Logowanie
 Od lipca 2008 do czerwca 2009 scareware zainfekowało 43 miliony użytkowników
Według raportów firmy Symantec, producenta jednego z najbardziej cenionych oprogramowań antywirusowych na rynku od lipca 2008 do czerwca bieżącego roku 43,000,000 użytkowników na całym świecie padło ofiarą szkodliwego oprogramowania typu "scareware".

Scareware to fałszywe oprogramowanie podszywające się pod aplikacje antywirusowe bądź programy naprawiające w 100% rzekomo wykryte w systemie operacyjnym błędy i nieprawidłowości, przykładowo w zabezpieczeniach czy przeglądarce internetowej. Przechadzając się w Internecie natrafiamy na komunikat o wykrytych nieprawidłowościach i nakłaniani jesteśmy do instalacji programu, który w cudowny sposób naprawi wszystkie nasze problemy. W rzeczywistości to Scareware mający na celu wyłudzenie od nieświadomego użytkownika pieniądze poprzez zakup tegoż programu, bądź dokonanie wpłaty średnio w wysokości do 60 funtów brytyjskich przed rozpoczęciem skanowania w poszukiwaniu błędów.

Po instalacji oprogramowanie jest zdolne także do przechwytywania poufnych danych użytkownika, w tym loginów, haseł, numerów kart kredytowych itp. Dotychczas firma Symantec zidentyfikowała 250 odmian oprogramowania Scareware, a osoby niosące korzyść z funkcjonowania takich programów zarabiają rocznie około 750,000 funtów.

Con Mallon, Symantec:
"Straty z działań oprogramowania są ogromne. Tracisz nie tylko własne, ciężko zarobione pieniądze, ale również możesz paść ofiarą przechwycenia niezwykle cennych danych osobowych, w tym danych do logowania w różnych serwisach czy portalach bankowych. Często osoby bezpośrednio przechwytujące takowe dane są w efekcie jedynie pośrednikami i sprzedają za grube pieniądze przejęte dane osobom, które w odpowiedni sposób je wykorzystają, czerpiąc z tego jeszcze większe środki."

Aplikacja Scareware posiada jeszcze jedną funkcjonalność. Może być ona zdolna do zablokowania dostępu do niektórych zasobów systemu, na przykład do "Moich dokumentów". Przy próbie wejścia do folderu użytkownik informowany jest o konieczności uiszczenia stosownej opłaty, po czym w zamian otrzyma dostęp do dokumentów. To wyłudzanie okupu.

To kuriozalne, ale w przeciągu 12 miesięcy ponad 40,000,000 użytkowników nabrało się na funkcjonalność fałszywego oprogramowania Scareware.

Źródło: BBC

Poleć znajomym:
Poprzedni

SilverStone Strider Plus 750W, 850W, 1000W - zasilacze z certyfikatem 80 PLUS SILVER
Następny

Opublikowano OpenBSD 4.6
 Reklama


 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook