Logowanie
 Lokalny serwer DNS w Windows 7/Vista/XP

Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl

Jeżeli użytkownik wpisze w przeglądarce jakiś adres strony, jest on dynamicznie tłumaczony na adres IP rozpoznawalny przez urządzenia sieciowe i serwery. Tłumaczenie odbywa się poprzez odpytywanie serwera DNS (ang. Domain Name System), który zawiera setki tysięcy rekordów, gdzie do każdego adresu IP przypisana jest odpowiednia nazwa domenowa. A zatem, gdy wpiszemy adres np. forum.hotfix.pl, przeglądarka wyśle żądanie do serwera DNS, w celu ustalenia adresu IP. Dopiero po ustaleniu lokalizacji serwera, będzie możliwe załadowanie strony.

Każde odpytywanie serwerów zabiera czas, szczególnie jest to widoczne w przypadku wolnych DNS-ów, wolnego połączenia GPRS/EDGE/3G lub też z racji odległości dzielącej serwer DNS i komputer wysyłający żądanie. Stosując pewną sztuczkę, czas oczekiwania można skrócić do jednej milisekundy. W niniejszym poradniku przedstawię metodę, która znacząco skróci czas ładowania się stron WWW.

Metoda, o której mowa opiera się na stworzeniu lokalnego serwera DNS. Do tego celu wykorzystamy darmową, małą aplikację o nazwie DnsSpeeder. Program nie wymaga instalacji i przeznaczony jest dla systemów Windows 7/Vista/XP.

Uruchomienie lokalnego serwera pozwoli na gromadzenie rekordów DNS w pamięci podręcznej. Dzięki stworzeniu lokalnej bazy danych, będzie można odwoływać się do niej, jak do normalnego serwera DNS, z tą różnicą, że zostanie zniwelowany czas opóźnienia.

DnsSpeeder - lokalny serwer DNS

Ogólna zasada działania DnsSpeeder nie jest skomplikowana. Użytkownik uruchamia aplikację (Start), automatycznie dokonywana jest modyfikacja wpisów DNS w połączeniach sieciowych na adres 127.0.0.1, aby każde żądanie wywołania strony było przechwycone lokalnie. Gdy nastąpi prośba odpytania serwera DNS, w pierwszej kolejności przeglądarka odwoła się do lokalnej bazy adresów, dopiero w przypadku braku wymaganych rekordów nastąpi przekierowanie na fizyczny serwer DNS, w celu pobrania niezbędnych informacji. Każda strona odwiedzona przez użytkownika będzie znajdowała się w lokalnym cache, dzięki czemu ponowne odwiedzenie tej samej witryny będzie skutkować skróceniem czasu oczekiwania.

W sekcji DNS Server można zdefiniować listę adresów serwerów DNS, z których program będzie korzystał. Istnieje także możliwość nadawania priorytetów, poprzez przesuwanie poszczególnych wpisów, w górę i w dół. Wpis znajdujący się na samym szczycie posiada najwyższy priorytet. Gdy dany serwer będzie niedostępny, kolejny adres na liście zostanie odpytany, i tak w kółko aż do uzyskania odpowiednich informacji, niezbędnych do ustalenia adresu witryny.

Ustawienia serwera DNS

Pod przyciskiem Options kryje się kilkanaście opcji, pozwalających określić zachowanie programu. Możemy tam znaleźć:

 • Start At Login - uruchamia DnsSpeeder podczas logowania do systemu (Opcja Aktywna/Nieaktywna; True/False).
 • Minimize on Startup - podczas uruchamiania minimalizuje okno programu do zasobnika systemowego.
 • Statistical Dialog Always on Top - określa czy panel statystyk zostanie ukryty przy zmianie fokusu innych okien.
 • Enable changing local DNS servers - wartość True oznaczać będzie, iż przy uruchomieniu zostanie automatycznie zmieniony adres DNS na lokalny. Podczas zamykania programu nastąpi podmiana adresów (zostaną przywrócone domyślne ustawienia).
 • DNS Records Updating Interval - czas, po którym lokalna baza danych będzie odświeżona. W przypadku gdy w okresie pomiędzy kolejnymi odświeżeniami do danej domeny przypisano inny adres IP, niemożliwe będzie ustalenie właściwego adresu, aż do czasu ponownej synchronizacji.
 • A Domain to Test The DNS Server Up or Down - definiujemy adres witryny, która zostanie użyta do określania dostępności danego serwera DNS.
 • Use Proxy - definujemy czy aplikacja ma się łączyć przy pomocy serwera pośredniczącego (domyślnie opcja wyłączona; False).
 • Proxy Type - ustawienie typu serwera proxy (SOCKS5).
 • Proxy IP - adres IP serwera proxy.
 • Proxy Port - numer portu, pod którym znajduje się usługa proxy.
 • Proxy Need Login - jeżeli do połaczenia z serwerem proxy wymagane są dane autoryzacyjne tzn. login i hasło wybieramy opcję True.
 • Proxy User/Proxy Password - definiujemy nazwę użytkownika oraz hasło.

DnsSpeeder pozwala filtrować dane przy użyciu wyrażeń regularnych (opcja Filter). Dostęp do okna z danymi statystycznymi uzyskamy wybierając Detail.

Okno statystyk DnsSpeeder

Zastosowanie lokalnego serwera DNS ma sens nawet w przypadku ultra szybkich połączeń. Jeżeli każdego dnia przeglądamy dużą ilość stron, możemy zaoszczędzić nieco czasu. Oczywiście opisana metoda nie jest bez wad. W sytuacji, gdy wskutek nieznalezienia potrzebnych informacji nastąpi odwołanie do fizycznego DNS, który w tym czasie jest nieosiągalny, nastąpi zmiana serwera i ponowne odpytanie. Istotne jest ustawienie sprawdzonych DNS-ów, które są szybkie i niezawodne. Niestety nie można tutaj zaproponować uniwersalnego rozwiązania, albowiem jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z dodatkowej aplikacji, dokonującej testy wydajnościowe DNS, porównaniu otrzymanych wyników i wybraniu najszybszego serwera spośród dostępnych. Zapewne zadacie pytanie - jak i czym sprawdzać? ...o tym jednak napiszę w kolejnym poradniku.


Copyright © rokko


Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub fragmentów niniejszego artykułu jest zabronione.

 Reklama

 Komentarze
#1 | Drukonosz dnia 02/12/2011 01:38
Witam.
Szukałem artykułu tego typu chcę hostować moją stronę na prywatnym serwerze mam łącze 10mb upload i aktualnie jestem przy stadium przenosin. Polecam wszystkim takie działanie można się sporo nauczyć!
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=320

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Wojownikz [dnia: Mar 22, 2017]
Fakt za dużo trochę chce ten sąd
gryPrzez: Damyk [dnia: Mar 15, 2017]
mojego pendrive nawet nie widzi ...
gryPrzez: kda [dnia: Mar 08, 2017]
Dzięki wielkie , wszystko działa...
gryPrzez: miras80 [dnia: Mar 02, 2017]
Witam Mam pytanie czy mogę odzy...
gryPrzez: lan lan land [dnia: Feb 26, 2017]
Tak jak w artykule, 4GB RAM daje...
gryPrzez: Mi pomogło [dnia: Feb 26, 2017]
Witam wszystkich z problemem iko...
gryPrzez: Paweł [dnia: Feb 24, 2017]
Dzięki za poradnik. Tylko mała u...
gryPrzez: Gutek [dnia: Feb 06, 2017]
ok
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Blogi
trojan156
» Problem z grafik? toshiba satellite L... - Napisane: Dec 25, 2016 15:21:52 - [Ocena: 0.00]
stukot
» Wega?skie placki gryczane. - Napisane: Jun 06, 2016 16:42:46 - [Ocena: 5.00]
stukot
» Ciemna strona Twittera. - Napisane: Jun 06, 2016 16:22:59 - [Ocena: 5.00]
stukot
» Prawdziwa pechowa trzynastka. - Napisane: Jun 06, 2016 16:09:51 - [Ocena: 5.00]
stukot
» Pseudo-wiersz o wrednej ?mierci. - Napisane: May 22, 2016 06:57:11 - [Ocena: 5.00]
stukot
» Bezjajeczne placki ziemniaczane i inne. - Napisane: May 18, 2016 16:04:16 - [Ocena: 5.00]

» Szukaj bloga
 Facebook