Logowanie
 Test kamery AirLive CU-720PIR
Zapraszam wszystkich zainteresowanych do dzisiejszej recenzji kamery AirLive CU-720PIR przeznaczonej głównie do domowego monitoringu. Jej niewielkie rozmiary nie przeszkadzają jej jednocześnie zapewnienie nam bogactwa funkcji zarówno sprzętowych jak i programowych. Najważniejszymi funkcjami są dostęp poprzez Internet (mamy tutaj kamerę IP) oraz funkcja zasilania z sieci Ethernet PoE.

1. Specyfikacja


Kamerka AirLive CU-720PIR oparta jest na 1,3 megapikselowej matrycy nagrywającej obraz w jakości 720p 30 fps. Zasilana można być albo z zasilacza sieciowego lub poprzez pasywne PoE. Producent do zastawu dołączył przejściówkę do pasywnego PoE.

Wbudowany czujnik podczerwieni PIR wykrywa ruch w otoczeniu, dzięki czemu kamera może nagrywać tylko zdarzenia wykryte przez czujnik ruchu.
Zastosowane diody podczerwieni pozwalają na 10 metrowe oświetlenie w ciemnościach.

Kamerka może nagrywać obraz na kartę microSD, dzięki czemu można odłączyć dodatkowe okablowanie.

2. Zawartość pudełka:


- kamerka AirLive CU-720PIR
- stopka, nóżka, wkrętak do kamerki
- śrubki montażowe
- zasilacz sieciowy
- przejściówka do pasywnego PoE
- przejściówka A/V na Chin-che
- płyta z wideo tutorialem oraz z instrukcją obsługi
- skrócona instrukcja obsługi, karta gwarancyjna

3. Wygląd i pierwsze wrażenie


AirLive CU-720PIR jest nieco mniejsza od poprzedniczki, po wzięciu jej do ręki czuć, że tylko tylni ściana została wykonana z metalu, pozostałe ścianki są plastikowe pomalowane na grafit metalik. Plastik jest twardy, nie ugina się pod naciskiem palców.

Kamerkę może stać samodzielnie na dołączonej nóżce z podstawą lub podstawę można zamocować na ścianie przy pomocy zawartych w zestawie śrubek montażowych. Kamerka stoi przy tym stabilnie. Podstawa jest ciężka i wraz z nóżką waży 72 gramy, zaś dodatkowo manipulator nie pozwala na przeważenie kamerki podczas ustawienia jej. Jeżeli chcemy zrezygnować z nóżki może pojawić się problem gdyż odległość między podstawą a motylkiem zaciskającym manipulator jest za mała i nie można swobodnie zmieniać położenia kamery.

Z przodu patrzy na nas baczne oko kamery okrążone dziesięcioma diodami podczerwieni. Poniżej znajduje się mikrofon, głośnik oraz czujnik ruchu PIR. Z lewej strony znajdziemy czytnik kart micro SD do bezpośredniego nagrywania obrazu na kartę bez konieczności podłączania kabla LAN. Od dołu znajdują się porty: LAN, zasilania sieciowego, DI/DO oraz A/V OUT i przycisk resetu ustawień.

Z tyłu znajdują się domyślne dane logowania oraz adres IP. Standardowo są to: domyślny adres IP: 192.168.1.100, nazwa użytkownika: admin, hasło airlive. Ponadto z tyłu znajduje się miejsce montażu uchwytu.

4. Możliwości konfiguracyjne


Na pierwszy rzut oka panel konfiguracyjny kamery jest podobny do innych jakie już miałem okazję testować. Ale to na pierwszy rzut oka bo tutaj mamy mocno rozbudowane możliwości. Na plus zasługuje polskojęzyczność panelu choć i tutaj nie udało się uniknąć pewnych wpadek.



Mówię tutaj o nie do końca przetłumaczonych opcjach panelu. Bywa też czasami trochę niechlujnie.



Jeśli już wszystko zaczyna się z wielkiej litery to nie powinno już być wstawek pisanych z małej litery.

Co do samego panelu konfiguracyjnego osobiście nie mam zastrzeżeń. Zostało tutaj wszystko ładnie poukładane i przy tym dość intuicyjnie. W panelu głównym pojawia się tylko to co najważniejszy, czyli podgląd z kamery oraz przyciski szybkiego dostępu do najważniejszych opcji. Resztę kryje w sobie magiczny przycisk konfiguracji.



Tutaj zostało wszystko ładnie poukładane. W zasadzie wszystko łatwo znajdziemy. Jedyny mankament to oczywiście brak tłumaczeń wszystkich opcji.

Na początku wita nas możliwość zmiany konfiguracji ustawień sieci, w tym nawet IPv6. Warto też zwrócić uwagę na możliwość filtrowania adresów IP co już jest namiastką wbudowanego firewalla.





Dodatkowo możemy zarządzać powiadomieniami na pocztę czy ustawieniem serwera TCP do zdalnego podglądu.



Opcja Kamera jest już znana z innego testu kamery IP firmy AirLive. Tutaj producent daje możliwość kontroli jakości obrazu z kamery, w tym zmiany jasności czy kontrastu, a także progu reakcji czujnika podczerwieni.





Opcja Video dotyczy ustawień nagrywania. Możemy wybrać spośród trybu 720p lub 1.3 MPx. Tutaj też zarządzamy wstawianiem daty i godziny nagrywania. Ponadto możemy zarządzać bitratem czy liczbą klatek na sekundę nagrywanego materiału.



Do ustawień dźwięku służy opcja Audio. Tutaj możemy włączać i wyłączać nagrywanie audio, wyłączać głośnik czy zarządzać głośnością i kodowaniem.



Kolejna zakładka to System, gdzie jesteśmy w stanie przeglądać logi systemowe kamery, zmieniać ID urządzenia, nazwę kamery, a także wyłączać diody LED na obudowie.



Opcja Użytkownik to kolejna funkcja zabezpieczająca. To tutaj możemy przydzielać dostęp do kamery czy to na zasadach administratora czy też użytkownika mogącego jedynie oglądać obraz z kamery.



Opcja E-mail dotyczy jednej z ciekawszych funkcjonalności kamery, a mianowicie powiadomieniach na pocztę internetową. Po zdefiniowaniu ustawień poczty wszystkie powiadomienia o zdarzeniach będą wędrowały na naszą skrzynkę pocztową.



A powiadomienia dotyczą zdarzeń jakie wykryje kamera. Mamy dwa typy zdarzeń. Kamera może wykrywać ruch lub dźwięk w monitorowanym otoczeniu.



Oczywiście wszystko może się także zapisywać na karcie pamięci montowanej we wbudowanym czytniku microSD lub też trzymane na serwerze SAMBy.



Inne wyjście zapisywanie reakcji na zdarzenia to ustawienie serwera zdarzeń, np serwera FTP czy TCP.



Obsługa zdarzeń to kolejna bardzo przydatna funkcja jakiej jeszcze nie było. Możemy tutaj zobaczyć zdarzenia i nimi zarządzać.

5. Jakość obrazu


W przypadku tej kamery nie spodziewałem się niczego szczególnego. Być może na ten wizerunek złożył się jej wygląd i niewielki rozmiar. Tymczasem nawet mnie zaskoczył.



Kamera dobrze odwzorowuje kolory i zasadniczo niewiele smuży. Ograniczeniem jest niewielki obiektyw z niewielkim sensorem optycznym. Aż szkoda, że nie ma większej rozdzielczości.


Całkiem nieźle pracuje też na zewnątrz, choć tutaj ma problem z ustawianiem przysłony. Warto tutaj też popracować nad balansem bieli w ustawieniach konfiguracyjnych.



Natomiast w nocy, gdy nie ma żadnych źródeł światła kamera spisuje się rewelacyjnie. Pokój był całkowicie doświetlony w podczerwieni. Ba, nawet dało radę czytać książkę :)

Tutaj wielkie brawa.

6. Podsumowanie


AirLive CU-720PIR to dobre urządzenie. Doskonałe możliwości konfiguracyjne i oferowana funkcjonalność to jej ogromna zaleta. Szkoda, że ma dość słaby sensor optyczny. Niemniej idealnie nadaje się do monitoringu wewnętrznego, w tym nawet do obserwacji przy braku oświetlenia. To sprawia, że postanowiłem jej dać naszą rekomendację.


Plusy:


+ doskonałe możliwości konfiguracyjne
+ funkcje PoE, obserwacje w nocy

Minusy:


- dość słaby sensor optyczny

Za użyczenie sprzętu do testów dziękujemy firmie AirLive oraz firmie Projekt Zero2 s.c.


Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=121

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook