Logowanie
 Testowanie dysków, pamięci flash oraz pendrive programem Victoria
W poradniku tym przedstawiono sposób na diagnozowanie oraz testowanie dysków twardych, pamięci flash typu pendrive czy SD/MMC i innych, poprzez skanowanie ich powierzchni na błędy.

Do ich przetestowania potrzebny nam będzie program Victoria for Windows .

Podczas używania tego programu trzeba zwrócić baczną uwagę na to co się klika. Ten program jest potężny i złe jego używanie może nawet spowodować usunięcie danych .

Uruchamiamy program. Na systemach Windows Vista/7 mogą nam się pojawiać w trakcie jego uruchamiania różne komunikaty . To typowe zachowanie, jednak mimo ostrzeżeń program będzie działać prawidłowo. Ukaże się nam jego główne okno aplikacji.Zaczynamy od wyboru naszego dysku lub pamięci . Pomoże nam w tym jego rozmiar (Size) oraz litera dysku i/lub jego nazwa. Ja wybierałem skanowanie karty SD, więc w nazwie miałem SD . Jeżeli ją wybierzemy, w sekcji 2 powinna się pojawić ta sama nazwa, zaś w części głównej okna 3 jego szczegółowe dane.

Jeżeli już jesteśmy pewni swego wyboru, możemy przejść do testów mieszczących się w zakładce 4. Klikamy zatem na Test.Ponownie się upewnij, że jesteś w dobrym miejscu, sprawdź więc co pisze w sekcji 1.

Dopiero wtedy przejdź do testów, w części 2 wybierz Read, ewentualnie Verify. Wtedy w sekcji 3 kliknij Start. Rozpocznie się test, który w każdej chwili można wstrzymać (Pause) lub całkowicie zakończyć (Stop).

Przebieg operacji sprawdzania widoczny jest w części 4, gdzie na żywo widać wszelkie odczytane bloki. Liczba bloków o kolejnych czasach dostępów jest widoczna w sekcji 5. Im bardziej kolorowe bloki tym niestety gorzej. Bloki 480 i 600 ms oznaczają już spore problemy w danym miejscu. Powyżej 600 to blok zapewne niedługo stanie się błędnym i zostanie oznaczony symbolem Err czyli bez możliwości odczytania z niego danych.

Postęp z przebiegu sprawdzania widoczny jest podoknie 6.

Jeśli martwisz się problemami ze swoim dyskiem lub pamięcią, wklej dane jakie uzyskałeś z procesu sprawdzania powierzchni/komórek pamięci na nasze forum komputerowe, a spróbujemy Tobie pomóc.

Pozdrawiam.

Wszelkie prawa zastrzeżone, cosik_ktosik 2011
 Reklama

 Komentarze
#1 | Dan dnia 20/01/2012 04:23
Programik jest dobry do grzebania w ustawieniach dysku, jednak w diagnozowaniu do końca się nie sprawdza, szczególnie jeśli testowanym dyskiem jest dysk systemowy (każde dziobnięcie systemu po dysku powoduje wysyp sektorów z wolniejszym czasem dostępu w victorii), dlatego bardziej zaleca się zabawki typu MHDD, wtedy mamy pewność, że dysk jest w trybie bezczynności Wink
#2 | Kaleron dnia 09/07/2015 08:06
Testowanie programem dysku systemowego jest błędem użytkownika, a nie wadą programu. Wiktoria jest też dostępna w wersji DOS, ogólnie obsługą i możliwościami jest bardzo zbliżona do MHDD.
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=364

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook