Logowanie
 Test Netgear Universal WiFi Range Extender WN3000RP

Do naszych testów trafił tym razem praktyczne urządzenie służące do rozszerzania zasięgu sieci bezprzewodowej w postaci Netgear Universal WiFi Range Extender WN3000RP.

Extender przyda się każdemu komu zasięg sieci WiFi zrywa z powodu słabej jakości sygnału.

Wystarczy włączyć go do kontaktu, szybko skonfigurować i przełączyć się na nową sieć. Cała operacja nie powinna trwać dłużej niż 5 minut.

1. Specyfikacja



Netgear WN3000RP posiada następujące cechy:
Antena: Wbudowana 2x
Gniazdo sieciowe: 10Base-T/1000Base-TX
Zasilanie: 100-240V
Standardy sieciowe:
IEEE 802.11b
IEEE 802.11g
IEEE 802.11n
Zabezpieczenia:
WEP
WPA
WPA2-PSK
WPS
Zarządzanie: przeglądarka WWW
Wysokość [mm]
112
Szerokość [mm]
74
Głębokość [mm]
45
Waga [g]
245

2. Pierwsze wrażenia


Netgear WiFi Extender WN3000RP dostarczono w prostym pudełku z materiałów biodegrawalnych, gdzie znajdziemy naszego bohatera oraz dodatkowo kabel Ethernet, instrukcję i płytę CD.

Na pierwszy rzut oka od razu widać, że jest większy od innych extenderów ale jakością wykonania przewyższa konkurencję. Biała obudowa została wykonana z dobrej jakości, grubego plastiku. Urządzenie jest tutaj zamknięte w jednolitej obudowie z wbudowanym zasilaczem, a całość umieszczamy w gniazdku elektrycznym.

Wszystko prezentuje się na prawdę ładnie. Lakierowany plastik wygląda po prostu fajnie. Na przodzie widzimy tłoczony napis producenta oraz cztery diody informujące nas o stanie połączeń. Na każdym z boków znajduje się po jednej antenie. Nie są to jednak anteny odłączane. Jedni pomyślą że to wada ale przecież mamy go podłączyć i zapomnieć, że w ogóle istnieje, a nie myśleć jak tu upchnąć anteny.

Po prawej stronie znajdziemy złącze RJ-45 oraz dwa przyciski w postaci WPS oraz włączanie/wyłączanie. Jest także jeden ukryty przycisk do resetowania.

Od wewnątrz oprócz wtyczki pojawia się tabliczka znamionowa, która już od dawna nie jest tabliczką, a naklejką. A tam podstawowe informacji o urządzeniu, w tym dane logowania do panelu konfiguracyjnego i standardowy PIN kod dla systemu szybkiej konfiguracji WPS.

Ważną kwestią jest także wentylacja urządzenia, a te tutaj wydaje się dość dobre. Na wszystkich bocznych ściankach znajduje się wiele szerokich otworów wentylacyjnych, które w zupełności powinny wystarczać.



Co do użytkowania to głównym zastosowaniem tego urządzenia jest po prostu rozszerzanie istniejącej już sieci bezprzewodowej i tutaj sprawuje się on doskonale. W całym teście nie było z nim żadnego problemu, a w dwupiętrowym domku jakość sygnału była od poziomu dobrej do doskonałej. Sam Extender był umieszczony na środkowym piętrze. W tym momencie możemy go spokojnie polecić do nawet sporych rozmiarów mieszkań i domków, gdzie pojawiają się problemy z sygnałem. Swobodnie można wtedy korzystać z sieci też w ogrodzie.

3. Użytkowanie Extendera WN3000RP



Cała instalacja i obsługa tego urządzenia jest na prawdę skrajnie prosta i kończy się na podaniu tylko niezbędnych do działania parametrów.

Bardzo mądrym rozwiązaniem jest opcja szybkiej konfiguracji Extendera po podpięciu kabla sieciowego. W tym momencie nie trzeba szukać strony konfiguracji poprzez wpisanie adresu IP, a dowolny adres już spowoduje włączenie konfiguratora. Przyznam, że jest to mądre posunięcie, w końcu ile osób początkujących zastanawia się jaki jest numer IP urządzenia. Ba, mało kto z laików wie, że to za adres IP musi się brać, aby zobaczyć konfigurację.



Tak, więc włożenie kabla ethernetowego i wpisanie w przeglądarki dowolnego adresu w polu WWW spowoduje włączenie konfiguracji Netgeara. A ona jest krótka i zwięzła. Żadnych zbędników. Szczerze mówiąc, w ogóle Netgear pozbył się tutaj różnych zbędników mogących wprowadzać w błąd i zakłopotanie.



Zaczynamy jak zwykle od wybrania rozszerzanej sieci. Warunek oczywiście jest tu taki, że sieć ta musi rozgłaszać swoją nazwę, aby nasz kreator mógł ją odnaleźć.



Jeśli już wybierzemy naszą sieć musimy podać Extenderowi hasło dostępu do niej. W końcu musi się on do niej jakoś "włamać".



Kolejny etap to podanie nowej nazwy SSID dla rozszerzanej sieci. Tutaj urządzonko nam podaje propozycję dodając do nazwy sieci rozszerzanej przyrostek _EXT. I to w zasadzie wszystko. Nasza sieć jest już rozszerzona i można się z nią połączyć. W moim przypadku Extender sprawował się na prawdę dobrze i zasięg rósł ponad dwukrotnie.

Samo urządzenie nie oferuje żadnych wymyślnych funkcji, ono ma prosty cel i jest nim po prostu rozszerzanie zasięgu sieci WIFI.

Co możemy zauważyć w pozostałych opcjach ustawień to zawsze nam towarzysząca bogata pomoc w prawej części okna. A zatem jeśli czegoś nie wiemy, warto sięgnąć do helpa.



Podstawową funkcją jest rzecz jasna podgląd statusu urządzenia, w tym przydzielonej adresacji IP i nazwy wszystkich sieci.



Tutaj możemy także zmieniać ustawienia dla naszej nowej sieci przede wszystkim wybierając dla niej odpowiednie zabezpieczania.



Nic nie stoi na przeszkodzie też, aby zmienić adresy IP dostępu do sieci czy to poprzez DHCP czy też wprowadzając adresy statyczne.



Z innych dostępnych funkcji pojawia się możliwość monitorowania podłączonych klientów.



Pozostałe elementy to już typowe zarządzanie samym urządzeniem, a więc możliwość tworzenia i przywracania backupu ustawień, resetowanie extendera do ustawień fabrycznych oraz opcje "prawie" zaawansowane sieci WiFi.



Chodzi tutaj o możliwość włączenia Access Pointa oraz wyłączanie rozgłaszania adresu SSID nowo tworzonej sieci, a także zmiana kodu uwierzytelniania PIN dla funkcji WPS.

4. Podsumowanie


Mnie osobiście extender Netgeara przypadł do gustu, spełniał przez miesiąc swoją rolę bez żadnych protestów, a przy tym był bardzo łatwo konfigurowalny.

Na dzień dzisiejszy jest to najprościej konfigurowalne urządzenie tego typu, a przy tym bardzo dobrze wygląda stąd też otrzymuje nasze wyróżnienie.



Plusy:


+ dobre wykonanie
+ łatwa konfiguracja
+ jednolementrowa konstrukcja

Minusy:


- trochę za duże rozmiary
- cena ponad 200zł, trochę dużo w porównaniu do routerów

Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów panu Jakubowi Dudziak z firmy BUZZAIR.


Wszelkie prawa zastrzeżone.
 Reklama

 Komentarze
#1 | bakon dnia 10/07/2014 13:04
Jak dla mnie to świetny wzmacniacz - działa nam internet na ponad 2 metrach i 2 piętrach. Działa rzeczywiście wykorzystując max łącza. W każdej części domu mam 4 albo 5 kresek. Polecam.
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=88

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook