Logowanie
 Sprawdzanie sum kontrolnych plików

Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl

Sumy kontrolne są wyznacznikiem autentyczności danego pliku. Najczęściej spotykanym algorytmem haszującym jest MD5. Dla wybranego pliku oblicza się sumę kontrolną, która przybiera postać ciągu znaków/liczb, na przykład 7bb614f59755852bb1de8f0ddd29585b. Posiadając oryginalną sumę kontrolną można łatwo zweryfikować, czy dany plik jest autentyczny czy też nie.


Dlaczego sprawdzamy sumy kontrolne?

Istnieją dwa główne powody dla których sprawdzamy sumy kontrolne plików:

  1. W celu weryfikacji poprawności i autentyczności ściągniętego pliku instalacyjnego programu lub obrazu ISO.
  2. W celu potwierdzenia autentyczności pliku (programu) będącego częścią systemu operacyjnego.

Przed wypaleniem obrazu ISO na płytę CD lub DVD chcemy upewnić się, że obraz jest poprawny. Weryfikacja obrazu jest istotna, szczególnie kiedy jest to plik zawierający obraz systemu operacyjnego, z którego będzie uruchamiany proces instalacji. Jeżeli do wypalenia płyty użyjemy uszkodzonego obrazu, możemy być pewni, że podczas próby uruchomienia komputera z tak spreparowanej płyty, bios w ogóle nie wykryje, iż w napędzie znajduje się bootowalny nośnik lub proces instalacji z ów nośnika zakończy się fiaskiem. Dlatego warto zawsze przed operacją nagrywania zweryfikować poprawność ściągniętego pliku.

Kolejną kwestią jest identyfikacja plików, które zostały zmienione przez złośliwe oprogramowanie (wirusy, trojany). Tego typu szkodniki są w stanie wstrzyknąć złośliwy kod do pliku, tym samym infekując go i czyniąc potencjalnym źródłem problemów. Mając do dyspozycji sumę kontrolną oryginalnego pliku jesteśmy w stanie ustalić, czy dany plik został zainfekowany czy też nie. Przeprowadzając weryfikację, należy mieć na uwadze, że zarówno sumy kontrolne jak i wersje porównywanych plików powinny być identyczne.


Sprawdzanie sum kontrolnych plików z winMd5Sum

Jednym z ciekawszych narzędzi do sprawdzania sum kontrolnych plików jest winMd5Sum. Interfejs programu nie jest okazały i zawiera typowe funkcje niezbędne do wygenerowania sum oraz ich weryfikacji.


Okno główne aplikacji winMd5Sum


W polu File Name wskazujemy ścieżkę dostępu do pliku, dla którego ma zostać wygenerowany hash. Wybieramy przycisk z trójkropkiem i wskazujemy konkretny plik. Po dokonaniu wyboru rozpocznie się proces obliczania sumy. W zależności od szybkości procesora oraz wielkości pliku operacja obliczania może potrwać od kilku sekund do nawet kilku minut. Czekamy cierpliwie, po zakończeniu operacji w polu MD5 Sum zobaczymy wygenerowaną sumę kontrolną.

Aby zweryfikować autentyczność pliku w polu Compare wklejamy oryginalną sumę kontrolną i wciskamy przycisk Compare. Jeżeli sumy są identyczne otrzymamy komunikat MD5 Check Sums are the same, w przeciwnym wypadku MD5 Check Sums are different.


Sprawdzanie sum kontrolnych z Marxio File Checksum Verifier

winMd5Sum jest przydatnym programem, lecz obsługuje wyłącznie algorytm MD5. Obecnie stosuje się znacznie bezpieczniejsze algorytmy haszujące. Co zrobić gdy posiadamy hash wygenerowany przy użyciu innego algorytmu? Z pomocą przyjdzie nam inne narzędzie, równie łatwe w obsłudze i co najważniejsze obsługujące rozmaite algorytmy. Aplikacja nosi nazwę Marxio File Checksum Verifier.

Marxio File Checksum Verifier wspiera aż 11 algorytmów haszujących: MD4, MD5, SHA1, SHA-256, SHA-384, SHA-512, RIPEMD-128, RIPEMD-160, HAVAL, TIGER 192, CRC32. Aplikacja nie wymaga instalacji, jest łatwa w obsłudze, obsługuje drag & drop (przeciągnij i upuść).


Okno główne aplikacji Marxio File Checksum Verifier


Aby wybrać plik dla którego zostanie wygenerowana suma kontrolna wskazujemy ikonę Ikona Marxio FCV - Otwórz. Obliczyć hash możemy również poprzez przeciągnięcie i upuszczenie na oknie Marxio FCV pliku, który chcemy poddać weryfikacji. Zaraz po wskazaniu właściwego pliku rozpocznie się proces obliczania sumy. Po jego zakończeniu w polu File checksum pojawi się ciąg znaków/liczb. Wygenerowaną sumę możemy zapisać do pliku wskazując ikonkę Ikona Marxio FCV - Zapisz lub skopiować ją do systemowego schowka (ikona Ikona Marxio FCV - Kopiuj).

Jeżeli chcemy porównać sumy kontrolne, w polu Compare with wpisujemy daną sumę. Automatycznie po wpisaniu sumy, pojawi się obok niej odpowiedni znak informujący o zgodności sum. Jeżeli ujrzymy znak czerwonego krzyża, sumy kontrolne nie zgadzają się. Zielony ptaszek będzie oznaczał, iż weryfikacja zakończyła się sukcesem.

Dodatkowym atutem programu jest możliwość szczegółowego określenia sposobu działania. Wszelkie opcje dostępne są po wybraniu ikony koła zębatego znajdującego się w prawej górnej części okna Marxio FCV. Jest to jedna z lepszych aplikacji służących do generowania sum kontrolnych i ich weryfikacji.


Sprawdzanie sum kontrolnych plików z Hashtab

Kolejną aplikacją umożliwiającą sprawdzenie sum kontrolnych jest Hashtab. Nie jest to typowa aplikacja, lecz rozszerzenie systemowego eksploratora Windows. Hashtab posiada wsparcie dla wielu algorytmów haszujących takich jak Adler32, CRC32, HAVAL, MD2, MD4, MD5, RIPEMD-128, RIPEMD-256, RIPEMD-320, SHA-1, SHA-256, SHA-384, SHA-512, Tiger, Whirlpool.


Aplikacja Hashtab, zakładka File Hashes


Po zainstalowaniu aplikacji wchodząc we właściwości danego pliku ujrzymy dodatkową zakładkę File Hashes. Po wybraniu zakładki zostaną dynamicznie obliczone wszystkie sumy kontrolne dla każdego z obsługiwanych algorytmów haszujących. Tego typu mechanizm obliczania jest niezwykle wygodny i praktyczny. Niestety nie zawsze możemy zainstalować tego typu aplikację, z uwagi na restrykcje nałożone na użytkownika komputera (np. w kafejkach internetowych). Dlatego też funkcja jest dostępna tylko tam, gdzie mamy fizyczny dostęp do konta, spod którego będzie możliwość instalacji oprogramowania.


Mam nadzieję, że ten krótki poradnik przybliżył Wam kwestię sprawdzania sum kontrolnych plików i ich znaczenie. Zapraszam do skomentowania poradnika.


Copyright © 2009 rokko

 Reklama

 Komentarze
#1 | ale to sa dnia 07/12/2010 21:03
pod vista co na mnie gwizda bo wypakować nie mogę gdy mam tylko Xsa winXP
#2 | małodobry dnia 22/12/2010 15:27
Wszystkie te programy to detaliści, ale czym zweryfikować sumy kontrolne zapisane w pliku tekstowym, kiedy jest ich 500-1000 wierszy???
#3 | rokko dnia 05/02/2014 16:53
Takie narzędzie mogę zrobić i udostępnić jak zajdzie potrzeba.
#4 | hufnall@gmail.com dnia 28/10/2014 12:41
Przydałoby mi się to narzędzie pod win 8/8.1.
Jeśli możesz to zrób i udostępnij Smile
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=172

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook