualnymi oraz firewallem, w tym blokowanie MAC adresów, wybranych adresów IP, adresów sieciowych URL z blokowaniem po słowach kluczowych, blokowanie całych domen, a także zabezpieczenie przed atakami typu DoS. Wbudowany sprzętowy firewall umożliwia także blokowanie i filtrowanie wybranych pakietów.



Kolejna sekcja to pełne statystyki dla wybranego IP źródłowego i docelowego na wybranym rodzaju połączenia (LAN, ADSL itp).



Opcja Ethernet Settings umożliwia nam dowolne blokowanie wybranych portów LAN routera w tym ograniczanie ich prędkości. Takiej opcje nie znajdziemy nawet w urządzeniach z półki wyższej.



Jeśli chodzi o QOS jest tu całkiem przyzwoicie. Router TRENDNeta umożliwia ograniczanie pasma dla dowolnego interfejsu sieciowego. W przypadku ograniczania wybranych adresów MAC (docelowych i źródłowych) jesteśmy w stanie reagować na wielkości przesyłanych pakietów ustawiając im ośmiostopniowy priorytet.



Pakiety możemy tutaj kolejkować nawet według rodzaju protokołu, w tym najnowszego IPv6. W tej sekcji wprowadzono także statystyki monitorujące kolejkowanie, w tym ile pakietów przyszło i wyszło oraz ile odrzucono.

4c. Ustawienia



Tu raczej oczekuję tego co oferują inni. I tak jest, mamy pełne możliwości zmiany haseł, aktualizowanie firmware czy wysyłanie pingów i diagnozowanie, a także konfigurowanie harmonogramu zadań i przeglądanie logów systemowych. Nie może też brakować opcji tworzenia i przywracania backupów i resetowania urządzenia.



Jednak tutaj pojawia się też kilka ciekawych opcji, a w nich możliwość zdalnej kontroli. Można tutaj zdefiniować odpowiedni port HTTP czy Telnet i FTPD do zdalnego zarządzania tym routerem. Można nawet definiować kto i z jakiego adresu może zarządzać urządzeniem.

Kolejna bardzo ciekawa opcja to możliwość uruchamiania specjalnych skryptów powłoki na starcie i zakończeniu działania tego routera.

4d. Statystyki





Tutaj router ponownie prezentuje się ponad standardowo. Pełne statystyki połączeń, w tym ich rodzaj i parametry, najbardziej zaawansowane informacje o połączeniu ADSL jakie nam się tylko mogą marzyć, pełne informacje o klientach WiFi z ich MAC adresami i IP oraz podobne informacje dla sieci LAN, w tym nawet informacje o sposobie pobierania adresów sieciowych.





Tutaj czekają na nas także logi routera oraz informacje o aktualnej tabeli routingu i statystykach transferowych.

Na koniec jeszcze zdanie o pomocy. Jest ona bardzo dobrze opisana z podziałem według wszystkich działów menu tego modelu.

5. Użytkowanie i podsumowanie


TRENDNet TEW-658BRM robi wrażenie wyglądem, bo jak pisałem jest bardzo dobrze zbudowany. Mnogość opcji robi kolejne wielkie wrażenie. Ma niestety pewne też niedociągnięcia ale z pewnością tutaj otrzymujemy wszystko co nam potrzeba. Na razie testowałem go tydzień i zrobił dobre wrażenie.

Na dzień dzisiejszy zaobserwowałem dwa mankamenty. Pierwszy to brak możliwości używania znaków specjalnych w haśle, zaś drugi to kwestia użytkowania.

Otóż z niewiadomych mi powodów, pomimo wprowadzenia odpowiedniej zmiany, router pamięta stary adres podanego dla niego adresu IP podczas działania DHCP. Router początkowo miał końcówkę 124, teraz ma 123 ale nadal w DHCP podaje starą końcówkę jako bramę. W efekcie Internet nie chce chodzić, trzeba ręcznie zmienić adres.

Szkoda także, że router nie posiada wymiennych anten. Trzeba, więc pamiętać, aby używając go w większym domku zapewnić lepsze anteny w podpinanych urządzeniach.

Ostatnią wadą jaką zauważyłem to problemy z obsługą pierwszych kart WiFi. Może nie do końca to wina routera, a być może sterowniki owej karty, ale stara karta Pentagrama usilnie nie może rozpoznać sieci WiFi z tego routera. Niestety prawdopodobnie z racji wieku mają one problemy kompatybilnościowe.

Plusy:


+ wzorowy wygląd
+ ogromna funkcjonalność
+ Linux na pokładzie
+ duża szybkość transferów

Minusy:


- brak znaków specjalnych w hasłach WiFi
- brak możliwości podłączania zewnętrznych anten
- cena

Za użyczenie sprzętu do testów dziękujemy firmie TRENDnet oraz osobiście Pani Oldze Walczak z firmy Projekt Zero2 s.c.


Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=78

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook