Logowanie
 Odtwarzacz multimedialny Dune HD Lite 53D
Dune HD Lite to mniejszy brat recenzowanego na portalu HotFix odtwarzacza multimedialnego Dune HD Max. Odtwarzacz cechuje się niewielkimi wymiarami oraz ładnym wyglądem. Mniejsze wymiary równają się z brakiem odtwarzacza Blu-ray/DVD, ale wbudowany moduł LAN i Wi-Fi nadrabiają braki.


1. Wygląd i wykonanie


Dune HD Lite jest bardzo mały w porównaniu do poprzedniego odtwarzacza i stanowi prostopadłościan o wymiarach 14x14x4 cm umieszczony na podstawce. Wygląda nowocześnie, boki urządzenia wykonane są z metalu o fakturze szczotkowanego aluminium, zaś pozostała cześć wykonana jest z matowego czarnego plastiku.

Z przodu urządzenia znajduje się chromowany przycisk ON/OFF, mała delikatna dioda pokazująca status urządzenia oraz port USB do podłączenia dysku lub pendrive-a. Z tyłu znajdziemy wejścia na telewizor HDMI, Chinch, gniazdo zasilania, dodatkowy port USB, cyfrowe optyczne wejście audio, a także port LAN oraz antenkę Wi-Fi. Na górnym panelu znajdziemy gniazdo kart SD.

Pilot do urządzenia posiada duże białe przyciski fosforescencyjne, a przy tym cały jest nagumowany dzięki czemu nie wymsknie się z dłoni. Układ przycisków jest jasny i czytelny.


2. Zawartość pudełka


- Odtwarzacz Dune HD Lite
- Pilot
- Kabel LAN
- Zasilacz do odtwarzacza
- Skrócona instrukcja obsługi



3. Specyfikacja Dune HD Lite


Procesor: Sigma Designs 8653
RAM: 256 MB
Pamięć Flash: 128 MB rozszerzalna o partycje HDD, USB flash drive lub SD (do 2GB)
Źródła: wewnętrzny HDD (SATA 2.5”), zewnętrzny HDD (USB), zewnętrzny napęd optyczny (USB), inne napędy USB (USB flash drive, czytnik USB itp), wbudowany czytnik SD (SD/SDHC), PC oraz NAS w sieci lokalnej (SMB, NFS, UPnP, HTTP), inne sieciowe i Internetowe źródła (HTTP, multicast UDP/RTP)
Kodeki Video: MPEG2, MPEG4, XVID, WMV9, VC1, H.264;
Formaty wideo: MKV, MPEG-TS, MPEG-PS, M2TS, VOB, AVI, MOV, MP4, QT, ASF, WMV, DVD-ISO, VIDEO_TS
Dyski optyczne: dane (CD/DVD/BD) (MP3, JPEG, etc), Audio CD (PCM/DTS), DVD-Video.
Format wyjściowy: wszystkie zakresy do 1080p, w tym 23.976p, 24p, PAL, NTSC.
Kodeki Audio: AC3 (Dolby Digital), DTS, MPEG, AAC, LPCM, WMA, FLAC, multichannel FLAC, Ogg/Vorbis (do 192 kHz / 24-bit)
Pliki audio: MP3, MPA, M4A, WMA, FLAC, APE (Monkey’s Audio), Ogg/Vorbis, WAV, DTS-WAV, DTS, AC3, AAC
Napisy: SRT (zewnętrzne), SUB (MicroDVD) (zewnętrzne), text (MKV), SSA/ASS (MKV, zewnętrzne), VobSub (MP4, MKV, zewnętrzneSUB/IDX), PGS (TS, MKV)
Obrazy: JPEG, PNG, BMP, GIF
Playlisty: M3U, PLS
Podgląd zdjęć: pokazy slajdów, rotacja zdjć, zoom, przeglądanie playlist, powtarzanie, odtwarzanie losowe.
Funkcje audio: playlisty, powtarzanie, losowe odtwarzanie, ID3
Systemy plików: FAT16/FAT32 (read-write), EXT2/EXT3 (read-write), NTFS (read-write)
Ethernet: 10/100 Mbit
WiFi: wewnętrzny lub zewnętrzny klucz USB 802.11n WiFi

4. Odtwarzanie video i muzyki


Jakość odtwarzanych filmów jest bardzo dobra, obraz jest płynny nawet przy czterokrotnym przyspieszeniu wyświetlania. Mnogość odtwarzanych formatów daje wygodę, lecz wśród formatów brak trochę mniej popularnych formatów flv oraz rmvb. Ten pierwszy wykorzystywany jest między innymi przez YouTube. Formatów obsługiwanych jest aż 13, od popularnych skompresowanych avi po format plików DVD. Przetestowałam parę formatów, na każdym nie było zastrzeżeń co do jakości wyświetlanego obrazu.



Możliwości odtwarzacza są zbliżone do Dune HD Max, odtwarza te same pliki audio oraz video. Niestety nadal programiści nie włączyli możliwości wyświetlania napisów w formacie .txt, który w naszym kraju jest najbardziej popularny. Należy również zwrócić uwagę w jakim kodowaniu są napisy, gdyż odtwarzacz wyświetla polskie znaki ogonkowe jedynie w kodowaniu środkowoeuropejskim, w innym kodowaniu wyświetlane są krzaczki. Same napisy mogłyby mieć nieco większą czcionkę, w tym programiści mogliby się pokusić o menu z wyborem np. trzech wielkości czcionki.

Dune HD Lite odtwarza szereg formatów muzycznych od popularnego formatu mp3 i wav po format audiofilski FLAC. I w tym przypadku spisuje się wyśmienicie, w czasie odtwarzania utworu na telewizorze wyświetlane są parametry pliku na czarnym tle.

5. Internet oraz funkcje multimedialne




Wśród opcji zapewniających rozrywkę z Internetu w menu możemy znaleźć przeglądarkę internetową, radio internetowe, klienta sieci Torrent oraz VOD programu Russia.ru.



Przeglądarka nie jest demonem szybkości, niektóre strony jak YouTube nie wspierają jej, uważając za zbyt starą, no i sama przeglądarka nie posiada wtyczki Flash. Strona wczytuje się parę sekund ale na szczęście jej treść jest dobrze wyświetlana. Szkoda, że jednak widać migotanie na niektórych elementach strony. Do przeglądania Internetu możemy podłączyć mysz i klawiaturę na USB dla ułatwienia poruszania się po stronie. Nie musi to być specjalnie dedykowana mysz i klawiatura. Podłączyłam zwykłe urządzenia i działały bez zastrzeżeń.



Odtwarzacz posiada bogatą listę stacji radiowych dostępnych przez Internet, podzielone są gatunkami muzycznymi, regionami, wg języka audycji itd.
Druga aplikacja do słuchania stacji radiowych podzielona jest wg wielu typów muzyki do wyboru.

VOD Russia.ru zawiera rosyjskojęzyczne programy tego kanału podzielone tematycznie. Przyszła wersja oprogramowania ma zawierać szerszą ofertę VOD, niestety szczegóły na chwilę obecną nie są znane.



W przeglądarka zdjęć, zaznaczając wybrane elementy, możemy je pokazać w formie pokazu zdjęć. Możemy ręcznie skonfigurować szybkość zmiany zdjęć oraz wybrać efekt przejścia. Do przeglądania zdjęć nie trzeba aplikacji, wystarczy zaznaczyć w menu Dune-a pliki w katalogu i nacisnąć przycisk play.

Przeglądarka sieci
Dune posiada 2 moduły sieciowe, LAN oraz Wi-Fi. Przy ich pomocy możemy łatwo połączyć się z dowolnym komputerem z sieci i oglądać zawarte na nim multimedia. Do przeglądania zasobów sieciowych służą dwie przeglądarki sieciowe SMB oraz UPnP, gdzie za pomocą SMB z łatwością połączymy się z siecią domową.



Telewizja DVB-T oraz IPTV
Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest (nie dostępny w zestawie) tuner na USB Dune. Podłączenie tunera USB innej firmy nie powiodło się, Dune nie widział go.

Telewizji IPTV nie było nam dane przetestować ze względu na brak wykupionej usługi u operatora internetowego.



6. Podsumowanie:


Dune HD Lite to prawdziwy kombajn do odtwarzania przeróżnych plików multimediów. Moduł Wi-Fi ułatwia komunikację z innymi domowymi urządzeniami pozwalając na wyświetlanie multimediów znajdujących się na innym urządzeniu. Dune HD Lite otrzymuje rekomendację naszego portalu jednak z zastrzeżeniem, że wersja ostateczna powinna zostać jeszcze dopracowana.

Plusy:


+ elegancki, kompaktowy wygląd
+ odtwarza wiele formatów muzycznych i video
+ LAN, Wi-Fi

Minusy:


- brak usług typu Facebook, YouTube
- niedopracowany Firmware



Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów panu Adamowi Struzik z firmy Sarota PR oraz firmie Dune HD.


Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=52

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook