Logowanie
 Mapowanie zdalnego zasobu (serwera FTP) jako dysku lokalnego

Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl

W artykule przedstawiono, w jaki sposób przeprowadzić operację mapowania zdalnego zasobu (w tym wypadku serwera FTP), aby można było korzystać z niego, jak z lokalnego dysku twardego.

1. Zakładamy konto FTP

W pasku adresu przeglądarki wpisujemy drivehq.com Na stronie głównej lokalizujemy dział FTP Server Hosting & Software i klikamy na zielony przycisk SIGN UP FREE.

W polach podajemy kolejno nazwę użytkownika (User Name), swój email (Email Addres), hasło (Password) oraz w polu Confirm Password potwierdzamy wcześniej wprowadzone hasło poprzez ponowne jego wpisanie.
Po przeczytaniu warunków, na jakich udostępniana jest usługa, zaznaczamy pole I accept Membership Agreement. Oczywiście tutaj nie mamy innego wyjścia, jeżeli chcemy stworzyć konto FTP, musimy zaakceptować regulamin. Po wprowadzeniu danych klikamy Free Sign Up.

Teraz pozostaje tylko aktywować konto. Na podany podczas rejestracji adres email przyjdzie list z prośbą o potwierdzenie założenia konta. Proces aktywacji sprowadza się do kliknięcia zawartego w liście odsyłacza. Po dokonaniu tej czynności Nasze konto jest gotowe do użycia. Na aktywację konta mamy 48 godzin. Jeżeli na wskazany adres email nie przyszła pożądana wiadomość, logujemy się na pocztę poprzez WWW i sprawdzamy czy filtr antyspamowy Naszej skrzynki nie zakwalifikował listu jako spam, umieszczając go w katalogu SPAM. Jeżeli przez pomyłkę wprowadziliśmy błędny adres email, możemy zalogować się na konto (pomimo braku jego aktywacji) i zmienić dotychczasowy adres na właściwy (inny).


2. Mapujemy lokalizację sieciową (ftp).

Do przesłania plików można użyć aplikacji klienckiej oferowanej przez serwis, gdzie zakładaliśmy konto DriveHQ FileManager lub skorzystać z dowolnego klienta FTP np. FileZilla, WinSCP.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem może być zamapowanie dysku sieciowego, co w tym wypadku oznacza, iż dostęp do plików będzie znacznie prostszy, a w oknie Mój komputer widoczna będzie ikona dysku sieciowego. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. W dalszej części poradnika opiszę krok po kroku jak tego dokonać.


Klikamy Start => Komputer, następnie z menu Narzędzia wybieramy opcję Mapuj dysk sieciowy. W oknie klikamy hiperłącze Połącz z witryną sieci Web, która umożliwia przechowywanie dokumentów i obrazów (1).
W następnym klikamy Dalej (2).
Wskazujemy konkretną lokalizację sieciową, w tym celu klikamy na opcji Wybierz niestandardową lokalizację sieciową (3).
Wskazujemy adres serwera FTP, w polu Adres internetowy lub sieciowy (4) wpisujemy ftp://ftp.drivehq.com po czym przechodzimy Dalej. Jeżeli założyliśmy konto w innym serwisie świadczącym usługi FTP, adres dostępu do serwera możemy uzyskać na stronie usługodawcy, zazwyczaj w dziale FAQ lub w treści listu potwierdzającego aktywację konta.
W Naszym przypadku, aby uzyskać dostęp do konta, wymagane jest podanie hasła, dlatego odznaczamy opcję Zaloguj anonimowo, a następnie wpisujemy w polu Nazwa użytkownika swój login (5), który podaliśmy podczas rejestracji konta (User Name). Po wykonaniu tych czynności przechodzimy Dalej.
Kolejnym etapem jest zdefiniowanie nazwy skrótu. Należy wpisać taką nazwę, która będzie w sposób jednoznaczny identyfikowała Nasz dysk sieciowy (lokalizację sieciową). Dla przykładu będzie to np. DriveHQ (6). Skrót będzie widoczny w oknie Mój komputer. Po wpisaniu nazwy przechodzimy Dalej.
W ostatnim oknie kreatora klikamy Zakończ (7).
Jeżeli nie odznaczyliśmy opcji Otwórz tę lokalizację sieciową po kliknięciu przycisku Zakończ, pojawi się kolejne okno z prośbą o autoryzację. Wpisujemy w nim dane, które podawaliśmy podczas rejestrowania konta, czyli login (nazwę użytkownika) oraz hasło. Jeżeli chcemy, aby system zapamiętał wprowadzone hasło, zaznaczamy opcję Zapisz hasło. Dzięki temu nie będzie potrzeby każdorazowego wprowadzania hasła podczas dostępu do lokalizacji sieciowej. W przypadku, gdy z jednego konta użytkownika korzysta kilka osób, w celu zabezpieczenia danych przed nieuprawnionym dostępem, należy bezwzględnie odznaczyć wspomnianą opcję. Po wpisaniu wymaganych danych klikamy na przycisk Zaloguj.
Od tej pory dostęp do plików przechowywanych na serwerze będzie znacznie łatwiejszy, a cała procedura uzyskania dostępu do plików, będzie sprowadzała się jedynie do kliknięcia odpowiedniej ikonki w oknie Mój komputer.

W razie jakichkolwiek problemów związanych z wyborem konta, rejestracją, aktywacją czy mapowaniem lokalizacji sieciowej, pomoc możecie uzyskać na Naszym FORUM.


Copyright © rokko

 Reklama

 Komentarze
#1 | Ja dnia 08/11/2011 23:12
To jest dodanie "miejsca" sieciowego nie "dysku" sieciowego, taki dysk powinien mieć literkę i być widoczny w sekcji Mój Komputer jako "dysk" a nie "lokalizacja"...
#2 | win7 dnia 19/10/2013 14:48
a u mnie nie działa przez explorator tylko przez przegladarke
czy ktoś wie co przestawić żeby dało się zrobić dysk lub miejsce sieciowe do FTP?
#3 | Michał dnia 18/11/2013 15:50
To nie jest mapowanie tylko dodanie zwykłej lokalizacji sieciowej, w której bez skopiowania plików do katalogu i tak nie możemy edytować.

Pozdrawiam,
Michał
#4 | niepelnosprawny,org dnia 05/07/2016 10:55
czemu mi się otwiera w przeglądarce, a nie w explorerze i od explorera nie mam w ogóle dostępu?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=120

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook