Logowanie
 Podstawowym Photoshop, Kadrowanie (C)
PhotoshopPodstawowym Photoshop, Kadrowanie (C)


W czasie wykonywania zdjęć nie zawsze mamy czas na precyzyjne ustawienie kadru jak i również sprawdzenie poprawnego poziomu linii horyzontu. Otrzymujemy wówczas przekrzywioną fotografie, na których główny obiekt jest zbyt mały w porównaniu do otaczającego go tła albo obiekt jest krzywy do rzeczywistości. W takim przypadku powinnyśmy wykadrować zdjęcie za pomocą funkcji Kadrowanie (C) w programie Photoshop CS 6.


Narzędzie oprócz przycinania fotografii pozwala również:

  • na szybką zmianę rozdzielczości i rozmiarów obrazka,

  • obrót obrazka oraz zmianę perspektywy,

  • prostowanie zdjęcia,

  • przekształcaniem perspektywy,

Kadrowanie podstawowe


Narzędzie Kadrowanie (C) można wybrać z palety narzędziowej lub tak jak już wspomniałem włączyć skrótem klawiaturowym "C".PhotoshopRysunek 1. Oryginalne zdjęcie krajobraz_domek.jpg .


Teraz przystąpimy do wykadrowania zdjęcia. W naszym przypadku będzie to nazwa np. krajobraz_domek.jpg. Następnie zaznaczymy określona powierzchnie, rozszerzamy lub zmniejszamy wybrany obszar poprzez przesuwanie uchwytów na rogach lub bokach ramki.PhotoshopRysunek 2. Kadrowanie zdjęcia za pomocą zaznaczenia.


Chcąc zachować oryginalność zdjęcia w czasie przycinania zaznaczymy opcje "Usuń wykadrowane pikseler". W ten sposób w każdej chwili można zwiększyć obszar i nie będzie to białe tło tylko oryginalny zdjęcie.PhotoshopRysunek 3. Obracanie elementu kadrowanego.


Ustawiając kursor poza obszarem zaznaczenia (uchwytami) będziemy mogli dokonać obrotu. W każdej chwili można przełączyć się pomiędzy tymi trybami obrotu, a zmiana wielkości jest sygnalizowane zmianą symbolu kursora. W czasie obracania znacznik jest widoczny na środku i będzie sygnalizował oś obracania.PhotoshopRysunek 4. Przesuwanie elementu obróconego i kadrowanie.


Dokonanie przesunięcia całej zawartości musimy kliknąć i przytrzymać lewy przycisk myszy wewnątrz zaznaczonego obszaru, a następnie przenieść całość w wybranym kierunku. Aby zatwierdzić wykonane manipulacja wciśnięcie klawisza (Enter).PhotoshopRysunek 5. Gotowe zdjęcie po efekcie kadrowania i odwrócenia.


I oto efekt naszego zdjęcia samego obiektu (budynku). Widać, że z prawej strony jest obcięta fotografia, ale to nic. W następnych poradnikach pokaże, w jaki sposób, taki efekt zamalować, aby nie było śladu.


Przycinanie fotografii do określonych parametrów


Przycięcie zdjęcia wystarczy tylko na rbelcer1; z ustawieniami narzędzia wpisać wymiar w cm (np. 20 x 20 cm).PhotoshopRysunek 6. Oryginalna faktografia niebieski_motyl.jpg .


Przedstawiona została fotografia motyla na zielonym tle. Będziemy umieli wykadrować to fotografie dwoma sposobami.PhotoshopRysunek 7. Wybór obszaru kadrowania 20 cm x 20 cm.


Po wpisaniu wartości np. 20 cm x 20 cm zaznaczy nam się jakikolwiek obszar o takiej wielkości.PhotoshopRysunek 8. Przesuniecie obrazu kadrowania prawym przyciskiem myszy.


Następnie jest możliwe przesuniecie danego obszaru na dany fragment fotografii tak, aby wskazać to co chcemy. Klikamy prawym klawiszem myszy i z wciśniętym lewym klawiszem myszy przesuwamy obszar.PhotoshopRysunek 9. Zmniejszanie lub powiększanie obszaru kadrowania.


Równocześnie tez można powiększać i pomniejszać nasz obszar, z tym że nadal zachowane za proporcji wpisane, czyli 20 cm x 20 cm.PhotoshopRysunek 10. Wybór obrazu kadrowania z listy (4x3).


Inna możliwość wyboru "kształtu" z listy rozwijanej: wybierzmy stosunek boków 4 x 3 .PhotoshopRysunek 11. Zaznaczony obszar (4x3).


Zaznaczy nam się taki obszar, którego tez można modyfikować poprzez zwiększenie jak i zmniejszanie, ale również poprzez obrót w prawo czy w lewo.PhotoshopRysunek 12. Przesunięta i wykadrowana fotografia.


Innym sposobem jest wybór z listy "Rozmiar i rozdzielczość". Automatycznie zaznaczy się fragment zdjęcia, aby powiększać i pomniejszać obszar ten. Podczas tej operacji stosunek dłuższych boków do krótszych jest zablokowany poprzez wpisanie tychże wartości w polach Szerokość (Width) i Wysokość (Height) albo poprzez wybrany stosunek boków. Dlatego tutaj zmiany obszaru kadrowania możemy dokonać tylko za pomocą uchwytów na rogach zaznaczenia. Aby zatwierdzić przycięcie przyciemnionych obszarów, wciskamy klawisz (Enter).


Prostowanie zdjęcia


Wykonuje się tą czynność wtedy, kiedy np. budynek na zdjęciu nie jest w linii prostej. Wówczas proces kadrowania będzie bardzo przydatny, a czynności będą następujące.PhotoshopRysunek 13. Oryginalne fotografia tatry_krajobraz.jpg .


Oto jeden z przykładów zdjęcia, na którym jest obiekt, tylko nie jest on niestety równoległy do dolej krawędzi. Jak to zrobić, aby było wszystko dobrze??.PhotoshopRysunek 14. Zaznaczamy opcje kadrowania i wybieramy z górnego menu "Wyprostuj obraz, rysując na nim linię".


Pierwsza czynność to zaznaczamy przycisk kadrowanie i następnie wciskamy w górny panelu przycisk "Wyprostuj obraz, rysując na nim linię".PhotoshopRysunek 15. Zaznaczamy np. wzdłuż kalenicy dachu.


W ten sposób zaznaczamy wzdłuż np. kalenicy na dachu, w celu wyprostowania zdjęcia.PhotoshopRysunek 16. Mała modyfikacja, zdjęcie trochę w prawo.


Mamy obszar zaznaczony i oto mnie więcej o to nam chodziło. Teraz należy przesunąć nasz obszar zaznaczenia bardziej w prawa stronę. Tak więc wciskamy lewy klawisz myszki i teraz możemy manipulować naszym obszarem. W naszym wypadku to będzie w prawa stronę.


PhotoshopRysunek 17. Efekt gotowy, zdjęcie wyprostowane.


I o to jest zdjęcie wyprostowane, nić nie jest przechylone wszystko jest tak jak powinno być. Teraz, aby zatwierdzić przycięcie przyciemnionych obszarów, wciskamy klawisz (Enter)


Kadrowanie z przekształcaniem perspektywy


Narzędzie kadrowania pomoże również nam w sytuacji, gdy element na zdjęciu ma zniekształconą perspektywę. Spotkamy się np z fotografia całego budynku, gdzie aparat skierowany został ku górze zamiast na wprost. Wtedy obiekt wydaje się, że jest niczym waląca się budowla. Wykorzystać można bryłę całego budynku, jednak mogą to być również inne obiekty położone blisko środka kadru np. drzwi czy okna. Wykonujemy selekcję wybranego przez nas elementu i w opcjach narzędzia Kadrowanie zaznaczamy pole "przekształcenia perspektywy". Wystarczy teraz dopasować selekcję do elementu poprzez niezależne przemieszczanie każdego z narożnych uchwytów. Precyzja z jaką wykonamy tą czynność ma bardzo duże znaczenie dla właściwego przekształcenia perspektywy.

PhotoshopRysunek 18. Jedno ze zdjęć wykonane w złej perspektywie.


Wybieramy fotografie o nazwie budynek.jpg i na pierwszy rzut oka widać, że częściowo jest nachylone, czyli robione z dołu.PhotoshopRysunek 19. Wybór opcji "Kadrowanie perspektywiczne".


Więc przystępujemy do naprawy fotografii. Wybieramy z lewego paska opcję "Kadrowanie perspektywiczne" (lub z wciśniętym klawiszem Shift + C wybieramy tą opcje).

PhotoshopRysunek 20. Dopasowywanie perspektyw, prawy róg.


Zaznaczamy w naszym wypadku najpierw całe zdjęcie, a później np. narożnikami ustawiamy tak obszar, aby po wyprostowaniu fotografii było jak najbliżej rzeczywistości.


PhotoshopRysunek 21. Zakres wykadrowania fotografii.


Tak samo postępujemy z kolejnymi punktami, a w naszym przypadku również z dolną części obrazka. Skracamy o widoczne u dołu fotografii donice.PhotoshopRysunek 22. Wykonana fotografia po wykadrowaniu naszego obrysu.


I tak wykadrowaną fotografię zatwierdzamy klawiszem Enter. Nie jest jeszcze wprawdzie idealnie, ale to tylko przykład.


Literatura
www.google.pl (grafika)
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=406

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook