Logowanie
 Fritz!Box 7490 czyli router i centrum inteligentnego domu
Witam, w kolejnej recenzji przedstawię urządzenie Fritz!Box 7490, które na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie, wręcz prosto, a w środku to prawdziwy potwór. Fritz!Box 7490 to router, serwer mediów, centralka telefoniczna, a nawet system sterowania inteligentnym domem. Początkowo, gdy zobaczyłem jego cenę w jednej z galerii handlowych, gdzie chciano za niego sporo, bo ponad 900 złotych to się przeraziłem. Gdy się nim pobawiłem, to zmieniłem swe zdanie. To kombajn.

Budowa i wykonanie


Fritz!Box 7490 nie wygląda jakoś niesamowicie. Taki typowy router. Obudowa została wykonana z nienajtwardszego plastiku. Potrafi skrzypieć podczas dociskania, nie sprawia wrażenia miłej w dotyku. Kolorystyka i kształt raczej niecodzienny.

Na wierzchu dwie płetwy rekinie, zestaw ogromnych diod i dwa przyciski DECT oraz WLAN. Nie ma wyłącznika, nie widać żadnych anten. Tylni panel to zestaw gniazd WLAN-DSL, telefonicznej (x3, w tym jedno ISDN i dwa analogowe), LAN (x4) oraz USB 3.0 i złącze zasilania.

Na dole i górze umieszczono otwory wentylacyjne. Te od spodu są większe i jest ich też więcej przez co sprzęt niewiele się nagrzewa. Są też tam dwa miejsca mocowania na ścianie oraz naklejka z domyślnym hasłem do WiFi (nie jest to jakiś admin, tylko porządny numer).

Port USB jest moim zdaniem wystarczająco odsunięty od innych gniazd, więc nie będzie problemu z podpinaniem większych dongli czy pamięci flash. Drugi port USB 3.0 umieszczono samotnie z boku obudowy.

Specyfikacja


DSL/WLAN/sieć:
- modem VDSL, ADSL2+
- 4 porty Gigabit Ethernet
- podwójny punkt dostępowy dla sieci 802.11ac (do 1300 Mbps, 5GHz) oraz 802.11n (do 450 Mbps)
- WPS, WPA2, dostęp do sieci dla gości
- zapora sieciowa + VPN IPSEC
Telefon:
- centralka telefoniczna
- automatyczna sekretarka
- stacja bazowa dla maksymalnie 6 telefonów bezprzewodowych i dwóch analogowych
- telefonia internetowa zgodna z SIP
- historia i monitorowanie połączeń
NAS/mediaserver:
- 2 porty USB 3.0
- serwer mediów
- wsparcie dla dysków i radia internetowego

Funkcjonowanie


Przyznam, że miałem trochę problemów z konfiguracją tego sprzętu. O ile początkowo przywitał mnie kreator to jak zwykle go anulowałem przechodząc do ustawień ręcznych. To był błąd. Nie mogłem za nic dokopać się do odpowiednich opcji co do pracy z Internetem, a chciałem aby Internet był podłączony przez interfejs LAN z innego routera, a nie przez DSL jak widnieje to w sekcji Internet routera.

W końcu wróciłem do kreatora, a tam już była możliwość pracy przez ten port. Wcześniej nie wiedziałem, że trzeba użyć interfejsu LAN1 i nie było nawet do tego żadnej opcji. No ale oki, teraz już wszystko działa.

FRITZ!Box 7490 to nie tylko router ale centrum inteligentnego domu, w efekcie dzięki czemu jest tu do tego sporo opcji.Główne okno to klasyczne zestawienie wszystkich używanych funkcji, od DSLa, przez WLAN po smart home i inne. Interfejs jest dość przejrzysty choć nie w moim guście kolorystycznym. To oczywiście ocena czysto subiektywna.

W sekcji Internet wita nas informacja na temat użycia sieci, informacje o czasie online, ilość przesyłanych danych itp.Dane dostępowe to sekcja, gdzie mówimy z którego interfejsu łączymy się do Internetu. To właśnie tej opcji nie mogłem znaleźć. Na tym etapie możemy też ustawiać filtrację w ruchu sieciowym.A możemy tutaj definiować listy białych i czarnych stron, a nawet mówić kiedy i kto ma dostęp do sieci. Możemy też udostępniać port na zewnątrz czy włączyć używanie certyfikatu SSL tego urządzenia w celu otrzymania dostępu do funkcji FRITZ!Box.FRITZ!BOX 7490 to także centralka telefonii cyfrowej. A tu do jej obsługi dodano ogromną liczbę różnych opcji. Można monitorować, blokować czy przekierowywać połączenia, włączyć obsługę faxu, automatycznej sekretarki czy nawet uruchomić funkcję budzenia dla dowolnego podpiętego telefonu.W części Sieć domowa można zobaczyć kolejne ciekawe opcje, jak monitorowanie i zarządzanie urządzeniami cyfrowego domu, udostępnianie serwera mediów, pamięci NAS czy włączenie domowego radia internetowego.

A to wszystko można w pełni monitorować, w tym nawet monitorować zużycie energii, moc sygnałów do urządzeń podpiętych przez WLAN, zarządzać użytkownikami routera czy wyłączać działanie diod i przycisków.

Powiem, że liczba opcji przebija każdy inny router.

Jakość połączenia


Początkowo bałem się czy ukryte anteny sprostają sieci domowej w dwukondygnacyjnym domku. Wbrew pozorom nie było jednak problemów. I tak, koło routera sygnał był mocny, na poziomie -43 dBA (mierzone Samsungiem S6). Za ścianą sygnał już mocno spadł do -66dBA. Podobnie było na piętrze. Dwa piętra to już spadek do -84dBA.

No ale ważne, że sygnał był, nic nie zrywało się ani z tabletem, smartfonem, laptopem i co najważniejsze, inteligentnym gniazdkiem, jakie miałem okazję tutaj podłączyć.

Podsumowanie


Fritz!Box 7490 to bardzo dobre urządzenie, ma niesamowitą liczbę funkcji i pracuje wydajnie oraz stabilnie. Warty jest polecenia pomimo ceny. Jedynie nad wyglądem i jakością materiałów producent powinien trochę popracować.Sprzęt ten dostaje też naszą rekomendację.Wszelkie prawa zastrzeżone, HotFix.pl 2016
 Reklama

 Komentarze
#1 | bratmat dnia 17/02/2016 17:13
Używam sprzętu AVM od 12 lat i nie zamieniłbym ich na żadne inne. To jest po prostu przepaść technologiczna. Ostatnio miałem nieprzyjemność kilka dni męczyć się z modemem Funbox z Orange z uwagi na przejście na VDSL i uwierzcie mi pierwszą rzeczą po 2 dniach użytkowania była wymiana fritzboxa na model z VDSL
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=185

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: essa [dnia: Dec 02, 2018]
działający link: http://stream.o...
gryPrzez: Arquil [dnia: Nov 24, 2018]
Nom jakbyś tego fixa do Win10 da...
gryPrzez: Arquil [dnia: Nov 24, 2018]
Nom jakbyś tego fixa do Win10 da...
gryPrzez: Zowk Sjookoski [dnia: Nov 17, 2018]
A co jeśli na dysku systemowym s...
gryPrzez: myśliciel [dnia: Nov 17, 2018]
też się nad tym zastanawiam :/ c...
gryPrzez: eloelo [dnia: Nov 05, 2018]
Dzięki za poradnik zioom
gryPrzez: sienka100 [dnia: Nov 01, 2018]
Nie moge uruchomic Visty .Pisze ...
gryPrzez: piotrek_dab82 [dnia: Oct 29, 2018]
Witam, mam już VID oraz PID swoj...
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook