Logowanie
 Instrukcja korzystania krok po kroku z programu Sun VirtualBox
VirtualBox - profesjonalny bezpłatny program do obsługi wirtualnych maszyn. Jest idealnym narzędziem dla użytkowników początkujących jak i zaawansowanych. Program ten pracuje na systemach Windows, Linux, Macintosh oraz OpenSolaris i jest w języku polskim.

VirtualBox pobierzesz z Naszego działu download.

1. Konfiguracja programu VirtualBoxPo uruchomieniu VirtualBox wita Nas głównym oknem:
Na początku musimy skonfigurować program. A więc klikamy Plik => Ustawienia Globalne i przechodzimy do zakładki Ogólne.


Możemy zmienić domyślne ścieżki, w których program chowa obrazy dysków twardych (Default Hard Disk Folder) i pliki wirtualnej maszyny (Default Machine Folder). Zalecana jest zmiana domyślnej ścieżki na taką, aby partycja na której będą zapisywane te dane miała dużą pojemność, odpowiednią do Naszych potrzeb.

W drugiej zakładce - Input ustawiamy klawisz hosta. Po jego kliknięciu podczas pracy na wirtualnym systemie, VirtualBox wyłączy obszar pracy myszy i klawiatury na tej maszynie i spowoduje powrót to do systemu głównego (czyli do systemu na którym zainstalowany jest VirtualBox).

Kolejne zakładki są odpowiedzialne za ustawienie aktualizacji tego oprogramowania i wyboru języka.

2. Tworzenie wirtualnej maszynyKlikamy na przycisk Nowa (znajdujący się w głównym oknie programu). Po pojawieniu się okna klikamy Next.

Teraz w polu Nazwa wpisujemy dowolną nazwę Naszej maszyny wirtualnej oraz wybieramy typ systemu, który ma wpływ na ilość pamięci ram dla niej (VirtualBox ją rezerwuje)

Ilość tej pamięci można zmienić w następnym oknie:
Oczywiście trzeba ustawić ten przydział optymalnie, nie powinno przydzielać się więcej niż połowa pamięci ram, którą posiadamy. Ilość przydzielonej pamięci zależy od tego, jaki system mamy zamiar postawić wirtualnie.

Po zrobieniu tego i kliknięciu Next Naszym oczom ukaże się wybór dysku twardego dla maszyny. Dyskiem twardym jest obraz, więc nie musimy się martwić o utratę danych z dysku fizycznego. Ponieważ My tworzymy pierwszy raz maszynę wirtualną, dla tego musimy też stworzyć nowy dysk, więc klikamy przycisk Nowy po czym w oknie, które się pojawi klikamy Next

Teraz pojawia Nam się takie okno:
Musimy wybrać czy nadamy niezmienną wielkość dyskowi (Fixed-size storagie), czy pozwolimy mu rozrastać w miarę potrzeb (Dynamically expanding storage).

Po czym klikamy Next

W kolejnym oknie
Wybieramy miejsce zapisania obrazu dysku i rozmiar dysku (jeżeli wybraliśmy dynamiczny dysk, ta wartość będzie oznaczać maksymalny rozmiar tego dysku)

Po czym klikamy Next i Finish i to samo robimy w następnych dwóch oknach.

W oknie głównym programu pojawiła się pozycja z stworzoną maszyną.
3. Konfiguracja wirtualnej maszynyA więc żeby ją skonfigurować klikamy na jej pozycję w oknie głównym programu prawym przyciskiem myszy i wybieramy Ustawienia

W oknie które się pojawi (obrazek 8) możemy zmienić nazwę, którą nadaliśmy maszynie wirtualnej, system operacyjny który będzie instalowany na niej oraz wersja tego systemu. Można również zmienić rozmiar wcześniej ustawionej ilości pamięci ram oraz zmienić rozmiar pamięci wideo, z jakiej będzie korzystała wirtualna maszyna.

W zakładce zaawansowane możemy zmieniać kolejność startowania urządzeń w maszynie (robimy to za pomocą strzałek) lub wyłączyć je całkowicie (odhaczamy ptaszek przy danym urządzeniu).
Żeby móc zainstalować system operacyjny należy w zakładce CD/DVD-ROM zaznaczyć Zamontuj napęd CD/DVD-ROM oraz zaznaczamy Napęd CD/DVD-ROM gospodarza, jeżeli chcemy zainstalować system z płyty, którą wsadzimy do napędu bądź też możemy zainstalować system z obrazu płyty - w tedy wybieramy opcję drugą czyli Plik obrazu ISO.
Możemy również załączyć dźwięk w wirtualnej maszynie. Robimy to po przez zaznaczenie Enable Audio w zakładce Dźwięk (obrazek 11)
Wchodząc do zakładki Sieć możemy skonfigurować do czterech wirtualnych kart sieciowych. Adapter Type oznacza typ karty sieciowej a Attached to typ podłączenia.
Jeżeli mamy podłączone jakieś urządzenie podłączone do panelu USB, np. klawiatura bezprzewodowa na USB, warto ją dodać w zakładce USB: klikamy włącz kontroler USB oraz Dodaj filtr na podstawie urządzenia i wybieramy odpowiednią opcję.

Teraz możemy uruchomić maszynę wirtualną za pomocą przycisku Uruchom w głównym oknie programu.
 Reklama

 Komentarze
#1 | Elkens dnia 05/02/2010 14:23
Jak podłączyć USB? Pfft bo mie wychodzi xD
#2 | me@djohnsc dnia 05/02/2010 16:44
Jeżeli mamy podłączone jakieś urządzenie do panelu USB, np. klawiatura bezprzewodowa na USB, warto ją dodać w zakładce USB: klikamy włącz kontroler USB oraz Dodaj filtr na podstawie urządzenia i wybieramy odpowiednią opcję. Jeżeli załączysz system to wybierasz urządzenia (pomiędzy pomoc i maszyna) -> urządzenia USB i zaznaczasz urządzenie, które masz podłączone, te które ma wirtualny system obsługiwać
#3 | Delter dnia 17/04/2011 16:29
a czemu ja nie mam zakladki CD/DVD-ROM w ustawieniach?...
#4 | me@djohnsc dnia 17/04/2011 17:23
Faktycznie, w najnowszej wersji zamiast CD/DVD-ROM jest zakładka "Nośniki"
#5 | milo dnia 06/01/2015 15:21
a czy mozna ustawic tak maszyne wirtualna by mogla czytac zawartosc dyskow na komputerze? lub chociaz dysku przenosnego? Podobnie by mogla tez czytac zawartosc pendrivow. To bardzo by ulatwilo prace i nadalo sens takiej maszynie.
#6 | Lena dnia 06/01/2015 16:53
w ustawieniach maszyny wirtualnej jest opcja USB aby podłączyć pendrive'a do maszyny lub opcja dzielone foldery do podpinania folderów z dysku do maszyny
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=103

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Wik [dnia: Aug 12, 2019]
WITAM. W moim przypadku BOOTICE ...
gryPrzez: Faker [dnia: Jul 25, 2019]
Jak sprawdzić jaki program spowo...
gryPrzez: p. [dnia: Jul 21, 2019]
Punkt 1 nic nie dał. Zatrzymałem...
gryPrzez: Kama [dnia: Jul 16, 2019]
Sprawdzenie pendrive 2TB według ...
gryPrzez: kakxkamil [dnia: Jun 11, 2019]
prosze o bezpiecznie haslo :o
gryPrzez: Marcin s [dnia: Jun 04, 2019]
Działa super 👌
gryPrzez: Piomisil [dnia: May 19, 2019]
Mi osobiście pomogła porada w pu...
gryPrzez: stan2 [dnia: May 09, 2019]
A czy ma adsl do połączenia z ne...
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook