Logowanie
 Test access pointa AirLive AP60
Witam, tym razem do naszych testów trafił niepozorny router WiFi od firmy AirLive w postaci modelu AP60. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru przyznam, że zrobił na mnie spore wrażenie. A dlaczego? Ze względu na mnogość opcji w ustawieniach i to tych najbardziej zaawansowanych, w tym związanych z QoS o jakim inni mogą zapomnieć.

1. Zawartość opakowania


W pudełku z materiałów biodegradowalnych znajdziemy:
- router AirLive AP60
- zasilacz
- metrowy kabel Ethernet
- płytę CD
- instrukcję obsługi
- zestaw kołków montażowych

2. Pierwsze wrażenia


Wyciągając router z pudełka wydawał mi się raczej prostym urządzeniem niż faktycznie czymś poważniejszym. Niewielkie rozmiary, dość twardy plastik, szary...ten kolor pasował do całego wyglądu. Był po prostu, prosty.

Na przedniej ściance zestaw diod, po bokach dwa spore otwory wentylacyjne wspomagane przez niewielki otwór na górze i zestaw otworów od dołu. Z tyłu miejsce na jedną odkręcaną antenę, cztery złącza Ethernet z czego jedno pełni także funkcję portu WAN, obok przycisk RESET i WPS, a na końcu gniazdo zasilania. Szkoda, że zabrakło prostego przycisku wyłączającego urządzenie.

I tak jak pisałem, w zasadzie nic ciekawego tutaj nie zobaczymy. Od spodu pojawiają się jeszcze gumowe nóżki oraz naklejka z podstawowymi informacjami startowymi.

3. Użytkowanie AP60


Rozpoczęcie pracy z routerem rzecz jasna musimy zacząć od wstępnej konfiguracji połączenia do niego. Z pomocą przyjdzie nam plakietka na jego spodzie. Domyślnie router ma już włączone zarządzanie poprzez WiFi, a więc można podłączyć się do sieci airlive i spróbować się połączyć do routera. Z pomocą przychodzi możliwość szybkiego połączenia poprzez kod PIN podany na spodzie tego routera.

Co do podłączania routera trzeba tylko pamiętać, że standardowo pracuje on na trochę innym IP niż inni, tj 192.168.100.252. Logowanie standardowe do AP60 na konto admin z hasłem airlive.

Na plus oczywiście można wymienić tutaj interfejs w języku polskim dzięki czemu odrobinę łatwiej da się go konfigurować.



Choć niepozorny, AirLive AP60 pozwala na pracę w aż 9 trybach: AP, Client, Bridge, WDS Repeater, Universal Repeater, WISP+Repeater, WISP Router, AP Router oraz WDS Station. Najciekawsze to oczywiście AP, Client, Universal Repeater oraz AP Router.

Ponieważ mamy aż 9 trybów pracy, zatem programiści AirLivea zdecydowali się układać opcje dostępne dla każdego z tych trybów w sekcje dostępne poprzez wybór danego trybu w podoknie Wireless Mode. Po wyborze każdego z trybów ukażą się standardowe opcje dla danego trybu. Poniżej tych opcji pojawiają się zawsze przyciski opcji zaawansowanych. Na uwagę zasługuje tutaj możliwość szybkiego wyłączania interfejsu WiFi oraz co ciekawe przełączenie routera w tryb anonimowy poprzez wyłączenie diod LED na jego froncie.

Sam router pozwala nam praktycznie na pełną konfigurację, w tym dostęp do elementów, których inni mogą pozazdrościć.

Konfiguracja sprzętu jest dość prosta, oczywiście jeśli choć trochę orientujemy się w ustawieniach WiFi. Jeśli jednak nie, to już samo włączenie routera i podpięcie go do sieci wystarczy. Niestety router wtedy działa na ustawieniach standardowych w trybie AP bez zabezpieczeń. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie uruchamianego trybu autokonfiguracji PINem urządzenia co automatycznie ustawi całą sieć.



Opisywane elementy doskonale widać na przykładzie okna dostępu do AP. W podstawowej konfiguracji mamy dostęp do kilku najważniejszych opcji tego trybu, a więc pasmo pracy, nazwa sieci SSID, numer kanału, wyłączenie rozgłaszania nazwy sieci czy szybkość transmisji i limitowanie liczby klientów. Pozostałe elementy dostępne są poprzez szereg przycisków Setup dla opcji zaawansowanych, a tam opcje zabezpieczeń, WPS, kontrola dostępu i inne opcje dla zaawansowanych.



Większość z tych okien zaawansowanych będzie podobna dla wszystkich trybów pracy. Przykładowo opcje zabezpieczeń. Router ten oferuje standardowe opcje szyfrowania, w tym oczywiście WPA2 TKIP/AES.



Opcje zaawansowane to już oczywiście najwyższa szkoła jazdy i zapewne wiele one nie powiedzą, więc lepiej zostawić je tak jak jest :)



O wiele ciekawsza jest sekcja kontroli dostępu, gdzie pojawia się kontrola dostępu do sieci po MAC adresach. Miłym dodatkiem jest opcja komentarzy co pozwoli opisać adres MAC, abyśmy zawsze wiedzieli do kogo on należy.



Pomimo, że AP60 jest jednoantenkowcem to nie przeszkodziło to wbudowania w niego trybu Universal Repeater. To bardzo ważna cecha jeśli ktoś szuka urządzenia zdolnego do rozszerzania innych sieci. Czego potrzeba to jedynie wpisane nazwy poszerzanej sieci (Remote SSID - z możliwością wyszukania), a router cały z niej ruch przekaże na swoją lokalną sieć.



Najciekawszy jak zwykle jest tryb routera, tutaj AP Router. Jedną z najważniejszych opcji jest kontrola przepustowości znana jako QoS. Tutaj mnie AP60 niesamowicie zaskoczył. Zazwyczaj mnie to tylko denerwuje, gdy jedynymi opcjami dla QoS to wybór priorytetu dla pakietów TCP/UDP jakiegoś tam typu.



Tutaj AirLive nie poszedł na łatwiznę i dał to co faktycznie człowiek szuka. a zatem pełną kontrolę przepustowości dla wszystkich klientów. A kontrolować można zarówno prędkość wysyłania i pobierania dla każdego z podpinanych komputerów i to zarówno po adresie MAC jak i IP.



A teraz opcja nad wyraz ciekawy, a jest nią ochrona przed atakami DoS. Możemy tutaj blokować wszelkie opcje dla DoS, w tym zabezpieczać przez skanowaniem portów, stare poczciwe pingowanie czy floodowanie.

Pozostałe elementy konfiguracji obejmują ustawienia samego routera i sprawdzania jego statusu.



System Configuration to ustawienia standardowe routera, od możliwości zmiany hasła po aktualizację oprogramowania. W tej sekcji znajdziemy także możliwość zmiany ustawień sieci LAN, w tym ustawienia DHCP.



Inną ciekawą opcją jest możliwość włączenia i zarządzania harmonogramem pracy routera według dni i godzin.



W sekcji Status dostajemy możliwość przeglądania głównych statystyk tego urządzenia, w tym podłączonych klientów czy też statystyki ruchu oraz przeglądanie logów systemowych.




4. Podsumowanie


AirLive AP60 z pewnością jest bardzo interesującą propozycją. Pomimo niepozornego wyglądu kryje się w nim porządny sprzęt z mnogością ustawień, w których na szczególną uwagę zasługują QoS oraz wbudowany firewall. Z tego też powodu otrzymuje on naszą rekomendację.

Plusy:


+ odkręcana antena
+ dobra wentylacja
+ prosta konfiguracja startowa
+ zaawansowane możliwości
+ QoS
+ firewall

Minusy:


- długi czas restartu po każdym zapisaniu konfiguracji



Za użyczenie sprzętu do testów dziękujemy firmie AirLive oraz osobiście Pani Oldze Walczak z firmy Projekt Zero2 s.c.



Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
#1 | uzytkownik dnia 10/09/2015 06:11
Witam, proszę o podpowiedź co daje harmonogram dla Wifi, skoro jedyne co mogę ustawić to okresy w harmonogramie. Czy dodanie czegokolwiek do harmonogramu daje mi mozliwość decydowania która z wirtual AP działa a która nie w wybranych okresach czasu, i jeśli tak to jak to zrobić?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=86

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook