Logowanie
 Planet WDRT-731U - test routera
Witam, dzisiaj chciałbym przedstawić recenzję 300 megabitowego routera Planet WDRT-731U. Jego główną cechą jest wykonanie, ogrom funkcji i wydajność z szybkiego łącza WiFi.

1. Zawartość opakowania


Wraz z routerem WDRT-731U otrzymujemy:
- płytę CD
- kabel Ethernet
- zasilacz
- instrukcję

2. Specyfikacja WDRT-731U


Interfejsy: WAN, 3x LAN, 1x IPTV: 10/100/1000 Mbps
USB 2.0 typu A
Antena: 2x5dBi
Przyciski: Reset/WPS
Materiał: Plastik
Wymiary: 171.61 x 111.16 x 25.47 mm
Waga: 250 gram
Zasilanie: 12V
Zużycie energii: Max 8W
WiFi Standard: IEEE 802.11a/b/g/n
Pasma: 2.4G: 2.400-2.484GHz
5G: 5.180-5.240GHz, 5.745-5.825GH
Tryby pracy:
- AP ( Access Point)
- WDS PtP (Point to Point)
- WDS PtMP (Point to Multipoint)
- WDS+AP (Repeater)
Typy połączeń Internetu:
- Dynamic IP
- Static IP
- PPPoE
- PPTP
- L2TP
- PPPoE Dual Access

3. Wygląd i wykonanie


Ogólnie router mi się spodobał. Ma kompaktową bryłę, z boku o kształcie trójkąta co powoduje, że z przodu ma niecały centymetr grubości.

Obudowę wykonano z białego plastiku, który sprawia wrażenie dość solidnego i raczej szybko się nie zużyje. Na wierzchu urządzenia plastik jest błyszczący. Reszta jest zmatowiona.



Na wierzchu mamy jedynie logo producenta z nazwą modelu oraz zestaw diod sygnalizujących o pracy urządzenia.

Z tyłu jak zawsze czeka na nas zestaw złącz i dwie anteny. Szkoda, że anteny te nie są demontowalne. Na szczęście są one dość mocne, więc nie powinno być zasadniczo problemów z sygnałem.

Co do złącz to jest to standardowy zestaw pojedynczego portu WAN oraz zestawu czterech złącz Gigabit Ethernet. Jedno z tych złącz przygotowano pod IPTV (dla Set-Top-Box (STB)). Na tylnym panelu pojawia się jeszcze złącze zasilania oraz połączony przycisk WPS z resetem (w innych znanych mi konstrukcjach są one osobnymi przyciskami).

Od spodu i na bokach mamy tylko widoczną mocną perforację obudowy dla lepszego chłodzenia routera. Niestety, po godzinie pracy router jest już mocno ciepły, więc odradzam trzymanie go gdzieś w zamknięciach. Musi mieć przewiew jeśli ma służyć latami. Na prawym boku znalazło się jeszcze miejsce dla złącza USB.

4. Zarządzanie


Wejście do panelu zarządzania routerem (adres 192.168.1.1) automatycznie uruchamia ustawienia szybkiej konfiguracji bez zagłębiania się w szczegóły.




Dopiero opcje zaawansowane dają to co lubią tygryski najbardziej, a więc pełny dostęp do wszystkich ustawień.



Sam panel został przejrzyście opracowany. Składa się on z dwóch części, menu po lewej oraz okien ustawień po prawej. Poruszanie się po nim nie powinno sprawiać problemów, czasem jedynie może on sprawiać problemy osobom ze słabym wzrokiem poprzez zbyt małe napisy.

Po wejściu w ustawienia routera automatycznie jesteśmy przenoszeni do informacji o samym urządzeniu. Mi się szczególnie spodobała zakładka General.



To tam znalazłem informacje o użyciu procesora i pamięci. Ta opcja przypomina to co dają profesjonalne serwery a nie proste routery. Bardzo na plus przy budowaniu większych sieci.



Większość ustawień w routerze jest standardowa i standardowo podzielona na części dotyczące ustawień sieci kablowej, WiFi, ustawień zaawansowanych dotyczących routingu i zarządzania oprogramowaniem sterującym routera.



Jeśli chodzi o sieć WAN, prezentowany router może działać w oparciu statyczne i dynamiczne IP lub połączenie PPPoE stosowane w cyfrowych modemach, PPPTP lub L2TP. Oczywiście można tutaj zmieniać podstawowe parametry adresacji tych połączeń czy danych logowania.





Czasem przydatna opcja pojawia się w zakładce DHCP. Tutaj oprócz standardowego zarządzania adresacją sieciową można także nadawać adresy IP dla konkretnych MAC adresów kart sieciowych.



Nie brakuje też możliwości klonowania MAC adresu co jest przydatne w momencie praktyki blokowania tych adresów przez ISP.

Sam router daje też bardzo dobre możliwości zarządzania zabezpieczeniami.









Router daje bowiem możliwość blokowania adresów MAC kart sieciowych (w zależności nawet od dnia tygodnia), dodawanie reguł blokowania adresów URL czy portów. Możemy także powiedzieć na którym porcie można dostać się do panelu zarządzania routerem z portu WAN i czy w ogóle na to zezwalamy.





W opcjach zaawansowanych pojawia się to co raczej niewielu zmienia, a zatem możliwość zarządzania wirtualnymi serwerami, DMZ czy routingiem. Najciekawszą opcją jest możliwość zarządzania przepustowością dla danych zakresów IP, przy czym uploadem i downloadem można zarządzać nie poprzez podawanie prostych priorytetów, a przez pełne określanie transferów w kilobajtach.



Co do zarządzania łącznością WiFi to tutaj programiści podzielili je na dwie zakładki dotyczącą siei 2.4 GHz oraz 5 GHz. Możliwości tutaj są standardowe i dobrze znane. Można wyłączyć nadawanie w danym paśmie, zmieniać niezależnie SSID sieci czy tryb pracy. Nie brakuje także oczywiście zarządzania zabezpieczeniem tej formy połączeń.






A także nie brakuje możliwości blokowania połączeń z danych MAC adresów.




W sekcji USB możemy zobaczyć podpięte urządzenia magazynujące lub drukarkę, które potem udostępnić można w sieci.




Pozostała część jest standardowa i pozwala na zarządzanie samym routerem, tj jego oprogramowaniem, datą i czasem, backupem czy przeglądaniem statystyk i logów.

5. Podsumowanie


Router ten ogólnie ładnie wygląda. Będzie pasował do nawet salonu. Ma także przyzwoity panel sterowania choć ja wolę jak panel jest ładniejszy stylistycznie i ma większe litery. Na pewno jest w nim wszystko co potrzeba, w tym zaawansowany QoS.

Co do jakości sygnału, bo o tym jeszcze nie mówiłem. Prezentowany router dobrze spisywał się w domku jednorodzinnym i nie miałem z nim większych problemów. Jednak mam obawy czy zawsze tak będzie. W pobliżu routera siła sygnału wynosiła -35 dBm, za ścianą działową też było dobrze i miałem -39 dBm. Gorzej już było za ścianą nośną. Pomimo odległości tylko 8 metrów sygnał spadł do 59 dBm. Obawiam się czy to nie za dużo. Niemniej sygnału nie gubiłem. Do zgubienia sygnału doszło dopiero przez dwa stropy nad routerem, czyli na poddaszu.

Plusy:


+ wygląd
+ możliwości konfiguracyjne

Minusy:


- możliwe problemy z sygnałem przy przeszkodach
- brak odkręcanych anten
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=124

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook