Logowanie
 Jak dobrać odpowiedni tusz do drukarki atramentowej

Każdy, kto profesjonalnie zajmuje się obsługą drukarek atramentowych powie nam, że w przypadku tego typu sprzętu wpływ na jakość wydruku mają trzy podstawowe czynniki: model posiadanej drukarki, rodzaj użytego papieru oraz odpowiednio dobrany tusz. Wszystkie te elementy są ze sobą związane i rodzaj drukarki wpływa na to jaki papier i jaki tusz wykorzystamy podczas drukowania. I o ile drukarkę najczęściej już posiadamy, z doborem papieru sobie radzimy, to problemem często staje się wybór odpowiedniego tuszu. Pojawia się bowiem pytanie - czy kupować drogie tusze dostarczane przez producenta czy może zdecydować się na tańsze zastępniki?

Większość osób, które wykorzystują drukarki atramentowe do domowego użytku nie ma zbyt dużego pojęcia o tuszach. Nic w tym dziwnego, na pierwszy rzut oka poszczególne tusze do drukarek niewiele się od siebie różnią, numery na opakowaniach nie powiedzą nam nic konkretnego, a podstawowym kryterium wyboru staje się marka produktu i ewentualnie cena. Najczęściej wybieramy więc oryginalne tusze. Szkopuł w tym, że są zazwyczaj dosyć drogie. Wpływ na ich cenę mają nie tylko koszty ich wyprodukowania ale też fundusze przeznaczone na reklamę, marketing, promocję w sklepach, transport, inwestycje i badania oraz wiele innych.

Coraz więcej osób decyduje się więc na tańsze zamienniki. Nie muszą być wcale gorsze jakościowo, ba! mogą się nam trafić tusze znacznie lepsze (bardziej wydajne) od oryginalnych za znacznie mniejsze pieniądze! Problemem jest umiejętność rozeznania się w ofercie, dostrzeżenia najważniejszych różnic i dokonania odpowiedniego wyboru. Możemy oczywiście poprosić o pomoc specjalistę jednak i w tym przypadku często kończy się to na wyliczeniu szeregu mało zrozumiałych przez nas słów i poleceniu przez niego 2-3 produktów, z których na chybił-trafił wybieramy jeden, nie zagłębiając się zbytnio w ich specyfikacje i właściwości. Możemy jednak bardziej świadomie podejść do kwestii wyboru tuszu do drukarek. Internet jest znakomitą płaszczyzną, na której możemy tego dokonać. Nie tylko bez stresu i pośpiechu dowiemy się więcej o tuszach i ich właściwościach ale też będziemy mieć możliwość zakupów w specjalistycznych sklepach internetowych, które często oferują produkty w znacznie niższych cenach niż sklepy stacjonarne.

Zamiennik czy oryginał?

Jest to temat rzeka i dość kontrowersyjny. Producenci sprzętu, czyli w naszym przypadku drukarek często zastrzegają sobie w gwarancji, że użycie zamiennika tuszu/tonera prowadzi do anulowania warunków gwarancji w przypadku uszkodzenia drukarki. Już pomijając fakt, że łamią tym zapisy dyrektyw unijnych o konkurencji to nie jest to prawdą iż zamiennik uszkodzi Tobie drukarkę. Jedno jest pewne, oryginał nie będzie natomiast sprawiał najmniejszych kłopotów.

Mało tego, wybierając zamiennik warto także zwrócić uwagę na to co oferuje jego producent. A korzyści może być dość sporo.

Po pierwsze, zamienniki często mają większą pojemność od swych oryginałów przez co zwyczajnie dłużej na nich podrukujemy. Po drugie, producenci zamienników często dają gwarancję nie tylko na tusz/toner ale i na to, że w przypadku uszkodzenia drukarki oni za jej naprawę zapłacą.

Decydując się na zamiennik kontra oryginał warto pomyśleć nad tym jak drukarka jest użytkowana. W przypadku drukarek, które drukują częściej, nie powinno być żadnych problemów z zamiennikami. Gorzej bywa w przypadku drukarek, które pracują rzadziej. Tutaj jednak warto myśleć o oryginałach, gdyż w przypadku zamiennika może lecz nie musi pojawiać się problem zasychania tuszu. Oczywiście będzie to mocno zależało od producenta, tak więc zawsze warto sięgać po opinie innych, choćby na forach komputerowych. Inną kwestią są jeszcze tusze regenerowane. Tutaj jednak już należy patrzeć czy dostawca zamieni na inny, gdy np okaże się, że dysza jest już zaschnięta i nasz tusz tylko idzie wyrzucić. Można jeszcze zakupić zestaw do napełniania. Często to to jest dobrym wyborem, zwłaszcza jak tusz jest dobrej jakości. Należy tylko dbać, aby nic nie zdążyło zaschnąć.

A czy warto stosować zamiennik? Myślę, że owszem. Koszty nawet dobrych zamienników są już i tak zdecydowanie niższe od oryginałów, zaś wydajność taka sama lub niewiele niższa.

Wybór uzależniony od drukarki

Wbrew pozorom to drukarka też może mieć wiele do powiedzenia i to bez różnicy czy drukarka jest atramentowa czy laserowa. Tak na marginesie, dzisiejsze drukarki atramentowe mogą mieć wydajność tych laserowych. Tutaj jak zwykle bywa, główną rolę gra cena.

Ale wracając do tematu. Sam rodzaj drukarki też daje sporo do myślenia. Słabej jakości tusze mogą zasychać, toner z kolei się wysypać. To może prowadzić do niemałych problemów.

Najmniejsze problemy będą w przypadku drukarek z tuszem sprzężonym z głowicą. Wymiana powinna wszystko naprawić. Gorzej, jak tusz i głowica jest osobno, a ten pierwszy dostarczany jest z kartridża poprzez system mikrorurek. Jeśli tusz zaschnie w wężyku to mamy niemały problem i drukarka może trafić do kosza. Podobnie jak zaschnie głowica, gdyż tutaj wymiana może przewyższyć cenę drukarki. Podobnie w laserówkach, gdzie wysypanie tonera wymusi czyszczenie drukarki, marnej jakości rozprowadzacze będą brudziły kartki, zaś kiepski proszek uszkodzi mieszalnik tonera.

Też należy zastanowić się czy warto stosować zamienniki przy drogim sprzęcie.

Inną sprawą są jeszcze układy scalone w zamiennikach. Po pierwsze, drukarka może ich nie rozpoznać lub ciągle będzie pokazywała zerowy poziom materiału drukującego. Po drugie, drukarka może nie chcieć się kalibrować albo będzie to robiła strasznie długo co będzie nas tylko denerwowało.

Na co zwracać uwagę?

Jest kilka kwestii, które należy brać pod uwagę kupując zamiennik czy też oryginał tuszu i tonera.

Najważniejsza to jakość. O ile w przypadku oryginału wiadomo co kupujemy to w przypadku zamienników różnie bywa. Są producenci, którzy już zapracowali na swoją markę jak np ActiveJet, więc warto się pytać innych np po forach co sądzą o danej firmie.

Kolejna kwestia to wydajność. Producenci często chcą nas skusić atrakcyjnymi ofertami tuszy czy tonerów o zwiększonej wydajności. Różnie jednak z tym bywa. Kiedyś czytałem test na tematów pewnych kartridży z serii XXL, które tak na prawdę były zwykłymi tylko miały sztucznie zwiększoną wielkość. Także i zamienniki mają swoje większe odpowiedniki, które jak się potem okazuje w cale dłużej nie pracują. Ponownie odsyłam po opinie innych. Warto tutaj uczyć się na błędach innych. Opinie innych są ważne też dla takich czynników. Podsumowując najważniejsze są: - pojemność tuszu - jakość druku w kwestiach odwzorowania barw - odporność druku na działanie środków niekorzystnych, co jest ważne zwłaszcza przy fotografiach.

Na koniec najważniejsza to rozpoznawalność kartridża/tonera poprzez odpowiedni układ scalony w nich zamontowany. Przydatne zwłaszcza dla kalibracji drukarki i możliwości sprawdzania ich poziomów.

Gdzie szukać i jak szukać?

Jak zwykle odpowiedzi jest wiele. Jeśli nie wiemy czego szukać to trzeba zacząć od poznania modelu drukarki lub też oznakowania tuszy czy tonerów. W tym celu udajemy się do naszego urządzenia i sczytujemy co potrzebne.

Ewentualnie dla bardziej leniwych producenci przygotowali oprogramowanie sterujące drukarką, które powinno być zainstalowane na komputerze. Dzisiejsze oprogramowanie jakie jest dołączane to potężne narzędzia do kompleksowej obsługi drukarek. Potrafią nie tylko odczytać najważniejsze informacje o sprzęcie ale także mierzyć poziomy tuszy, stany głowic czy wywoływać kalibrację.

Nas oczywiście najbardziej interesuje model i wersja drukarki.


Wyszukiwanie na stronach producentów sprzętu

Dzisiejszy świat jest światem Internetu i to tutaj już bez biegania do sklepów zakupimy wszystko czego potrzebujemy. Aukcje internetowe typu Allegro czy porównywarki cen jak Ceneo, tutaj mamy wszystko. Poniżej kilka adresów do sklepów popularnych marek (stron producentów, nie prywatnych firm):
Epson: http://www.epson.pl/pl/pl/viewcon/corporatesite/products/consumables
HP: https://h30042.www3.hp.com/SureSupply/CountrySelection.do
Lexmark: http://pl.lexmark-shop.eu/
Samsung: http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-peripherals-prtinters/printers/supplies-accessories/

Wyszukiwanie w sklepie internetowym

Sposobom wyszukiwania tuszów do drukarek oraz ich zastępników przyjrzymy się na podstawie oferty jednego z bardziej popularnych sklepów internetowych dostarczających drukarki oraz wszelkie akcesoria do ich obsługi - sklep.doktortusz.pl. Tusze do drukarek możemy wyszukiwać tu na dwa sposoby.

Wyszukiwanie tuszów według producentów

Sposób pierwszy - poprzez kategorie: na pasku menu, tuż pod logo sklepu, znajdziemy różne kategorie: tusze do drukarek, tonery do drukarek, drukarki, urządzenia wielofunkcyjne, surowce do regeneracji, pieczątki. Nas interesują tusze - klikamy więc w pierwszy napis.

Wybór producenta

Podstawowym rozróżnieniem, według którego dzielone są tusze do drukarek dotyczą marki posiadanej przez nas drukarki. W zależności od producenta sprzętu drukarka wykorzystuje inne mieszanki, nanosi je w inny sposób i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Nieodpowiednio dobrany tusz może sprawić, że najważniejsza część naszej drukarki - głowica - ulegnie awarii. Nie warto więc ryzykować.

Sortowanie według numerów

Wchodzimy zatem w markę posiadanego przez nas sprzętu. Naszym oczom ukażą się różne tusze do drukarek określane różnymi symbolami oraz numerami. Musimy sprawdzić, jaki numer oraz symbol posiadał oryginalny tusz używany w naszej drukarce (dane te powinny znajdować się na kartridżu wewnątrz drukarki - by go zobaczyć podnosimy obudowę drukarki, a wtedy wysunie się szyna z kartridżami). Gdy już znamy odpowiedni numer wybieramy go spośród widocznych na stronie produktów.

Automatycznie zostaniemy przekierowani do podstrony, gdzie dostępny będzie oryginalny tusz przeznaczony do naszego modelu oraz tańszy zamiennik, który jest kompatybilny z posiadaną przez nas drukarką. Obok produktów pojawią się również ich specyfikacje, a więc: producent, wydajność (określona w przybliżonej ilości wydrukowanych stron), pojemność (w mililitrach), typ (czarny lub kolor), numer katalogowy, dostępność (w jakim czasie towar może zostać wysłany) oraz liczba sztuk danego produktu znajdujących się na stanie sklepu. Gdy chcemy dowiedzieć się więcej o konkretnym produkcie klikamy na jego nazwę. Naszym oczom ukaże się wzbogacona o dodatkowy opis podstrona poświęcona danemu produktowi:

Ekran produktu

Znajdziemy tam szczegółowe informacje dotyczące kompatybilności tuszu z poszczególnymi modelami drukarek, a pod specyfikacją produktu znajdzie się też pole, gdzie podana będzie cena wysyłki. Nieco niżej możemy wpisać ilość tuszów, którą chcemy zakupić. Wpisujemy liczbę w odpowiednie pole i gdy jesteśmy już przekonani do zakupu klikamy na pole do koszyka.

koszyk

Możemy w tym momencie kontynuować zakupy i dodawać do koszyka kolejne produkty lub też przejść do realizacji zamówienia (Złóż zamówienie). Realizując zamówienie przejdziemy do odpowiednich pól, gdzie należy uzupełnić swoje dane, wybrać sposób płatności, a następnie potwierdzić transakcję.

Istnieje też inny sposób na wybór tuszy w sklepie Doktor Tusz. Pod paskiem menu znajduje się specjalne okno wyszukiwania, gdzie możemy wpisać model (np. HP lub Epson), symbol (numer tuszu podany na kartridżu) oraz kod produktu. Po prawej stronie powinniśmy zawęzić wyniki wyszukiwania do tuszy do drukarek, więc z pola wyboru (W) wybieramy Tusze do drukarek i klikamy szukaj.

Wyszukiwarka tuszów

Naszym oczom ukaże się lista dostępnych produktów, które odpowiadają wybranemu przez nas modelowi. Znajdą się tam zarówno oryginalne tusze dostarczane przez producenta, jak i znacznie tańsze zamienniki, które jednak wcale nie muszą ustępować jakościowo markowym produktom. I tu również - możemy wchodzić w poszczególne produkty z listy i dokładnie sprawdzić ich specyfikacje lub też od razu dodać interesujące nas tusze do koszyka i przejść do realizacji zamówienia.

Sposób poruszania się po sklepach internetowych oferujących tusze do drukarek nie jest skomplikowany. Gdy tylko znamy model używanej przez nas drukarki oraz rodzaj tuszu, który w niej wykorzystywaliśmy nie powinniśmy mieć problemu z dobraniem odpowiedniego tuszu w znacznie bardziej przystępnej cenie niż cena oryginalnego tuszu dostarczonego przez producenta. W sklepach internetowych łatwo możemy porównać tusze oryginalne do zamienników i naocznie przekonać się, jak duży wpływ na finalną cenę produktu mają czynniki pozaprodukcyjne - reklama, marketing i sama marka produktu.

Zrzuty ekranu pochodzą z serwisu Doktor Tusz oraz ze strony HP

Wszelkie prawa zastrzeżone. Artykuł nie może być kopiowany bez zgody portalu www.hotfix.pl lub jego autora.

 Reklama

 Komentarze
#1 | damian dnia 18/09/2014 10:48
Ja jestem zmuszony kupować oryginały bo do mojego modelu drukarki hp ciężko o zamienniki. Przynajmniej tak mi powiedziano. Zamawiam tusze hp na arsa.pl gdzie jest taniej niż w sklepach stacjonarnych.
#2 | Julitta dnia 26/06/2015 11:02
Ja mam na szczeście dostępne dobre zamienniki do mojej drukarki.
#3 | gochha dnia 29/05/2016 09:46
Do mojej drukarki też na szczęście pasują zamienniki ActiveJet te są dla mnie najlepsze.
#4 | szeszka dnia 06/07/2016 00:48
U mnie tez pasują activeJety, są tańsze niż oryginał, oszczędzam sporo bo drukuje bardzo dużo.
#5 | granoll dnia 28/11/2016 17:41
Zamienniki są super, kupę kasy zostaje jednak zaoszczędzona , ja tam nigdy nie narzekałem bo drukują super.
#6 | klexxx dnia 17/08/2017 19:15
Pewnie, że warto jak to tylko na zamiennikach drukuję. A jakie dokładnie Tobie polecili?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=393

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook