Logowanie
 Skuteczna optymalizacja pamięci RAM z Minimem

Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl

Programy do optymalizacji pamięci RAM często traktowane są z przymrużeniem oka i z uwagi na ich specyficzną zasadę działania wielu użytkowników uważa, iż wprawdzie użycie tego typu aplikacji przynosi pożądane efekty w postaci zwolnienia części z zajmowanej pamięci RAM, lecz po tym zabiegu system zamiast przyśpieszyć, wydaje się być jeszcze bardziej ociężały i niezdatny do komfortowego użytkowania.

Program Minimem jest bezpłatnym niewielkim narzędziem, którego zadaniem jest optymalizacja pamięci RAM. W odróżnieniu od innych programów tego typu Minimem potrafi dynamicznie minimalizować zużycie pamięci każdego z monitorowanych procesów. Aplikację napisano w technologi Microsoft .NET dlatego też do uruchomienia aplikacji niezbędne jest wcześniejsze zainstalowanie bibliotek .NET Framework w wersji 2.0


Instalacja programu Minimem

Instalator programu Minimem dostarczany jest w formie pliku MSI, dlatego też przed rozpoczęciem instalacji oprogramowania należy upewnić się, że usługa Instalatora Windows posiada tryb uruchomienia ręczny (domyślne ustawienie). W większości przypadków nie będzie trzeba wykonywać żadnych czynności w tym zakresie, lecz należy mieć na uwadze, że wyłączenie wspomnianej usługi będzie skutkowało problemami podczas instalacji aplikacji Minimem i każdego innego oprogramowania opartego o pliki instalatora.

Po ściągnięciu aplikacji Minimem dwukrotnie klikamy na pliku instalatora minimem1.3.msi. W oknie powitalnym kreatora czytamy licencję programu, po czym zaznaczamy I Agree i klikamy Next. W kolejnym oknie ścieżkę najlepiej pozostawiamy tak jak jest. Jeżeli zechcemy zmienić lokalizację klikamy Browse i wskazujemy nowe położenie folderu instalacyjnego. Dodatkowo, w przypadku gdy życzymy sobie aby inni użytkownicy komputera mieli łatwy dostęp do aplikacji, zaznaczamy opcję Everyone i przechodzimy do kolejnego etapu, klikamy Next. Rozpocznie się proces instalacji. Po jego ukończeniu kreator samoczynnie zakończy swe działanie. W menu start powstaną niezbędne skróty umożliwiające łatwe uruchomienie aplikacji.


Instrukcja obsługi Minimem

Aplikacja pomimo, iż nie posiada polskojęzycznego interfejsu, jest łatwa w obsłudze i nie powinna sprawiać problemów początkującym użytkownikom.


Okno główne aplikacji Minimem


Okno aplikacji podzielone jest na dwie części, po prawej stronie znajduje się lista aktywnych procesów. Po lewej stronie, która w fazie początkowej jest pusta znajdują się procesy, które będą monitorowane i optymalizowane przez program Minimem.

Liczba aktywnych procesów może być ograniczana poprzez zdefiniowanie kryterium wyświetlania. Poniżej listy znajduje się opcja Hide if memory < 5000 Kb (Ukryj jeżeli zużycie pamięci mniejsze od...). Najniższe możliwe ustawienie to 5000 KB, najwyższe 100000 KB. Mimimem stworzono z myślą o optymalizacji najbardziej zasobożernych procesów aplikacji takich jak programy graficzne, pakiety biurowe, programy do obróbki video i inne. Dzięki nadaniu ograniczenia dokładnie zorientujemy się w sytuacji, który z programów zużywa największą ilość pamięci RAM i łatwo dodamy ów proces do listy monitorowanych.

Aby dodać dany proces do listy monitorowanych, zaznaczamy wybrany proces, po czym klikamy przycisk Minimem - dodawanie procesów. W każdej chwili możemy zaprzestać optymalizacji wybranego procesu poprzez odznaczenie pola wyboru bądź całkowitego usunięcia go z listy optymalizowanych procesów (opcja Clear unchecked items).


Minimem - dodawanie procesów


W dolnej części okna znajduje się kilka przydatnych opcji. Możemy ustawić czas, po którym będą optymalizowane wybrane procesy (cyklicznie co zadaną ilość sekund). Oprócz tego można wyłączyć optymalizację tzw. procesów pierwszoplanowych (Do not optimize the foreground process) oraz ustalić granicę, po przekroczeniu której optymalizacja automatycznie przejdzie w tryb uśpienia, co oznaczać będzie, że dopóki będą spełnione kryteria zawarte w opcji Do not optimize if overall RAM available > 700 Mb nie będzie przeprowadzana żadna optymalizacja. Oczywiście tę granicę możemy ustalić według własnych potrzeb. W tym akurat przypadku granica wynosi 700 Mb.

Minimem posiada opcję umożliwiającą autouruchamianie aplikacji przy starcie systemu. W zasobniku systemowym widnieje ikona programu, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wskazujemy opcję Start with Windows.

Mam nadzieję, że ten poradnik przybliżył Wam ten niewielki, lecz niezwykle przydatny program do optymalizacji pamięci RAM.


Copyright © 2009 rokko

 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=176

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Wik [dnia: Aug 12, 2019]
WITAM. W moim przypadku BOOTICE ...
gryPrzez: Faker [dnia: Jul 25, 2019]
Jak sprawdzić jaki program spowo...
gryPrzez: p. [dnia: Jul 21, 2019]
Punkt 1 nic nie dał. Zatrzymałem...
gryPrzez: Kama [dnia: Jul 16, 2019]
Sprawdzenie pendrive 2TB według ...
gryPrzez: kakxkamil [dnia: Jun 11, 2019]
prosze o bezpiecznie haslo :o
gryPrzez: Marcin s [dnia: Jun 04, 2019]
Działa super &#128076;
gryPrzez: Piomisil [dnia: May 19, 2019]
Mi osobiście pomogła porada w pu...
gryPrzez: stan2 [dnia: May 09, 2019]
A czy ma adsl do połączenia z ne...
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook