Logowanie
 Recenzja routera AirLive GW-300NAS
Do naszych testów trafił właśnie bardzo ciekawy router firmy AirLive GW-300NAS (Wireless 2TR 300 Mbps Giga NAS Router). Jego najważniejszymi cechami jest dobre wykonanie, wysoka szybkość transmisji dochodząca do 300 megabitów oraz wiele ciekawych funkcji routingu, w tym możliwość podłączenia zewnętrznego dysku twardego. Wtedy router staje się prawdziwym serwerem NAS.



1. Wprowadzenie



Router zaskakuje już po wyjęciu z pudełka. Wykonanie jest zdecydowanie lepsze od innych. Wprawdzie jest to zwykły plastik ale dobrze wykonany. Sporo otworów wentylacyjnych powinno sprawić, że urządzenie będzie pracowało stabilnie nawet w lecie i to przez długie lata. Na przedzie fortepianowa czerń nadaje mu prestiżu.

Wygląd to jedno, drugie to zestaw gniazd i wyposażenie. Dwie 3 decybelowe anteny (odkręcane) pozwalają mu na dwukanałową pracę zwiększając prędkość standardu WiFi 802.11n ze 150 do 300 Mbps.

Z przodu routera mamy panel diod informujących o aktualnym funkcjonowaniu routera GW-300NAS. Ładna zieleń dobrze się wkomponowuje w czerń. Panel ten znajduje się pomiędzy dwoma ładnie wkomponowanymi przyciskami. W sumie mam tu do nich pewną wątpliwość. Są to przyciski RESET oraz WPS. Sęk w tym, że łatwo zapomnieć gdzie który jest i nacisnąć nie ten co trzeba. Druga rzecz, to może i one są ładne, ale może zbędne na przedzie. Może lepiej gdyby były na tyle? Ładnie wyglądają ale praktyka mówi, że łatwo może przyjść o reset urządzenia.

Z tyłu urządzenia znajduje się przycisk włączenia/wyłączenia routera. W razie problemów można nim szybko zresetować router. Robi on więc to samo co RESET, z tym, że tamten dodatkowo pozwala zresetować router do ustawień fabrycznych. Jeśli chodzi o tylną ścianę, znajdują się tam oczywiście dwie anteny, gniazdo zasilania oraz zestaw złącz RJ-45: jedno dla portu WAN i cztery dla LANu.

2. Zawartość opakowania



Router dostaliśmy do testów w oryginalnym pudełku przeznaczonym na polski rynek. Wszystko zostało w nim ładnie zapakowane. Wszelkie lśniące elementy ozdobne zabezpieczono folią przed zarysowaniami. Dużym plusem jest naklejka z namiarami na polską pomoc techniczną.



W pudełku znalazło się miejsce dla:
- routera AirLive GW-300NAS
- dwóch odkręcanych anten
- zasilacza
- kabla Ethernet
- płyty instalacyjnej
- instrukcji obsługi
- karty gwarancyjnej.

3. Specyfikacja AirLive GW-300NAS



Specyfikacja routera prezentuje się następująco:

Porty:
- WAN RJ-45 port, 10/100/1000Mbps, auto-MDI/MDIX
- LAN RJ-45 port, 10/100/1000Mbps, auto-MDI/MDIX
- USB 2.0
Antena: 2x 3 dBi
Przyciski:
WPS / USB OFF Button, Reset Button
Panel LED: Power/Status / USB/ WAN / LAN1 ~ LAN4/ WiFi
Zasilanie: DC 12V/1.5A
WIFI: IEEE 802.11b/g/n z zabezpieczeniem WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK
TX Output Power:
802.11B mode : 17dBm
802.11G mode : 14dBm
802.11N mode : 14dBm
WAN: PPPoE, DHCP client, Static IP, PPTP, L2TP
Wymiary: 185x112x25 mm

4. Instalacja Air Live GW-300NAS



Instalacja routera w najprostszym przypadku sprowadza się do włożenia płyty instalacyjnej. Co ciekawe menu startowe jest po Polsku ale sama instalacja odbywa się po angielsku, po czym sam router ma już interfejs w języku polskim.



Jak widać, nic tylko klikać Zainstaluj sterownik i oprogramowanie.



Początkowo musimy wybrać z listy język w jakim będziemy wszystko instalować. Wybierz angielski, inne jakie są oferowane, nie są raczej dla nas przygotowane.



Na tym etapie możemy wybrać sposób instalacji. Gorąco polecam opcję Wizard, tryb zaawansowany (Advanced) może skończyć się niepowodzeniem instalacji. Wbrew pozorom nie jest tam łatwo. Brak połączenia z Internetem spowoduje, że konieczna będzie instalacja od nowa. Stąd polecam tryb Wizard, zdecydowanie lepiej się w nim operuje, a też wszystko w nim można ładnie ustawić.



Tutaj instalator każe już wszystko podłączyć i włączyć przycisk zasilania na routerze.



Na początku należy określić czy zamierzamy używać połączenia bezprzewodowego. To co mi się spodobało w tym instalatorze to to, że można zawsze ominąć dany krok. To bardzo przydatne, gdy któregoś z nich nie da się wykonać.



Na tym etapie musimy się zdecydować na nazwę dla naszej sieci WiFi, jakiego ma używać kanału oraz jakich zabezpieczeń będzie używała.



Teraz musimy skonfigurować nasz port WAN, czyli dostęp do globalnej sieci. Można skorzystać z opcji stałego IP, dynamicznego czy połączenia PPPoE i innych.



W przypadku opcji statycznego IP można podać wszystkie potrzebne parametry, w tym DNSy routera.



Na koniec instalator przedstawi podsumowanie zmian jakie będą wprowadzone. Wszystko na tym etapie można jeszcze zmienić. Jeśli wszystko jest w porządku, można zacząć wysyłać ustawienia do routera.



Instalator zacznie wysyłać dane po czym poinformuje nas, że cały proces zakończył się powodzeniem lub też ewentualnym błędem. Później będzie chciał przetestować ustawienia.

Sama instalacja jest bardzo prosta i szybka. Od tego momentu router można zacząć swobodnie wykorzystywać.

4. Zaawansowana konfiguracja Air Live GW-300NAS



To co najciekawsze, to kryje się wewnątrz urządzenia w jego opcjach konfiguracyjnych. Aby się do nich dostać standardowo należy wejść w przeglądarce na stronę konfiguracji podając IP routera.



Już pierwszy ekran mówi, że AirLive przykłada się do prezentacji ważnych dla nas ustawień. Swoją drogą zacząłem się zastanawiać czy aby za dużo nie prezentują bez zalogowania się. Mamy tu wszystko, od ustawień sieci po zabezpieczenia jakie są włączone i czy jest podpięty jakiś dysk.

Po zalogowaniu otrzymujemy wstęp do przejrzystego panelu administracyjnego urządzenia. To co zasługuje na uwagę, to to, że AirLive opisuje swoje okna, dokładnie wiemy co w nich się znajduje. Jest przejrzyście.



Panel podzielony jest na sekcje nawigowane z poziomego menu na górze. Są to kolejno: Podstawowe ustawienia, reguły przekazywania, ustawienia zabezpieczeń, ustawienia zaawansowane, NAS oraz Toolbox.

a. Podstawowe ustawienia



W tej sekcji mamy pełną władzę nad routerem, jeśli chodzi o obsługę sieci. Możemy konfigurować wszystkie adresy sieciowe, serwer DHCP, sieć WiFi oraz zmienić hasło.



Wszystko co potrzebne do ustawienia protokołu TCP/IP. Nad wszystkim dostajemy pełną władzę, jak dla mnie nic tu więcej nie potrzeba.



DHCP zostało rozdzielone od ustawień sieci. Może to i dobrze, początkujący użytkownik często nie wie do czego dana opcja służy, a tak może zostawić ją w spokoju i nie koli go w oczy, że to przecież podstawowe ustawienia sieci, co tu wpisać, aby działało. "Ehh, wezwę informatyka, tylko z nowu zabulę".



Ładnie też wydzielono opcje dotyczące obsługi WiFi. Podczas instalacji zaskoczyła mnie informacja, że się ma do czynienia z samym zabezpieczeniem WPA. Tu na szczęście widać w czym rzecz. Istnieje wszystko z WPA2 na czele.

b. Inne ustawienia



Sam router oferuje dostęp chyba do wszystkiego co się tylko da. Wykaz opcji jest wręcz ogromy.

W sekcji reguł przekazywania otrzymujemy dostęp do konfiguracji serwerów wirtualnych czy aplikacji specjalnych. Dzięki nim niektóre aplikacje będą w stanie poprawnie łączyć się przez router do NAT. Tutaj można także konfigurować hosta DMZ czy konfigurować ustawienia UPnP do współdziałania routera z tego typu urządzeniami i oprogramowaniem.

W routerze tym zaimplementowano także wiele filtrów, które powinny pomóc chronić nasze zasoby. Jedną z form zabezpieczeń jest wbudowany filtr pakietów, który pozwala na analizę pakietów przychodzących i wychodzących. Poprzez sprawdzenie IP źródłowego i docelowego podejmowana jest decyzja czy dany pakiet przepuścić czy zablokować.

Innym filtrem jest filtr domenowy, który pozwala na odblokowywanie określonych adresów URL. Z kolei opcja Blokowanie URL pozwoli skutecznie zablokować dostęp do wybranych witryn. Skuteczne do blokowania niektórych zasobów np w firmie albo w domu, gdy dzielimy z kimś łącze czy wynajmujemy pokój.

Nie mogło też zabraknąć klasycznego blokowania po adresach MAC. Na routerze można też skonfigurować opcje jego administrowania i powiedzieć kto i przez jaki czas ma prawo administrować urządzeniem. Dodatkową opcją jest możliwość włączenia odrzucania pingów przez router.

Ustawienia zaawansowane routera dotyczą już większych szczegółów. Tutaj możemy wysyłać wszystkie logi systemowe, konfigurować DDNS dla serwerów hostowanych na łączu o zmiennym IP, ustawiać zdalne zarządzanie poprzez SNMP oraz definiować czas systemowy.

Jeśli chodzi o QoS routera to tutaj chciałbym mieć trochę więcej. Ludzie częściej teraz szukają możliwości procentowego podziału łącza. Tutaj można definiować tylko priorytety zadań.

W opcjach zaawansowanych pojawiło się coś co już przyda się prawdziwym administratorom. Jest to możliwość definiowania tabeli routingu w celu określenia właściwych tras w sieci z wieloma routerami.

W sekcji Toolbox otrzymujemy możliwość przeglądania logów systemowych, aktualizować oprogramowanie routera, możemy ustawiać kopię zapasową, przywracać ustawienia fabryczne, resetować urządzenie czy wzbudzać inne urządzenia w sieci w sposób zdalny.

c. Konfiguracja NAS



To chyba jedna z najciekawszych rzeczy w tym routerze. Wbudowany port USB umożliwia podłączanie zewnętrznych dysków twardych. Można tu podłączać zarówno dyski twarde jak i pamięci flash typu pendrive, a następnie udostępniać z nich pliki w sieci, a nawet nakazać routerowi pobierać pliki na ten dysk. Obsługiwane są dyski: FAT16/FAT32, EXT2, NTFS (tylko odczyt), Samba server, FTP server



Dyski są wykrywane bez najmniejszych problemów. W sumie oferują tutaj całkiem sporo możliwości. Na bieżąco możemy śledzić zużycie dysku, a nawet wykonać jego formatowanie. Wszystkie dane można udostępniać w sieci definiując Windowsową grupę roboczą, do której należy router.



Aby móc udostępnić pliki można wymusić konieczność logowania poprzez zdefiniowanie loginów i haseł logowania.



Wbudowane oprogramowania pozwala także na definiowanie serwera i Tunes.



Najciekawszą tutaj opcją jest wbudowany asystent pobierania plików na podłączony dysk. Można pobierać pliki z serwerów FTP, HTTP, BT oraz eMule. Wszystkie pobierania określamy zadaniem, podajemy adres serwera URL, dane logowania jeśli są konieczne oraz datę i czas rozpoczęcia pobierania. Wszystkie zadania można następnie kontrolować poprzez okno Statusu Pobierania. Z koeli, dzięki opcji Web HDD można także pliki uploadować oraz pobierać z podpiętego dysku wprost z okna przeglądarki.

Tutaj jednak uwaga, nie wiem czemu, ale w wersji jaką otrzymałem podczas uploadu pojawia się propozycja wgrania firmware zamiast właściwego pliku. Zaniechałem dalszej próby wgrywania pliku na dysk.


5. Wydajność routera AirLive GW-300NAS



Skoro mowa o wydajności to najpierw wypada sprawdzić jakie prędkości łącza pokazuje nam Windows.



Tu ponownie zostałem zaskoczony. Windows widzi pełnie 300 megabitów. Jednak to jest złudne. Przyszły klient musi brać pod uwagę, że ma do czynienia z WiFi, a zatem nawet może co ósmy pakiet trafia do celu poprawny. Reszta może ulegać uszkodzeniu. Niestety, to WiFi. Tutaj router był skonfigurowany w trybie miksowanym G/N. Co ciekawe w trybie Only N parametry łącza wyglądały niestabilnie i transfery potwornie skakały.



Najpierw postanowiłem wykonać test transferu z dysku podłączonego pod port USB w trybie Only N. Niestety transfer nie wyglądał już tak pięknie. WiFi zweryfikowało wszystko. Uzyskanie średnich 3 MB/s było już wyzwaniem. Jak widać transfer bardzo się wahał, łącze nie działało stabilnie. Dopiero przełączenie trybu pracy na miksowany z g/n ustabilizowało połączenie.



Mało tego, podskoczył nawet lekko transfer do 4 MB/s. Troszkę mnie to zaskoczyło, oczekiwałem więcej, sporo więcej. Widząc tą sytuację postanowiłem sprawdzić co będzie się działo, gdy router pracuje w klasycznej sieci, a dane są przesyłane między komputerami.



Dane były przesyłane raz w jedną, raz w drugą stronę. Efekt od razu lepszy. USB 2.0 sobie nie radziło. Przesyłanie między komputerami już było znacznie lepsze i dochodziło do 12.5 MB/s. Łącznie dawało to już 100 Mb/s, a więc całkiem ładnie. Uważam, że przy dwóch antenach to przeciętny wynik. Podobnie było z urządzeniami Trendnet, lecz tam uzyskiwano 150 Mbps na trzech antenach. Wydaje się, że po 50 megabitów na antenę to dobry wynik i tak jest też tutaj.

6. Podsumowanie



AirLive GW-300NAS to bardzo dobry router. Ma wręcz idealne możliwości dostrajania wszystkich opcji. Panel zarządzania przez WWW jest doskonały. Wszystko ma na swoim miejscu. Jedynie niewielkie niedociągnięcia, zapewne spowodowane tłumaczeniem, no i wspominany już błąd z uploadem plików.

Tak to można śmiało polecać ten router. Mnogość ustawień, wygląd i dobre osiągi sprawiają, że jest to produkt godny polecenia. Można się tylko przyczepić do braku profesjonalnego harmonogramowania QoS oraz modemu ADSL, który w polskich warunkach jest wręcz wskazany.

Plusy:


+ ładny wygląd
+ zaawansowane ustawienia
+ dobre osiągi
+ odkręcane anteny

Minusy:


- myląco umieszczony przycisk Reset
- małe braki w tłumaczeniach
- błędy w panelu zarządzania
- przeciętny QoS


Za użyczenie sprzętu do testów dziękujemy firmie AirLive oraz osobiście Pani Oldze Walczak z firmy Projekt Zero2 s.c.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
 Reklama

 Komentarze
#1 | Men dnia 07/09/2011 09:55
Przyzwoity sprzęt za umiarkowaną cenę. Zwłaszcza te 20k obsługiwanych połączeń robi wrażenie
#2 | cez dnia 13/09/2011 09:07
To prawda - 20k sesji żeby trzymać to potęga.. zaawansowane routery trzymają 10-14k a za większą liczbę trzeba dokupić licencje ..
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=36

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook