Logowanie
 Panda Software publikuje listę najczęstszych oszustw
Panda Software publikuje listę najczęstszych oszustw
Laboratorium Panda Software sporządziło ranking najczęstszych oszustw internetowych ostatnich dziesięciu lat. Ich celem jest wzbudzenie zaufania i oczywiście wyłudzanie pieniędzy. Kwoty wahają się od 500 do kilku tysięcy dolarów.

Zazwyczaj oszuści działają na tych samych zasadach. Po pierwsze nawiązują oni kontakt z ofiarą za pośrednictwem sieci społecznej lub poczty elektronicznej i proszą o odpowiedź przez e-mail lub telefon itd. Jak tylko ofiara chwyci przynętę, to starają się zdobyć jej zaufanie. Na koniec próbują oni zdobyć określoną kwotę pieniędzy.

Najczęstszą formą oszustw było:
- Spam nigeryjski. Jest to jedna z pierwszych form oszustw internetowych, która jest do dzisiaj stosowana. Ofiara otrzymuje maila od nieznajomego, który pilnie potrzebuje pieniędzy obiecując nagrodę za pomoc. Wiadomość najczęściej pochodziła z Nigerii, stąd nazwa.

- Loteria. Jest to metoda bardzo podobna do poprzedniej. Użytkownik otrzymuje tutaj maila z informacją o wygranej w loterii. Należy podać swoje dane oraz wysłać opłatę około 1000 dolarów na pokrycie kosztów bankowych i innych.

- Girlfiriend. Piękna dziewczyna ma Twój mail wysyła wiadomość, że chce Ciebie poznać. Oczywiście jest to miłość od pierwszego wejrzenia. Chce Ciebie poznać ale w ostatniej chwili pojawiają się nieoczekiwane problemy i potrzebuje ona kwotę (ponownie około 1000$) na bilety lotnicze do Ciebie. Niestety nie ma potem ani pieniędzy ani dziewczyny.

- Zaproszenie do pracy. Tutaj ofiara otrzymuje ofertę pracy od zagranicznej firmy. Praca jest niezwykle prosta i można ją wykonać bez wychodzenia z domu, a można nawet zarobić do 3000 dolarów za kilka godzin pracy. Jeśli ofiara zaakceptuje propozycje, proszona jest o podanie danych bankowych. W tym przypadku ofiara staje się pośrednikiem w wyłudzaniu pieniędzy. Na jej konto trafiają pieniądze, które ma dalej przesłać poprzez Western Union. Niestety dla policji, ofiara staje się współsprawcą, chodź czyni to nie do końca świadomie.

- Facebook/Hotmail. Oszuści wykradają dane logowania do Facebooka lub Hotmaila. Potem są one zmieniane, aby osoba ta nie mogła się dostać na swoje konto. Przestępcy następnie piszą z konta, że właściciel jest na wakacjach i że został tam okradziony i to tuż przed powrotem do domu. Na szczęście ma bilety lotnicze ale musi zapłacić za hotel od 500 do 1000 dolarów.

- Odszkodowanie. Sztuczka jest stosunkowo nowa. Oczywiście osoba znajduje się na liście ofiar, którym przysługuje ogrlomne odszkodowanie ale aby je uzyskać trzeba wnieść opłatę wstępną.

- Błąd. Oszustwo dość popularne w ostatnim czasie. Oszuści kontaktują się z ofiarą, która chce sprzedać dom, mieszkanie czy samochód. Z wielkim entuzjazmem zgadzają się na kupno i wysyłają czek na pewną sumę pieniędzy, która "przypadkowo" przewyższa kwotę jaka miała zostać wpłacona. Ofiara jest proszona o zwrot różnicy. Na koniec okazuje się, że czek był nieważny.

Źródło: cybersecurity
Poleć znajomym:
Poprzedni

Portland Group tworzy kompilator CUDA C dla NVIDII
Następny

Wormsy trafią na konsole PSP oraz Wii
 Reklama
 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook