Logowanie
 Jakie zagrożenia bezpieczeństwa czekają w 2014 roku?
Jakie zagrożenia bezpieczeństwa czekają w 2014 roku?
Firma FORTINET opublikowała prognozę na rok 2014 dotyczącą pięciu najważniejszych zagrożeń jakie mogą spotkać użytkowników PC oraz smartfonów.

Pierwszym zagrożeniem jest wzrost ataków na system Windows XP. Microsoft w kwietniu przyszłego roku zakończy wsparcie dla systemu XP, co oznacza, że nowe luki bezpieczeństwa nie będą usuwane. Niezałatane luki bezpieczeństwa będą rajem dla cyberprzestępców. Wg wrześniowych badań NetMarketShare system Windows XP działa na 31,42 procent komputerów na całym świecie. Prognozy instytutu Gartner mówią, że po zakończeniu wsparcia co najmniej 10 procent firm nadal będzie używać systemu XP. Eksperci przewidują, że cyberprzestępcy już opracowują ataki typu Zero Day Exploit czekając na 8 kwietnia, by sprzedać je na czarnym rynku. Złośliwe oprogramowanie może być wykorzystane do precyzyjnych ataków wymierzonych w przedsiębiorstwa do dużej wartości.

Drugim zagrożeniem jest wzrost złośliwego oprogramowania na system Android w przemysłowych systemach kontroli. Prognozy sprzedaży smartfonów z systemem Android wskazują na zahamowanie sprzedaży w kolejnych latach. Producenci szukając nowych rynków zbytu dla systemu Android tworzą urządzenia typu tablety, konsole do gier, SmartWatch oparte o mobilny OS Google. W nadchodzącym roku eksperci przewidują pierwsze przypadki złośliwego oprogramowania wymierzonego w te urządzenia.

Kolejną pozycją na liście jest wzrost popularności biometryki jako metody uwierzytelniania. W 2013 roku Apple przedstawił pierwszy smartfon wyposażony w czytnik linii papilarnych. Kilka dni po premierze urządzenia entuzjaści łamania zabezpieczeń pokazali jak je obejść, a miesiąc od premiery urządzenia zostało ono złamane. Nowa forma uwierzytelniania niesie za sobą nowsze techniki łamania zabezpieczeń oraz nowe sposoby na wykradanie poufnych danych.

Czwartym zagrożeniem wg ekspertów jest batalia o sieć ukrytą TOR. W ciągu najbliższego roku FBI planuje zwiększyć swoje działania przeciwko sieci TOR. Walka przeciwko sieci ukrytej to, jak zabawa w kotka i myszkę trwa ciągle pomiędzy cyberprzestępcami a organami ścigania. Kolejne próby inwigilacji tej sieci spowodują owych wersji, które będą bardziej chronione przez infiltracją.

Ostatnią pozycją la liście FORTINET jest zmuszenie producentów zabezpieczeń sieciowych do zapewnienia większej przejrzystości. Federalna Komisja Handlowa USA we wrześniu surowo ukarała producenta technologii monitoringu wideo dla klientów indywidualnych. Firma zachwalała swój produkt jako bezpieczny, podczas gdy Federalna Komisja Handlowa udowodniła, że jest na odwrót. Firma została zmuszona do działań pojednawczych. Eksperci przewidują, że przyszłym roku pod lupę zostaną wzięte inne firmy operujące podobne usługi w celu przebadania ich pod kątem zabezpieczeń.

Źródło: informacja prasowa
Poleć znajomym:
Poprzedni

PHILIPS ErgoSensor 241P4QRYES z matrycą AMVA
Następny

Matryce AMVA prawdziwy hit czy chwilowa moda?
 Reklama
 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook