Logowanie
 Test zasilacza ZALMAN ZM500-GS

Do naszej redakcji trafił niedawno nowy zasilacz ZALMAN ZM500-GS, którego w poniższym teście pragnę choć trochę przybliżyć. Przysłany do nas zasilacz jest prostą konstrukcją o mocy 500W i choć widnieje na pudełku napis, że obsługuje on do dwóch kart graficznych, to raczej ten pomysł można sobie odpuścić.

Natomiast solidnej karcie graficznej z jednym GPU powinien sobie dać spokojnie radę. Jak się sprawdził o tym w niniejszym teście.

1. Pierwsze wrażenia


Opisywany zasilacz Zalman ZM500-GS jest typową konstrukcją dla klasycznego klienta, który szuka czegoś lepszego dla siebie niż zasilacze w cenie obudowy. W sumie przypomina mocno Chieftecową konstrukcję i najprawdopodobniej nią jest, choć ma też zmiany na lepsze, bo Chiefteci raczej słabiej wyglądają jak się patrzeć na okablowanie.

Producent na pudełku informuje, że mamy tutaj do czynienia z konstrukcją o dwóch niezależnych liniach +12V, zgodności ze standardem ATX12V v2.3, wsparciem dla podwójnych kart graficznych (z tym lepiej nie przesadzać), aktywnym PFC oraz ultracichym wentylatorem o średnicy 120 mm. Zasilacz posiada także wiele zabezpieczeń, w tym OPP, SCP, OVP i inne.



Otwierając pudełko znajdziemy w nim oprócz zasilacza także kabel zasilający, śrubki mocujące, instrukcję oraz opaski zaciskowe.

Jeśli chodzi natomiast o sam zasilacz wygląda on całkiem nieźle. Czarny, matowy kolor jest ciekawy i doskonale się komponuje z białym wentylatorem.



Dobrą cechą jest tutaj oplot wokół wszystkich kabli. A mamy tutaj ich pokaźny zestaw i co najważniejsze są one dosyć długie. I tak od najważniejszych, kable ATX 20+4 pin oraz ATX12V mają odpowiednio po 52 i 54cm. Potem mamy całą wiązkę Molexów z jednym złączem dyskietek. Jest on bardzo długi, pierwszy Molex jest po 52 cm, potem mamy co 15 cm po jednej kolejnej wtyczce i na końcu jedną FDD. Pojawiają się też tutaj dwie wiązki kabli SATA, każda po trzy złącza tego typu. Pierwsza ma długość do pierwszej wtyczki 50cm, zaś druga 53 cm, potem są co 15 cm kolejne wtyczki SATA co pozwoli na podłączanie sprzętu w praktycznie każdej obudowie. Na końcu mamy jeszcze wiązkę z wtyczkami PCI-Express 6+2 pin o długości łącznej 69cm.



Jeśli wierzyć plakietce, to zasilacz może się poszczycić łączną mocą 500W, z łączną mocą na liniach +12V wynoszącą 408W. Na linie +5V oraz +3.3V idzie łącznie 130W. Wracając do mocy przerobowych, pierwsza z linii 12V1 oddaje 24A zaś druga 21A.

2. Testy ZALMAN ZM500-GS



Test zasilacza został przeprowadzony na komputerze z procesorem Intel Core i7-2600 oraz prądożerną kartą graficzną Sapphire Radeon HD 6950 Flex Edition.

W całym teście zasilacz cechował się stałym poziomem napięć na dwóch liniach 5V oraz 3.3V. Już od startu napięcie na linii 5V wynosiło dokładnie 5.03V. Na linii 3.3V napięcie był non stop podwyższone i wynosiło 3.45V. O wiele ciekawiej robiło się na liniach 12V.

Na starcie systemu napięcie na obydwu liniach było lekko podwyższone do poziomu 12.10V. Niestety obserwowane było tętnienie napięcia i skoki wynosiły od 12.07 do 12.15V. Skoki takie towarzyszyły głównie linii z molexami do którego było podłączone zasilanie jednego z gniazd karty graficznej. Zapewne bez tego linia pracowałaby stabilniej.

Skoro już miałem informacje co do działania zasilacza na samym systemie przeszedłem do obciążania zasilacza złożoną grafiką, a zatem uruchomiłem na pełne obroty akcelerator graficzny.

Na pierwszy rzut poszedł jednostajnie obciążający zasilacz benchmark Heaven 2.5. Tutaj po włączeniu stopniowo napięcie zaczęło spadać do poziomu 11.83V aby w końcu uplasować się na pułapie 11.80-11.79V. Na linii PCIe napięcie wynosiło 11.84V-11.86V.

Przy maksymalnych detalach, gdzie karta dostawała maksymalnie w kość napięcie zaczęło trochę spadać i tak stopniowo doszło do minimalnych 11.74V.

Przyszedł czas na coś co powinno w teorii sprawdzać bardziej różnorodne sytuacje używania tego zasilacza w domowych komputerach co by nie mówić wysokich wydajności.

W teście 3DMark11 także widoczne były ciągłe skoki napięcia. Zasilacz nie pracował do końca stabilnie. W pełnym trybie graficznym napięcie to skakało od 11.72 do 11.75V. Lepiej było na linii PCIe, gdzie napięcie wynosiło ciągle od 11.83 do 11.84V.

Wyłączenie obliczeń graficznych natychmiast powodowało stabilizację napięć. I tak w teście dla samego CPU napięcie na linii z molexami wynosiło 12.02V i 12.03V dla PCIe. Co ciekawe napięcie na tej drugiej rosło do 12.10V w momencie, gdy używany był sam system bez żadnych dodatkowych procesów.

3. Podsumowanie


Uważam, że zasilacz ten spisał się dość dobrze. W żadnym wypadku nie doszło do zbliżenia się do granic niebezpieczeństwa, a tym bardziej do przekroczenia norm ATX. Niepokojące może być tutaj jedynie tętnienie napięć, które było dosyć mocne. Na szczęście jest to związane z samą elektroniką i widać tu było dokładną cykliczność drgań.

Jeszcze na koniec słowo o wentylatorze. Nie jest on specjalnie głośny jednak mógłby być cichszy. Jeżeli ktoś montuje jakieś specjalne konstrukcje wyciszające, to ten element ma szansę stać się najgłośniejszy w całym zestawie.

Na uwagę w tym modelu z pewnością zasługują okablowania, są długie i w pełni oplecione.

W cenie do 200zł na pewno jest to ciekawe rozwiązanie.

Plusy:


+ dobre okablowanie
+ dobre wykonanie
+ przyzwoita cena

Minusy:


- drobne wahanie napięć

Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów panu Szymonowi Błaszczykowi z firmy Sarota PR.


Wszelkie prawa zastrzeżone


* Pierwsze zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony firmy Zalman
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=89

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook