Logowanie
 Test monitora PHILIPS 231P4UPES

W dzisiejszej recenzji chciałabym przedstawić monitor marki PHILIPS do zastosowań profesjonalnych. Urządzenie charakteryzuje się wielostopniową regulacją ekranu oraz dodatkami jak hub USB 3.0 czy wbudowanymi głośnikami.





Wygląd i wykonanie

Monitor do zastosowań profesjonalnych bez lakierowanego plastiku, który z jednej strony ładnie się prezentuje a z drugiej niestety podatny jest na zarysowania oraz widoczne odciski palców. Całość składa się w dwóch części, podstawy z uchwytem oraz ekranu. Złożenie urządzenia nie sprawia wiele kłopotów, wystarczy umieścić metalowe blaszki w zapadkach by zablokować ekran na podstawie. Zdejmowanie ekranu z podstawy odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się z tyłu ekranu. Rozwiązanie to pozwala na łatwe przemieszczanie urządzenia czy zamontowanie go na ramieniu z mocowanie VESA.





Ekran monitora posiada srebrną ramkę o grubości około 2 cm, tradycyjnie dolna ramka jest nieco grubsza. Na niej znajdziemy dotykowe przyciski do włączenia oraz ustawień monitora, na środku ramki widnieje logo producenta a po jego bokach dwa sensory oraz wbudowane głośniki. Przyciski dobrze reagują na dotyk, podczas użytkowania nie stwierdziłam żadnych niedogodności w ich użytkowaniu.
Z tyłu urządzenia producent umieścił wszystkie niezbędne porty: 2 porty wideo, analogowy VGA oraz USB, wejście słuchawkowe oraz mikrofonowe, port Ethernet, huba USB 3.0, wejście zasilania, przycisk odcinający zasilanie od monitora oraz blokadę Kensington anti-theft lock. Tył ekranu pokryty jest czarnym lekko chropowatym plastikiem.





Podstawa monitora pozwala na regulację wysokości monitora o 13 cm, co jest tylko spotykane w profesjonalnych monitorach. Prócz zmiany wysokości można zmieniać kąt nachylenia ekranu oraz położenie prawo/lewo.


Specyfikacja

Wyświetlacz
Typ matrycyTFT-LCD
PodświetlanieLED
Wielkość panelu23" W (58.4cm)
Format panelu 16:9
Wielkość plamki 0.265 x 0.265 mm
Jasność250 cd/m2
SmartContrast20,000,000:1
Kontrast statyczny (typ.)1000:1
Czas reakcji5ms
Optymalna rozdzielczość1920 x 1080 @ 60Hz
Kąty widzenia170° (H) / 160° (V) @ C/R > 10
Odświeżanie w pionie56 Hz - 75 Hz
Odświeżanie w poziomie30 kHz - 83 kHz
Połączenia
WejściaVGA (analogowe), USB 3.0 upstream (podłączenie z PC lub notebookiem)
USBUSB 2.0×1, USB 3.0×2
Wyjścia audiomikrofon, słuchawki
Wbudowane głośniki 1.5 W×2
Innemontowanie VESA mount(100×100mm), Kensington Lock
Obrót ekranuW pionie -5° / +20°
W poziomie -65° / +65°
Pivot 90°
Dostosowanie wysokości130mm
Zasilanie
Moc26.2W (typowa),36.9W (max.)
W trybie ECO mode15.3W (typowa)
Wymiary
Z podstawą (WxHxD)547.4 x 515.3 x 223.0 mm
Bez podstawy (WxHxD)547.4 x 343.1 x 60.1 mm
WagaZ podstawą 5.3 kg
Bez podstawy3.1 kg
KolorSrebrno/czarny


Testy

Monitor odwzorowuje barwy żywo, choć ze względu na matową matrycą są one nie tak żywe jak w "świecących" matrycach.
Podstawowe kolory RGB są odwzorowane dobrze, kolor jest wyświetlany równo bez przejaśnień czy przyciemnień. Na kolorze czarnym widać, że podświetlenie matrycy jest równe. Podstawowe barwy RGB wyświetlane są poprawnie.





Kąty matrycy są dobre, choć pod większym kątem obraz ciemnieje, widać to zwłaszcza patrząc od dołu na ekran. Kąty wertykalne są dość szerokie, patrząc z boku matryca odrobinę staje się ciemniejsza niż patrząc od przodu.





Oprogramowanie

PHILIPS 231P4UPES, jako jedno ze złącz wideo posiada port USB 3.0. Do podłączenia monitora przez to złącze oczywiście trzeba posiadać port USB 3.0 w komputerze. Za pomocą tego portu można podłączyć monitor poprzez złącze DVI czy inne używając odpowiedniej przejściówki. Do podłączenia monitora potrzebne jest oprogramowanie DisplayLink dołączone na płycie. Warto z Internetu pobrać najnowszą wersję gdyż zaraz po instalacji oprogramowanie będzie chciało się zaktualizować. W systemie Windows 8.1 po podłączeniu kabla USB system automatycznie wykrył połączenie z monitorem instalując niezbędne oprogramowanie. Za pomocą DisplayLink można ustawić by dźwięk z komputera był słyszalny we wbudowanych głośnikach.
Monitor posiada sensory sprawdzające czy przed ekranem znajduje się osoba. W menu monitora można ustawić czas, po jakim zostanie przyciemniona matryca oraz wyłączony ekran by oszczędzać energię elektryczną. Samo urządzenie posiada również tryb ECO, w którym obraz jest lekko przyciemniony dla mniejszego zużycia energii elektrycznej.



Tradycyjne menu OSD nie uległo zmianie, zawiera podstawowe ustawienia jak wybór wejścia wideo, opcje obrazu, ustawienie głośności, ustawienia matrycy do wyświetlanego obrazu (SmartImage) czy wybór języka.
Rozszerzone opcje można znaleźć poprzez dołączone oprogramowanie PHILIPSa w tym kreator ustawień dla mniej zaawansowanych użytkowników. Oprogramowanie pozwala w wygodny sposób dobrać najlepsze ustawienia obrazu. Podczas zmiany ustawień obok wyświetlane jest zdjęcie, na którym można sprawdzić czy wybrane ustawienia są dobre.
Po zainstalowaniu oprogramowania włącza się funkcja auto pivot obracająca zawartość ekranu w momencie obrotu o 90 stopni ekranu.


Dodatkowe wyposażenie

Dodatkowym wyposażeniem przydatnym zwłaszcza w biurze są wbudowane głośniki. Niewielkie 1,5 watowe głośniki zapewniają dźwięk o przeciętnym brzmieniu. Do słuchania muzyki czy oglądania filmów raczej się nie nadają, ale za to do biura będą spełniać swoją funkcję. Z tyłu monitora producent umieścił wyjście słuchawkowe oraz wejście mikrofonowe, co poprawi wygodę użytkownika podczas pracy.
Korzystając z wyjścia wideo poprzez kabel USB 3.0 często użytkownik zajmuje jedyny port USB 3.0 w komputerze. By móc korzystać z szybkich transferów plików bez odłączania urządzania producent umieścił w nim hub USB 3.0 oraz dodatkowy port USB 2.0.



Podsumowanie

Monitor PHILIPS 231P4UPES to ciekawa propozycja do biura – dostosowanie wysokości ekranu to duży plus, możliwość zdjęcia ekranu z podstawki i zamontowaniu na ramieniu to również duże udogodnienie dla osób pracujących na kilku monitorach. Kąty matrycy pozostawiają nieco do życzenia, zwłaszcza pionowe pod większym kątem, gdzie obraz jest mocno przyciemniony.



Plusy:

+ podłączenie wideo poprzez USB 3.0
+ wbudowane głośniki, hub 3.0
+ cena około 900 zł
+ szeroka możliwość regulacji ekranu
+ tryb ECO

Minusy:

- kąty matrycy

Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów firmie PHILIPS.


Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=149

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook