Logowanie
 Prezentacja routera Actina Cerberus P6806

Witam, w dzisiejszej recenzji chciałbym przedstawić szybki przegląd możliwości przyjemnie wyglądającego routera Actina Cerberus P6806. Przygotowano go z myślą o mniej wymagających użytkownikach dla których w życiu codziennym wystarczy router oferujący transfery na poziomie do 450 megabitów i praca w paśmie 2.4 GHz.

Specyfikacja


Prędkość: 450 Mbps
Procesor: dwurdzeniowy
Porty: 4x 1000 Mbps, w tym jeden WAN + USB
Pasmo: 2.4 GHz
Anteny: 3x5 dBi
Wsparcie: szyfrowanie WEP/WPA/WPA2/WPS oraz IPTV HD

Budowa i wykonanie


Actina (Pentagram) Cerberus P6806 wygląda dość przydużawo ale sprawia wrażenie solidnego. Zamknięto go w obudowie z grubego plastiku, który na górnej ścianie otrzymał falisto-błyszczącą fakturę. Pozostałe ściany są już matowe i w większości posiadają szereg otworów wentylacyjnych.

Ciekawe, że nigdzie na górze ani przodzie nie widzimy ani logo producenta ani też symbolu routera. Na przodzie mamy jedynie sygnalizację diodami LED. Już więcej dzieje się na ścianach bocznych. A tam umieszczono dwie obrotowe anteny do łączności bezprzewodowej. Trzecia antena mieści się na ścianie tylnej. Warto tutaj powiedzieć, że anteny te nie są demontowalne.

Na tylnej ściance mamy kolejno przycisk WiFi, port USB oraz cztery porty Ethernet, przy czym pomiędzy nimi centralnie umieszczono antenę. Utrudnia to trochę manipulowanie antenką, gdy są już podłączone kable sieciowe. Za nimi umieszczono gniazdko zasilania oraz na końcu przycisk Reset połączony funkcyjnie z WPS.

Otwory wentylacyjne znajdują się na całym spodzie oraz na ścianach bocznych prezentowanego routera.

Ustawienia routera są skrajnie proste. W zasadzie nie trzeba sięgać do instrukcji. Wprawdzie router po połączeniu się z nim chciał podania hasła do sieci WiFi ale nie trzeba było być hakerem aby zgadnąć, że chodzi o pentagram.



Po szybkim sprawdzeniu adresu IP przydzielonej bramy sieciowej można się logować do ustawień. Na marginesie brama ta to 192.168.1.100, a dane logowania to admin i ponownie pentagram.



Ponieważ router nie jest jeszcze skonfigurowany, więc początkowo pojawi nam się kreator ustawień dostępu do sieci WAN oraz hasła WiFi.



W tym miejscu wita nas już standardowy panel zarządzania urządzeniem, a w nim przejrzysty podział na sekcje dostępne z poziomu zakładek. Warto tutaj jeszcze zaznaczyć, że panel wykorzystuje JavęScript, więc należy wyłączyć w przeglądarce dodatki blokujące skrypty.

Brakuje niestety języka polskiego ale raczej nikt tu nie będzie miał znaczących problemów. Pierwsza zakładka to Home, która okazuje się szybko byciem po prostu kreatorem ustawień jakie widzimy zaraz po wejściu do panelu administracyjnego. Druga zakładka to Status pokazująca stan pracy urządzenia, w tym jego ustawienia dla poszczególnych funkcjonalności: WAN, LAN, Wireless czy Connection Status, gdzie możemy zobaczyć szybkie zestawienie podłączonych urządzeń. Warto tutaj podkreślić, że za każdym razem po prawej stronie wita nas pomoc, która jak dla mnie jest wystarczająca.









Sekcja Network służy do zarządzania połączeniem Ethernetowym, a zatem daje nam możliwość zmiany ustawień portu WAN, adresacji LAN, a nawet trybu pracy wszystkich portów. To dosyć rzadka funkcjonalność.

W tej części można także klonować adres MAC portu WAN, zarządzać serwerem adresacji DHCP czy przydzielać adresy IP wybranym kartom MAC.



Ustawienia WiFi można zmieniać już tradycyjnie w sekcji Wireless, gdzie otrzymamy standardowy zestaw możliwości.





Pojawia się też funkcja Wireless Extender, gdzie możemy szybko przełączyć router w tryb repeatera istniejącej już domowej sieci WiFi.



Na bardziej zaawansowane funkcje mamy miejsce w zakładce Advanced, a tam już standardowo ustawienia routingu, DDNS, DMZ czy kontrola pasma QoS.



Bardzo przyjemną opcją jest możliwość zarządzania pasmami dla każdego z zakresu przydzielonych przestrzeni adresowych IP z osobna i to przy downloadzie i uploadzie. A trzeba tutaj przypomnieć, że możemy każdej z kart sieciowych nadawać własne adresy IP, a co zatem idzie zarządzać każdym komputerem z osobna.



Przed przedostatnia zakładka dotyczy zarządzania urządzeniami USB. Mamy tutaj dwie sekcje: dysk USB oraz drukarka. W tym miejscu nie mogło zabraknąć ustawień bezpieczeństwa co do użytkowania tych udziałów. Możemy nadać loginy i hasła dla użytkowników, którzy będą mogli mieć dostęp do współdzielonych plików.





Na razie jeszcze nigdzie nie było ustawień firewalla, te pojawiają się w przedostatniej zakładce Security. A tu już mamy pełen zestaw zabezpieczeń i możliwości filtrowania, od kontroli kart sieciowych po adresach MAC, filtrowaniu URLi czy zabezpieczania przed atakami DDoS.



Ostatnia zakładka Tools dotyczy już standardowo zarządzania oprogramowaniem routera, od przeglądania logów, przez zmianę czasu, haseł dostępu, backupowania urządzenia oraz aktualizacji firmwaru i resetowania, czy to ustawień do fabrycznych czy resetowania samego urządzenia.

Wydajność


Zanim przejdę to przedstawienia możliwości zasięgu, najpierw krótko na temat wydajności tego sprzętu. Zastosowano tutaj dwurdzeniowy procesor, który praktycznie nie powinien mieć problemów z użytkowaniem sieci. Faktycznie jest on dość wydajny i rzadko kiedy udaje się przekroczyć te 15% jego zajętości. Niemniej czasami router łapie przywieszkę i zużycie procesora rośnie. Raz nawet udało mi się zająć 50% mocy procesora.



O wiele bardziej nie podoba mi się zużycie pamięci. Ta praktycznie ciągle używana jest na poziomie 60% i to bez różnicy jak spore obciążenie generowałem. A trzeba tutaj zauważyć, że do sieci podłączony był tylko jeden klient.

Na koniec jeszcze testy zasięgu. Producent na swojej stronie mówi o tym, że urządzenie to nadaje się nawet do domku jednorodzinnego. Nie omieszkałem tego sprawdzić. Umieściłem router na parterze domku, w którym mieszkam, a że domek ma dwa piętra, jest z cegły, a stropy są porządne betonowe, więc mogłem zobaczyć jak to będzie z tym zasięgiem. Do testów użyłem tabletu Samsung Galaxy Tab, a więc tradycyjnym urządzeniem bez dodatkowej antenki, jaki możemy znaleźć we współczesnym domu. Wyniki prezentują się następująco:
Obok urządzenia: -45 dBm
ściana działowa: -55 dBm
ściana nośna: -61 dBm
jedno piętro: -69 dBm
dwa piętra: -75 dBm
dwa piętra po przeciwległej stronie domu: -82 dBm

Jak widać tablet wszędzie złapał zasięg co jest dobrym wynikiem. Nie notowałem przerw w dostępie do Internetu. Tak, więc zasięg był bardzo dobry, co niektórym routerom jakie wcześniej testowałem niejednokrotnie się nie udawało.

Podsumowanie


Actina lub inaczej Pentagram obecnie robi bardzo ładne routery. Zmienił się design, w porównaniu do tego co mieliśmy kiedyś. To plus. Router może jest lekko za duży, ale wygląda ładnie i zrobiono go z dobrych materiałów. Na plus prezentowanego na łamach portalu HotFix.pl dzisiaj routera należy zaliczyć bardzo bogate opcje konfiguracyjne. Minusem jest dla mnie brak możliwości wymiany anten oraz przeciętna jak na dzisiejsze możliwości prędkość oraz praca tylko w pasmie 2.4 GHz. Niemniej jest to warta uwagi propozycja i można ją polecać.

Wszelkie prawa zastrzeżone, HotFix.pl 2015
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=177

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook