Logowanie
 Jak stworzyć bootowalny pendrive z WinPE

Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl

W niniejszym poradniku opisano, w jaki sposób stworzyć bootowalny pendrive zawierający środowisko WinPE. Dzięki posiadaniu tego typu pendrive żadna awaria nie będzie nam straszna, zawsze i wszędzie będzie możliwość odzyskania systemu, podmiany plików systemowych czy też zgrania cennych danych na inny dysk twardy lub nośnik. Opis co to jest WinPE i jak posługiwać się nim znajdziecie w poradniku WinPE - Konsola odzyskiwania systemu Windows Vista.

Dla użytkowników systemu Windows Vista środowisko naprawcze udostępniane jest za darmo. Jeżeli posiadamy płytę z Vistą, możemy sami stworzyć dysk odzyskiwania => Tworzenie dysku odzyskiwania systemu Windows Vista. Można również skorzystać z pakietu WAIK, aby przygotować tego typu płytę (plik ISO). Jeżeli nie posiadamy płyty instalacyjnej systemu Windows Vista, samo środowisko WinPE można pobrać z sieci ze strony neosmart.net. Obraz Vista Recovery Disk zawiera wyłącznie środowisko naprawcze, które pozbawione jest komponentów instalacyjnych.

Jeżeli nie chcemy tworzyć bootowalnego pendrive, pobrany lub stworzony plik ISO nagrywamy na płytę CD\DVD jako obraz na dysk. Tym samym tworzymy w pełni funkcjonalną, bootowalną płytę z WinPE. Przykład nagrywania obrazu ISO opisano w punkcie pierwszym poradnika => Nagrywanie obrazu ISO w programie CDBurnerXP.

W przypadku gdy komputer nie posiada stacji CD-ROM, musimy stworzyć bootowalny pendrive z WinPE. Do stworzenia takiego pendrive można użyć darmowego programu WinToFlash. Więcej informacji znajdziecie w poradniku Jak stworzyć bootowalny pendrive z Windows 7, Vista lub XP.

Jako że w instrukcji dla WinToFlash jest informacja o tworzeniu dysku instalacyjnego z XP, opiszę jak przegrać WinPE na pendrive i uczynić go bootowalnym.

Teraz przejdziemy do właściwej części poradnika. Podczas "nagrywania" obrazu ISO na pendrive, montujemy go w wirtualnym napędzie. Możemy użyć darmowego programu Alcohol 52%. Osoby nieznające programu mogą skorzystać z przewodnika Alcohol 52% Free - instrukcja korzystania z programu.

Po zamontowaniu obrazu uruchamiamy WinToFlash. Przechodzimy na zakładkę Task i z listy Task type wybieramy opcję Transfer WinPE Vista/2008/Seven to flash, następnie wybieramy Create.

Wskazujemy:

  • USB Drive type: Flash stick
  • Format type: USB-HDD
  • File system: FAT16 LBA
  • Pe files source path: wskazujemy literę zamontowanego pliku ISO (wybieramy poprzez Select)
  • USB Drive: wskazujemy literę pendrive (PROSZĘ W TYM MIEJSCU BACZNIE UWAŻAĆ I WYBRAĆ WŁAŚCIWĄ LITERĘ DYSKU!!!).

Po ustawieniu wszystkiego wybieramy Create. Otrzymamy komunikat informujący, iż formatowanie usunie wszelkie dane, z dysku który wybraliśmy, akceptujemy poprzez OK. Rozpocznie się proces kopiowania plików na pendrive. Po zakończeniu zamykamy kreator, wybieramy OK.

Po przygotowaniu pendrive z WinPE można przetestować go. W tym celu przechodzimy do biosu i ustawiamy bootowanie na klucz USB, szczegółowe informacje można znaleźć w poradniku Ustawienie kolejności bootowania w BIOS-ie.


Copyright © rokko

 Reklama

 Komentarze
#1 | cosik_ktosik dnia 08/12/2009 12:58
Super poradnik, bardzo mi się przyda
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=214

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Wik [dnia: Aug 12, 2019]
WITAM. W moim przypadku BOOTICE ...
gryPrzez: Faker [dnia: Jul 25, 2019]
Jak sprawdzić jaki program spowo...
gryPrzez: p. [dnia: Jul 21, 2019]
Punkt 1 nic nie dał. Zatrzymałem...
gryPrzez: Kama [dnia: Jul 16, 2019]
Sprawdzenie pendrive 2TB według ...
gryPrzez: kakxkamil [dnia: Jun 11, 2019]
prosze o bezpiecznie haslo :o
gryPrzez: Marcin s [dnia: Jun 04, 2019]
Działa super 👌
gryPrzez: Piomisil [dnia: May 19, 2019]
Mi osobiście pomogła porada w pu...
gryPrzez: stan2 [dnia: May 09, 2019]
A czy ma adsl do połączenia z ne...
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook