Logowanie
 Sprzętowe podsumowanie 2009 roku
 Koniec roku, to jak zawsze czas podsumowań, refleksji, wyciągania wniosków. Tyczy się to niemalże każdej dziedziny życia. Nie inaczej jest w branży sprzętu komputerowego. Rok 2009 dostarczył nam partię naprawdę dobrego i klasowego sprzętu w praktycznie każdym asortymencie. Nie obeszło się również bez tak zwanych klopsów, ale na szczęście ich ilość była znikoma i nie wpływa to na renomę tego roku, w którym działo się naprawdę wiele. Pojawiły się pozycje, które są kamieniem milowym, prekursorem produkcji przyszłości. Postęp technologiczny jest tak szybki i efektywny, że czasem zapominamy o sprzęcie, który pojawił się miesiąc, dwa miesiące temu, a już mamy jego niepodważalnego następcę.

Postaram się w jak najlepszy sposób uwidocznić pozycje sprzętowe, których premiera nastąpiła w przeciągu tego roku, a obok którego nie można przejść obojętnie. Zapewne nie zdołam objąć wszystkich rewelacji 2009 roku, bo trudno je wszystkie spamiętać, dlatego zachęcam Was do przedstawiania swoich własnych propozycji, które uważacie za sprzęt 2009 roku w komentarzach tego artykułu.


Zacznę może od produkcji, którą uważam za absolutny hit tego roku i tak jest, a chodzi o karty graficzne od ATI, a konkretnie o serie Radeon HD 5700 Series, Radeon HD 5800 Series oraz dwurdzeniowy układ Radeon HD 5970, którego premiera miała miejsce niedawno, a który okazał się być najwydajniejszą kartą graficzną świata.
O konkretnych walorach tych kart możecie przeczytać w poszczególnych newsach, ale pokrótce przedstawię jakie specyfikacje sprzętowe je łączą. A łączą je technologie, które są innowacją tego roku, wyznaczają nowe horyzonty dla przyszłych produktów i oferują ogromną wydajność.

Na czoło wysuwa się wsparcie technologii DirectX 11 oraz ShaderModel 5.0, co jest absolutną nowością. Dotychczas, jeśli chodzi o DirectX najnowsza propozycją była wersja 10.1 oferowana również przez korporację ATI. NVIDIA równolegle do zaoferowania miała pełny DirectX 10. Dopiero wraz z pojawieniem się również tegorocznych układów z serii GeForce 220GT Series, GeForce 210 Series oraz GeForce GT 240 Series NVIDIA ze swojej strony zaprezentowała DirectX 10.1. Żadną rewolucją, ani rewelacją to nie było, albowiem w tym samym czasie światło dzienne ujrzały powyższe propozycje ATI z obsługą DirectX 11 oraz ShaderModel 5.0, przez co tegoroczną batalię NVIDIA - ATI możemy rozstrzygnąć zdecydowanie na korzyść ATI.

Powróćmy do rewolucji ze strony ATI. Wraz z DX 11 karty z serii Radeon HD 5000 Series oferują instrukcje DirectCompute 11 oraz OpenCL, co jest niezwykłą gratką dla programistów, a to z racji tego, iż pozwalają one na tworzenie potężnych aplikacji multimedialnych w pełni wykorzystujących w swojej funkcjonalności procesor GPU karty graficznej. Na śledziu owych kart graficznych pojawił się port DisplayPort, który jest elementem kolejnej z rewelacyjnych technologii wprowadzonych wraz z tymi układami. Chodzi o ATI Eyefinity, która umożliwia wyświetlenie materiału wideo w rozdzielczości 7680x1600 na trzech oddzielnych monitorach (3x 2560x1600), zarówno w formie rozdzielonej, jak i wspólnej.

Rdzenie Radeon HD 5000 Series, które są sercem innowacyjnych kart graficznych od ATI zostały wyprodukowane w technologii 40 nanometrów, co oznacza, iż zdołały one pomieścić nieporównywalnie większą liczbę tranzystorów, niż ma się to w przypadku starszych procesów technologicznych. Tym samym karty zużywają mniej energii, wydzielają mniejsze pokłady ciepła, co ma między innymi bardziej korzystny wpływ na środowisko naturalne. ATI Radeon HD 5970 to najprawdziwsze monstrum wśród propozycji graficznych 2009 roku. Zjada na śniadanie wszystko, co stanie mu na drodze. Dwa procesory graficzne HD 5970 pomieściły aż 4,3 miliardy tranzystorów, a pełna moc obliczeniowa karty to aż 5 teraflopów ! Cóż dodać więcej ;)


Pozostając przy kartach graficznych, wspomnę także o indywidualnych systemach chłodzenia od szwajcarskiej korporacji Arctic Cooling oraz japońskiej Scythe. Mam tutaj na myśli Arctic Cooling Accelero XTREME 4870X2 dla dwurdzeniowych kart graficznych ATI Radeon HD 4870x2 oraz Arctic Cooling Accelero XTREME GTX Pro, który kompatybilny jest z najwydajniejszymi grafikami NVIDII. Bardziej wszechstronna i równie wydajna jest japońska, najświeższa propozycja Scythe Setsugen. Atutem każdego z przedstawionych coolerów jest system miedzianych rurek cieplnych heat-pipe i ciasno zestawionych między sobą aluminiowych finów. W każdym przypadku proces rozpraszania ciepła napędzają termowentylatory, gdzie w przypadku coolerów od Arctic Cooling jest ich po trzy. Kluczowym walorem pracy wentylatorów jest ich całkowita niezależność. W przypadku awarii jednego z nich najbliższy stopniowo zwiększa obroty, by nadrobić za wadliwy.
Ciężko jest wskazać najwydajniejszą propozycję. Scythe Setsungen zachwyca 110 milimetrowym wentylatorem typu slim i równie potężnym radiatorem.

Idąc za ciosem i pozostając w branży systemów chłodzenia przypomnę o absolutnej rewelacji początku 2009 roku, jakim był cooler dla procesorów CPU CoolerMaster V10. Do dnia dzisiejszego jest on niepodważalnie najwydajniejszą chłodnicą. Trzy gigantyczne segmenty radiatora z dwoma 120 milimetrowymi wentylatorami, z których jeden pracuje w poziomie, drugi w pionie, to prawdziwe monstrum. Jeden z segmentów o orientacji równoległej względem płyty głównej z osadzonym nań wentylatorem znakomicie spełnia się jako system chłodzenia pamięci RAM. Oczywiście sam segment radiatora obsługuje procesor CPU, ale mam na myśli prostopadle dmuchający względem płyty głównej wentylator. Całość waży aż 1,2 kg, a moc chłodząca V10 wyliczona została na niebotyczne 200W przy maksymalnym przepływie powietrza 152m³/godzinę !


W pamięci utkwiła mi także premiera ultra-płaskich notebooków X-Slim, których głośno było na tegorocznych czerwcowych targach COMPUTEX 2009. Dotychczas cała odsłona naliczyła 9 notebooków, o każdym z nich szeroko pisaliśmy na naszych łamach. Furorę na świecie, a głównie w Wielkiej Brytanii zrobił model X-Slim X340. Seria zadziwia niezwykle płaskim profilem obudowy i niską wagą, bogactwem praktycznych funkcji oraz nieprzeciętną żywotnością baterii. Elementem charakterystycznym serii jest ostre ścięcie przedniej krawędzi obudowy, co do złudzenia przypomina ostrze miecza.
Trzeba również wspomnieć o jednym z najwydajniejszych komputerów przenośnych dla graczy - MSI GT740 oraz zaprezentowanym kilkadziesiąt godzin temu Toshiba Qosmio X500.
Oba modele oparte na wielordzeniowej platformie Intel Core i7 oraz nowoczesnym chipsecie Intel PM55. Do tego dochodzi obsługa dwukanałowej pamięci RAM DDR3 oraz wydajne układy graficzne.

Ten rok to także znaczny wzrost popularności netbooków. W tej branży na czele stoi korporacja ASUS wydająca coraz to nowsze modele z serii Eee PC. ASUS Eee PC T91MT poza stylem i elegancją oferuje pierwszy w świecie dotykowy wyświetlacz w tego typu komputerze. Model ten jest także kontynuacją mobilnych procesorów z serii Intel Atom. Ostatnio pojawiły się pogłoski na temat kolejnej odsłonie netbooków z serii ASUS Eee PC, tym razem opartej na platformie Intel Atom Pine.

Wydarzeniem 2009 roku było wprowadzenie chipsetów Intel P55 wspierających procesory Intel Core i3, Intel Core i5 oraz Intel Core i7 o nazwie kodowej "Lynnfield". Na szczególną uwagę zasługuje tutaj seria płyt głównych Gigabyte GA-P55 Series z pierwszym na ryku rewolucyjnym 24-fazowym dynamicznym systemem zasilania w sekcji sterowania napięciem procesora (VRM). Płyta oparta jest na opatentowanej przez Gigabyte płytce obwodu drukowanego Ultra Durable 3 zawierającej trzy warstwy, tzw. uncje miedzi w swej konstrukcji.
Zarówno Ultra Durable 3, jak i 24-fazowe zasilanie mają ogromny wpływ na potencjał wydajnościowy płyt. Takie zestawienie gwarantuje poprawę efektywności energetycznej, wzrost potencjału oraz stabilność podczas overclockingu, a do tego niższe temperatury generowane przez elektronikę.

Liczne konkursy overclockerskie tego roku wysuwają na czoło szeregu najwydajniejszych płyt głównych najnowsze propozycje MSI, Gigabyte oraz ASUS-a. W przypadku tego ostatniego producenta na wyróżnienie zasługuje ASUS ROG Maximus III Extreme, która oferuje innowacyjny sposób overclockingu za pośrednictwem bezprzewodowego interfejsu z poziomu notebooka czy telefonu komórkowego (technologia RC Bluetooth). Dodatkowo płyta posiada aż pięć złączy PCI-Express na karty graficzne, co daje nieprawdopodobne możliwości złożenia najwydajniejszego komputera PC na rynku.


Firma Thermaltake pozostawiła poważny pozytywny odcisk na 2009 roku. Wprowadzenie w tym roku limitowanej serii, dostępnej jedynie na zamówienie obudowy Thermaltake Level 10 było nie lada wydarzeniem. Jeszcze przed swoją oficjalną premierą produkt otrzymał nagrodę IDEA 2009 Bronze Award, a całkiem niedawno prestiżowe odznaczenie iF product design award 2010. Wyróżnienia te jedynie utwierdzają nas w klasie tego produktu. Thermaltake Level 10 waży aż 21 kg, a świat zadziwiła innowacyjna jej konstrukcja. Fenomen Level 10 polega na stworzeniu oddzielnych komór na poszczególne elementy sprzętu komputerowego. I tak: dyski twarde, napędy optyczne, zasilacz oraz płyta gówna ze wszystkimi elementami ulokowane są każde w osobnej komorze. Oprócz tego, że w ten sposób otrzymujemy ułatwiony dostęp do poszczególnych podzespołów, to konstrukcja takowa ma niebanalny wpływ na chłodzenie każdego z elementów.


Wśród peryferiów również było ciekawie. Ciekawą pozycją był pilot obsługujący praktycznie każde multimedialne urządzenie. Logitech Harmony 900 odstrasza ceną, która w dniu premiery wynosiła około 1,300 zł., ale jego funkcjonalność choć na chwilę pozwalała zapomnieć o cenie ;) Oprócz kolorowego wyświetlacza LCD znacznie ułatwiającego konfigurację urządzeń i ich obsługę, uwagę przykuwa liczba obsługiwanego sprzętu. Na liście znalazło się 225,000 urządzeń od ponad 5,000 producentów z całego świata. Dzięki technologii radiowej RF pilot pozwala na kontrolę do 15 urządzeń znajdujących się w odległości do 30 metrów, nawet za zamkniętymi drzwiami.

Jasnym światłem wśród propozycji 2009 roku błyszczy również myszka Razer Naga , której silnik laserowy o czułości 5600dpi przesunie kursor na odległość 508 metrów w ciągu sekundy ! Dodatkowo otrzymujemy także 17 programowalnych przycisków, z czego 12 po prawej stronie myszki do obsługi kciukiem.
Przypomina mi się od razu myszka polskiej firmy Manta Multimedia - Manta MM 763 Numo dająca do dyspozycji 19 klawiszy klasycznego kalkulatora pod przezroczystą odmykaną klapką obudowy.

Miłym i drugim polskim akcentem na zakończenie mojego sprzętowego podsumowania 2009 roku jest seria gadżetów Manta Joy & Fun USB. Wśród jedenastu zabawnych i praktycznych zabawek zasilanych z portu USB znajdziemy między innymi akwarium z rybkami, temperówkę, zabawny grzybek - lampkę oraz ładowane z poziomu portu USB akumulatorki o pojemności 1450mAh. Cena rynkowa każdego z gadżetów, to około 30 zł.

Jedną z wpadek tego roku zaliczył jeden z czołowych producentów dysków twardych na rynku, firma Seagate. Seria Seagate Barracuda 7200.11 w zakresie pojemnościowym od 160GB do 1500GB potwierdziła pojawianie się problemu ze wstrzymaniem dostępu do danych. Zalecana aktualizacja firmware podobno rozwiązywała problem.

Mój ranking trzech najlepszych produkcji sprzętowych 2009 roku:

1. ATI Radeon HD 5970
2. Thermaltake Level 10
3. CoolerMaster V10


Zapraszam do komentowania oraz podawania swoich propozycji sprzętowych mianujących do kandydata najlepszego sprzętu komputerowego 2009 roku ;)
Poleć znajomym:
Poprzedni

Wstrzymanie sprzedaży Worda 2007 nastąpi w ciągu 3 tygodni
Następny

Mandriva InstantOn startuje w 10 sekund
 Reklama
 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook