Logowanie
 Sprawdzanie pisowni w popularnych przeglądarkach WWW

Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl

Wypowiadając się na forach dyskusyjnych, pisząc komentarze do produktów, artykułów, czy też zwykłą wiadomość email poprzez interfejs WWW, każdy z Nas podczas edycji wiadomości (wypowiedzi) może popełnić błędy, począwszy od tych o najcięższym charakterze - błędy ortograficzne, a skończywszy na drobnych literówkach. Często błędy wynikają nie tyle co z niewiedzy danej osoby, ale pośpiechu. Wypowiedź jest pisana "na szybko", bez uwzględnienia zasad polskiej pisowni. Pamiętajmy, iż to co napiszemy zostanie poddane ocenie innych użytkowników. Wypowiedź, która jest przygotowana niestarannie, nie świadczy dobrze o autorze. W niniejszym poradniku przedstawię w jaki sposób uaktywnić w poszczególnych przeglądarkach internetowych funkcję sprawdzającą pisownię w języku polskim, co zaowocuje całkowitym wyeliminowaniem błędów lub przynajmniej pozwoli zminimalizować ich ilość.
Opera 10.xx


Najnowsza wersja przeglądarki udostępnia automatyczne sprawdzanie pisowni, jednakże domyślnie nie jest wyposażona w polski słownik ortograficzny. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje nowa wersja Opery, należy własnoręcznie doinstalować najnowszy polski słownik, który można znaleźć na stronie pl.openoffice.org lub www.sjp.pl.

Ściągamy polski słownik (link bezpośredni) => www.sjp.pl

Rozpakowujemy archiwum przy pomocy np. 7-Zip. W folderze, do którego wypakowaliśmy zawartość archiwum, znajdziemy dwa pliki pl_PL.aff oraz pl_PL.dic, które należy skopiować do jednego z katalogów:


C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Dane aplikacji\Opera\Opera 10 Preview\profile\dictionaries

C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Dane aplikacji\Opera\Opera\profile\dictionaries

W przypadku systemu Windows Vista:

C:\Users\nazwa_użytkownika\AppData\Roaming\Opera\Opera 10 Preview\profile\dictionaries


Uruchamiamy Operę i klikamy Prawym Przyciskiem Myszy (PPM) na tekście, który zamierzamy sprawdzić (podkreślonym na czerwono), z menu kontekstowyego wybieramy opcję Language, następnie wskazujemy język oznaczony na liście jako pl_PL. Od tej chwili możemy swobodnie korzystać z automatycznego sprawdzania pisowni w języku polskim w przeglądarce Opera 10.


Opera 9.xx


W Operze z serii 9.x, aby skorzystać z opcji sprawdzania pisowni należy wpierw zainstalować pakiet Aspell.

Pakiet możemy ściągnąć ze strony aspell.net (link bezpośredni -> aspell-0-50-3-3-Setup.exe). Następnie instalujemy polski słownik aspell-pl-0.50-2-3.exe.

Pisownie możemy sprawdzić poprzez kliknięcie Prawym Przyciskiem Myszy na wybranym tekście i wybraniu z menu kontekstowego opcji Sprawdź pisownię (Check Spelling).

W przypadku systemów Uniksowych (Linux) wystarczy jak przy pomocy menedżera pakietów danej dystrybucji, wgramy dwa pakiety aspell i aspell-pl.


Firefox 2.xx/3.xx, SeaMonkey 1.1.xx


W przypadku przeglądarki Firefox sprawa jest prostsza, ponieważ wystarczy skorzystać z pluginu dodającego obsługę sprawdzania pisowni w języku polskim, który dostepny jest pod tym adresem -> addons.mozilla.org

Dodatek instalujemy poprzez kliknięcie w przycisk Dodaj do programu Firefox, następnie Akceptuj i instaluj. W oknie instalacji dodatku klikamy Instaluj, po czym restartujemy przeglądarkę.

Sprawdzanie pisowni odbywa się poprzez kliknięcie PPM na podkreślonym na czerwono tekście i wybraniu z listy zaproponowanych słów odpowiedniego wyrazu (poprawnego gramatycznie).

Jeżeli często piszemy w kilku językach, warto zaopatrzyć się w jeszcze jeden dodatek Dictionary Switcher, który znacznie ułatwi pracę z wieloma słownikami. Po zainstalowaniu dodatku, na pasku statusu przeglądarki pojawi się informacja, jakiego słownika obecnie używamy. Klikając PPM na ikonie słownika (pl, en-US) uzyskamy dostęp do zaawansowanych opcji.

Aby sprawdzanie pisowni możliwe było w dowolnych polach tekstowych w oknie przeglądarki, należy poddać drobnej modyfikacji plik konfiguracyjny Firefoksa. W tym celu w pasku adresu wpisujemy about:config. W polu filtra wpisujemy layout.spellcheckDefault. Dwukrotnie klikamy na wspomnianym wpisie i w oknie zmiany wartości zamiast domyślnej wartości równej 1 wpisujemy liczbę 2.

Poniżej znajduje się lista wszystkich możliwych konfiguracji dla layout.spellcheckDefault.


WartośćOpis
0wyłącza sprawdzanie
1ustawienie domyślne, sprawdzane będą tylko pola wielowierszowe (<textarea>)
2sprawdzane będą zarówno pola wielowierszowe jak i jednowierszowe (<input type="text">)


Więcej informacji => KLIK

Słowniki (pl.aff i pl.dic) znajdują się w katalogu

C:\Program Files\Mozilla Firefox\dictionaries

lub

C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Dane Aplikacji\Mozilla\Extensions\pl@dictionaries.addons.mozilla.org

Jeżeli wspomniane słowniki nie zaspokajają Naszych potrzeb, możemy łatwo je zaktualizować poprzez ich podmianę, a jako zamienniki możemy wykorzystać słowniki dostępne na stronie pl.openoffice.org lub www.sjp.pl.


Internet Explorer 6/7/8


Aby w przeglądarce Internet Explorer można było swobodnie korzystać z polskiego sprawdzania pisowni należy zainstalować dodatek IE7Pro. Oprócz tego należy ściągnąć polski słownik ze strony pl.openoffice.org lub www.sjp.pl.

Po rozpakowaniu archiwum, pliki pl_PL.aff oraz pl_PL.dic kopiujemy do katalogu C:\Program Files\IEPro\spelldic\pl_PL. Sprawdzanie pisowni można wyłaczyć lub włączyć w preferencjach dodatku IE7Pro (Tools => IE7Pro Preferences => Moduły => Sprawdzanie pisowni). Klikamy PPM na dowolne pole tekstowe w oknie przeglądarki i z menu kontekstowego wybieramy opcję Języki sprawdzania pisowni, a następnie wskazujemy polski słownik (Polish).Copyright © rokko

 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=122

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook