Logowanie
 Kamerka IP EDIMAX IC-7110W z bezprzewodową komunikacją
W dzisiejszej recenzji przedstawię bliżej kamerkę IP firmy EDIMAX pozwalającej na monitorowanie domu, dziecka czy też pomieszczeń biurowych.

Wygląd i wykonanie

Kamerka osadzona jest na podstawie, w której znajdziemy niezbędne wejścia i porty aby połączyć się z kamerką czy też zapisać zdjęcia lub filmy. Zacznijmy od tylnej ścianki gdzie znajdują się porty: 2 antenki Wi-Fi, port zasilania, przycisk WPS, wyjście audio, port LAN oraz czytnik kard SD. Od spodu mamy otwory wentylacyjne oraz nalepkę i informacjami konfiguracyjnymi w tym login i hasło (domyślne). Z przodu znajdziemy szereg zielonych diod LED informującymi o pracy urządzenia.





Sama kamerka osadzona jest na obrotowym dysku dodatkowo elementy podtrzymujące kamerkę również posiadają silniczek, dzięki czemu kamerka może być obracana na boki oraz góra/dół. Wokół obiektywu umieszczono diody podczerwieni dla oświetlenia pomieszczenia w nocy. Pod obiektywem znajduje się mikrofon.
Wraz z kamerką otrzymujemy zestaw do montażu na ścianie czy suficie.






Specyfikacja

Wideo i audioSensor 1.3Mpix CMOS
1.0 Lux
5.01mm, F=2.8
Format wideo: AVI
Trzy tryby pracy wideo: H.264, MPEG4 oraz M-JPEG
Kąt widzenia 355°H / 120°V
Dwukierunkowe przesyłanie dźwięku
Wymagania systemoweProcesor: Intel Pentium 4 2.4GHz, Intel Dual-Core 2.0GHz lub nowszy
Rozdzielczość: min. 1024x768
CD-ROM
HDD: min. 128MB (zalecane 256MB) wolnej przestrzeni
OS: Windows 2000/XP/Vista/7
Przeglądarka: IE 6.0, FireFox 3.0, Safari 4 lub nowszy
Wymiary108 x 112 x 108mm
Warunki pracy0~40°C
10~90% (bez kondensacji)


Zarządzanie kamerką

Producent kamerki EDIMAX postawił na różnorodność dostępu do urządzenia. Do wyboru mamy aplikację instalowaną na komputerze, aplikację na smartfona lub dostęp poprzez przeglądarkę stron internetowych. Wersja aplikacji na smartfona została przygotowana na dwa najpopularniejsze OSy czyli Android oraz iOS.






Aplikacja EDIview pozwala na zarządzanie jednocześnie 16 kamerkami podłączonymi w tej samej sieci. Standardowo wybierając jeden z obrazów zaczynamy zarządzać kamerką. Zarządzanie polega na możliwości obrotu obiektywu czy też nagranie filmy czy wykonanie zdjęcia. Aplikacja automatycznie wykrywa urządzenia gdy pojawi się ono w lokalnej sieci. Jedynym mankamentem aplikacji jest przełączanie schematu kolorów w Windowsie co może nieco przeszkadzać czy denerwować. Aplikacja posiada kilka opcji jak określenie ile przestrzeni w pamięci zostało przeznaczonych na nagrania co powoduje że najstarsze nagrania będą zastępowane nowymi a dysk w komputerze nie zostanie zapisany w całości.






Dostęp poprzez IP następuje poprzez przeglądarkę internetową tu musimy znać login i hasło by obejrzeć co kamerka nagrywa. Tutaj mamy więcej opcji do zarządzania kamerką jak ustawienie jasności, nasycenia barw i ostrości. Dodatkowo możemy wybrać rodzaj kodowania i jakość obrazu. Dostępne mamy trzy rozdzielczości 320x240, 640x480 oraz 1280x1024.
W ustawieniach sieciowych możemy zmienić adres IP naszej kamerki, ustawić dostęp do bezprzewodowej sieci WI-Fi czy też skonfigurować szybki dostęp WPS.






Detekcja ruchu możemy ustawić do trzech wybranych regionów, które będą monitorowane na obecność ruchu, każdy region może posiadać inną wrażliwość przez co możemy dostosować kamerkę do obserwacji na zewnątrz. Po wykryciu ruchu kamerką może przesłać zdjęcia na nasz adres e-mail, wgrać je na FTP lub na umieszczoną w kamerce kartę pamięci.






Poprzez stronę WWW można również założyć poszczególnym użytkownikom konta dostępu, ustawić harmonogram nagrań czy wgrać nowy firmware. Ciekawostką jest fakt, że oprogramowanie oparte jest na licencji GNU i dostępne są źródła oprogramowania. Dla programistów to nie lada gadka, ponieważ mogą rozwinąć oprogramowanie wg własnych potrzeb.






Aplikacja na smartfona ma nieco uboższe możliwości, lecz służy tylko do szybkiego podglądu co dzieje się na widoku kamery. Aplikacja automatycznie wykrywa podłączone do tej samej sieci urządzenia lub pozwala na ręczną konfigurację. Szybko za jej pomocą zobaczymy podgląd z kamery i zrobimy zdjęcie co widzi kamera. Podobnie jak w poprzednich aplikacjach i z tej aplikacji możemy poruszać okiem kamery w dowolnym kierunku by rozejrzeć się dookoła.



Test kamerki

Kamerka posiada matrycą o rozdzielczości 1.3 Mpix czyli obraz 1280 na 1024 piksele. Jakość obrazu w dzień porównywalna z kamerkami internetowymi oświetlenie pomieszczenia musi być dobre aby obraz był pozbawiony ziarnistości.




Obraz w trybie nocnym jest bardzo jasny czego zasługą jest szereg diod podczerwieni, które mocno oświetlają pomieszczenie. Pokój około 20 m2 był oświetlony dobrze, najdalsze obiekty były widoczne. Mocne oświetlenie automatycznie dostosowuje się do panującej ciemności.





Test otwartej przestrzeni, o idealną ciemność raczej trudno żyjąc w mieście dlatego baczne oko kamery obserwowało ulicę. Pierwsze zdjęcie wykonane kiedy na dworze zaczęło robić się szaro pokazuje mankamenty małej matrycy szyli dożą ziarnistość. Poniżej zdjęcia zrobione w wieczorem kamerce dopomaga latarnia jakość obrazu jest bardzo dobra.







Podsumowanie

Kamerka EDIMAX wyróżnia się dość niewielkimi wymiarami jak na kamerkę IP. Jej niewątpliwym plusem jest możliwość zdalnego obracania oka kamery by sprawdzić całe pomieszczenie za pomocą każdej dostępnej aplikacji. Różnorodność uzyskania do niej dostępu i zarządzania nią sprawia że w każdych warunkach można sprawdzić co rejestruje kamerka. Dodatkowym plusem jest dostępność kodów źródłowych, choć pewnie zainteresuje to tylko maniaków programowania. Z tych względów kamerka EDIMAX IC-7110W otrzymuje od nas rekomendację portalu Hotfix.pl.





Plusy:


- wymiary
- dobry tryb nocny
- wiele możliwości dostępu

Minusy:


- cena (dla użytku domowego trochę spora)

Wszelkie prawa zastrzeżone, HotFix.pl 2014
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=167

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook