Logowanie
 Sapphire Radeon HD6670 1GB GDDR5


Do naszych testów trafiła karta graficzna Sapphire Radeon HD6670. Cena karty jest dość atrakcyjna wynosi około 345 zł.

Prezentowany Sapphire Radeon HD6670 jest jedną z najszybszych konstrukcji tego typu. Wygląda fajnie, ma ciekawy układ chłodzenia lecz niestety do najwydajniejszych nie należy. Jest idealna jeśli chodzi o zastosowania w komputerach segmentu średniego, ale jeśli potrzebujemy czegoś silnego do grania w bardzo wysokich rozdzielczościach, to ta karta nie będzie się do tego nadawała.

1. Wprowadzenie


Karta Sapphire Radeon HD6670 została oparta na układzie Radeon HD 6670, a zatem oferuje nam 480 jednostek zunifikowanych. Rdzeń tej karty pracuje z częstotliwością 800 MHz, zaś 1 GB pamięci GDDR5 z taktowaniem 4000 MHz. Pamięć ta pracuje na szynie 128 bit i cechuje się czasem dostępu na poziomie 0.5 ns.

Dla podłączania monitora można wykorzystać jedno złącze DVI oraz po jednym HDMI i DisplayPort.

Do chłodzenia karty stosowane jest chłodzenie aktywne zbudowane na bazie aluminiowego radiatora oraz centralnie umieszczonego, sporego wentylatora. Chłodzenie zajmuje dwa sloty kart.

Niewątpliwą zaletą jest to, iż karta nie korzysta ze złącz dodatkowego zasilania. Jest to oczywiście i wada i zaleta. Zaleta, gdyż nie potrzeba tutaj stosowania swoistych elektrowni, zaś wada, gdyż to oznacza słabszy procesor graficzny.

Same wykonanie jest dobre. Klasyczna płytka PCB i standardowych rozmiarach nie zmusza nas do kupowania większych obudów. Nie ma też obaw, że karta urwie nam gniazdo od płyty głównej.

2. Zawartość opakowania




W pudełku z materiałów biodegradowalnych znajdziemy:
- karta Sapphire Radeon HD6670
- płytę ze sterownikami
- instrukcję obsługi
- gwarancję
- przejściówkę DVI->D-Sub.

3. Wydajność i ocena


Pisząc tą recenzję zacząłem się zastanawiać czy warto robić wiele testów, sprawdzać FPSy czy też może podejść do tego jak klasyczny użytkownik. No i wybrałem tą drugą opcję. Klasyczny komputer z ekranem 1280x1024 piksele jakich wiele po polskich domach. Tej karty nie będą kupować zamożni gracze, ale dzieciaki chcące pograć w nowsze tytuły. A że zbliża się okres świąt to być może karta ta stanie się wymarzonym prezentem.

Ogólnie karta prezentuje się dobrze. Będzie dobrym wyposażeniem średniej klasy komputerów, a to najważniejsze. No i nie zbankrutujemy. Nie jest kolosem urywającym gniazda od płyt głównych. Wystarczy też przeciętny zasilacz. A więc same plusy.

Zanim powiem o wydajności to trochę o chłodzeniu. Jest ciche, nie wzrasta wraz ze wzrostem wydajności. To niewątpliwie kolejna zaleta, gdyż nie będziemy tu z pewnością mieli do czynienia ze wściekłym odkurzaczem. Jedna rzecz mi tu tylko przeszkadzała. Wentylator generował dziwny klekot, jakby cykanie. W pierwszym momencie myślałem, że to głowica dysku twardego, a to karta w spoczynku tak cykała. Gdy wentylator przyspieszał, cykanie znikało.

Co do wydajności. W klasycznych rozdzielczościach jak dla mnie jest dobrze. Nie ma co się oszukiwać, demon szybkości dla większych rozdzielczości to nie jest, ale w zwykłych sobie pogramy. Średnia prędkość dla rozdzielczości 1280x1024 wynoszą płynne 35 klatek na sekundę (mowa o współczesnych grach, jak .T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat). Wyższe rozdzielczości już jest gorzej i wydajność spada do nawet 10 fps dla 1920x1200 pikseli. Jednym słowem już otrzymamy raczej pokaz slajdów niż dobre granie. Do rozdzielczości 1680x1050 jeszcze sobie pogramy.

W nieco starszych grach jak Far Cry 2 można śmiało grać nawet w większych rozdzielczościach i przy włączonym wygładzaniu krawędzi. A już w grach z DirectX9 możemy szaleć do woli. Zobaczmy z resztą 3dmarka03 (3dmark06 nie uruchamiał mi się niestety na Win7).



Ale żeby nie było, iż o starociach mowa. Screen z 3DMark11.



Wyniki są raczej przewidywalne. Poziom 1500 3DMarków pokazuje już niemoc karty dla wysoko zaawansowanej grafiki. Z resztą mały wykaz możliwości widać było po testach, a tu ich wyniki:
Graphics Test 1: 8.38 fps
Graphics Test 2: 7.89 fps
Graphics Test 3: 9.58 fps
Graphics Test 4: 4.48 fps
Combined Test: 6.25 fps.



Różnie bywa także w innym benchmarku Heaven Benchmark v2.5 pozwalającemu sprawdzać wydajność grafiki w DirectX11. Średnia wydajność pozwala na granie przy 20 fpsach. Dla mnie to trochę mało. Niestety w najgorszym przypadku wydajność spada do 11 fps.

4. Podsumowanie


Sapphire Radeon HD6670 1GB GDDR5 to z pewnością dobre rozwiązanie do niedrogich komputerów. Prezentuje dobrą wydajność jednak nie ma co ukrywać, do grania w wysokich rozdzielczościach w najnowsze tytuły już się nie nadaje. Z resztą 1GB pamięci już powinien sugerować, że to nie jest karta do wysokich rozdzielczości.

Plusy:
+ dobra wydajność do niewymagających gier
+ cicha praca
+ niewielkie rozmiary
+ cena

Minusy:
- słaba wydajność dla najnowszych gier i wysokich rozdzielczości.

Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów panu Szymonowi Błaszczyk z firmy Sarota PR.
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=50

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook