Logowanie
 Stwórz własny program portable w Cameyo

Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl

Aby korzystać z oprogramowania, należy go uprzednio zainstalować - taka forma użytkowania aplikacji funkcjonowała od wielu lat. Klasyczna instalacja ingeruje w system operacyjny (zmiany w rejestrze, rejestracja bibliotek etc.), lecz istnieją alternatywne metody, które nie powodują zmian w kluczowych komponentach systemu, mowa o wirtualizacji aplikacji, która coraz śmielej wkracza do komputerów użytkowników domowych.

W skrócie, wirtualizacja aplikacji polega na utworzeniu dla danego programu specjalnego środowiska uruchomieniowego, emulującego kluczowe komponenty systemu. Dzięki takiemu podejściu można znacząco zminimalizować ryzyko uszkodzenia systemu na skutek instalacji oprogramowania oraz uruchamiać aplikacje na komputerach, na których normalnie nie można by przeprowadzić klasycznej instalacji (wersje przenośne aplikacji - portable). Zalet oczywiście jest znacznie więcej.

Istnieje wiele programów do tworzenia wirtualnych środowisk, większość z nich jest płatna, istnieją również darmowe odmiany, do których należy Cameyo.

Cameyo to pierwsza w pełni darmowa aplikacja do wirtualizacji aplikacji przeznaczonych na platformę Windows. Dzięki niej łatwo utworzymy aplikacje przenośne, które nie wymagają instalacji.

Instalujemy i uruchamiamy aplikację (Start ==> Wszystkie programy ==> Cameyo ==> Cameyo). Okno główne wyposażone jest w dwie funkcje. Pierwsza Capture installation odpowiedzialna jest za wykonywanie migawki systemu. Tworzony jest dokładny zrzut (pliki, rejestr), dzięki temu po instalacji danego produktu można dokładnie określić, jakie zmiany nastąpiły, wyodrębnić dane i przenieść do wirtualnego środowiska. Druga opcja Edit existing packages służy do edycji już utworzonych pakietów przenośnych.

Cameyo - wirtualizacja aplikacji

Proces wirtualizacji zawsze rozpoczynamy od utworzenia migawki aktualnego stanu systemu, zatem wskazujemy opcję Capture Installation.

Cameyo - tworzenie migawki systemu

W zależności od ilości danych, jakie program musi przeanalizować oraz jakości sprzętu, proces tworzenia może potrwać nawet kilkadziesiąt minut. Po ukończeniu procedury można rozpocząć instalację programu.

Instalacja aplikacji

Instalujemy program, postępujemy zgodnie z zaleceniami kreatora, gdy instalacja dobiegnie końca, w oknie Cameyo wybieramy opcję Install done.

Tworzenie migawki po instalacji programu

Rozpocznie się proces zbierania i analizowania informacji, który może potrwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Po ukończeniu zobaczymy okno zapisu.

Finalizowanie operacji tworzenia programu portable

W pierwszym polu (Application name) wybieramy nazwę aplikacji, następnie wskazujemy miejsce zapisu, domyślnie Pulpit (w Viście C:\Users\nazwa_użytkownika\Desktop). Ostatnim krokiem jest wskazanie głównego pliku uruchomiającego aplikację, zaznaczamy i finalizujemy operację OK.

Tworzenie przenośnego programu

O powodzeniu operacji zostaniemy poinformowani odpowiednim komunikatem... Package successfully saved in: C:\Users\hotfix.pl\Desktop\GMapCatcher. We wskazanym miejscu powstanie folder z plikami aplikacji przenośnej.

Katalog programu

Główny plik uruchomieniowy będzie zawierał w swojej nazwie frazę "virtual". Uruchomienie aplikacji spowoduje dynamiczne utworzenie wirtualnego środowiska, emulowane będą wszystkie kluczowe elementy systemu (katalog z profilem użytkownika, Windows, Program Files, AppData oraz rejestr). Wszystkie wirtualne katalogi dostępne są w lokalizacji (dla Visty) - C:\Users\nazwa_użytkownika\AppData\Roaming\VOS

VOS - wirtualne środowisko

Niestety nie ma róży bez kolców. Cameyo jest wspaniałą darmową aplikacją, lecz forma tworzenia i uruchamiania aplikacji przenośnych pozostawia wiele do życzenia. Każdorazowo korzystając z wersji portable na innym komputerze, w kafejce czy u znajomego, będziemy zmuszeni posprzątać ręcznie po programie, albowiem zakończenie jego działania nie powoduje automatycznego usunięcia plików, powstałych na skutek uruchomienia programu. Jest to duża wada Cameyo, środkiem pośrednim jest utworzenie dodatkowego skryptu, który zautomatyzuje poszukiwanie i usuwanie wspomnianych plików, co też w niektórych scenariuszach nie do końca może się sprawdzić. Oprócz plików w systemie pozostają ślady w rejestrze systemu, więc twierdzenie o pełnej mobilności aplikacji w tych okolicznościach nie ma racji bytu.

Cameyo rzeczywiście dobrze radzi sobie z tworzeniem wersji portable, lecz daleko mu do doskonałości. Pomimo wad warto mieć oko na ów program, który jest w fazie rozwojowej, niewykluczone, że w przyszłości aplikacja będzie tworzyć w pełni mobilne aplikacje.


Copyright © rokko


Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub fragmentów niniejszego artykułu jest zabronione.

 Reklama

 Komentarze
#1 | marski dnia 26/10/2010 10:37
Program daje radę. Podoba mi sięSmile
#2 | marski dnia 26/10/2010 10:39
Używam tego programu.Jestem zadowolonySmile
#3 | Co on robi? dnia 01/03/2011 17:28
Co on robi odpowiedzcie!!!!!!Sad żal Shock
#4 | cosik_ktosik dnia 01/03/2011 17:37
Pozwala zrobić ze zwykłego programu wersję portable czyli uruchamianą z pendrive.
#5 | maciek dnia 18/08/2011 16:41
nie wiem czemu, ale u mnie nie działa :/ wykrzacza sie przy zrobieniu GG10 portable
#6 | Jack dnia 30/12/2012 15:47
WOW! To naprawdę działa. I to nieprawda, że nie czyści się. Wystarczy zedytować paczkę i zaznaczyć odpowiednią opcję
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=313

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook