Logowanie
 Czyszczenie wnętrza komputera od A do Z
Kurz - pył powstały ze sproszkowanych ziarenek piasku, ziemi, z cząsteczek różnych ciał, które potocznie określane są jako brud.
Mało kto zdaje sobie sprawę, ile niepozorny kurz może wyrządzić krzywdy naszemu komputerowi. Zaczynając od głośniejszej pracy wentylatorów, poprzez osiadanie na ścieżkach elektrycznych kończąc na zwarciach i spaleniu sprzętu.
ŹródłoW czasie upałów nie tylko nam jest gorąco. Sprzęt elektroniczny, taki jak procesor, karta graficzna czy dysk twardy również posiadają nadmierną temperaturę. Dlatego też w okresie letnim szczególnie ważna jest kontrola temperatur naszego komputera, w celu uniknięcia przegrzania. Ważne również jest utrzymanie porządku, nie tylko na półkach mebli, ale także wewnątrz "blaszaka". W tym artykule postaram się pokazać prawidłowe czyszczenie naszego sprzętu. Tak więc zapraszam do lektury :)
Platforma użyta w tym poradniku:
AMD Phenom II x3 720 @3.4GHz
AsRock M3A790GXH
Sapphire Radeon HD4870 512MB Toxic
OCZ Reaper 1600MHz 2x2GB
Seagate 7200.12 500GB
OCZ StealthXStream 600W
NZXT Alpha Black /okno/
Potrzebny sprzęt:
tekst


Śrubokręty różnej wielkości i różnego rodzaju (krzyżak oraz płaski)
Waciki kosmetyczne/patyczki do uszu
Spirytus/Zmywacz do paznokci/woda (jeśli nie mamy dostępu do innych podanych)
Opaski zaciskowe
Taśma dwustronna
Pasta termoprzewodząca
Pędzel
Nóż
Odkurzacz
Zapasowe śrubki
Sprężone powietrze
Ścierka z mikrofibry1. Szykuje swoje miejsce pracy. Może być to kawałek podłogi jak u mnie, można też robić to na dużym biurku/stole. Odłączamy komputer od sieci, wypinamy wszystkie kable i kładziemy do w naszym miejscu pracy. Przed r16;grzebaniemr17; w środku złap się czegoś z uziemieniem (kaloryfer, kran) w celu rozładowania ładunku elektrostatycznego zgromadzonego na rękach.

tekst2. Odkręcamy ścianki obudowy oraz zdejmujemy jej przedni panel (mocowany na zatrzaskach).

tekst3. Robimy przegląd zakurzonych części.

tekst

tekst

tekst

tekst

tekst4. Wyciągamy cały sprzęt z obudowy.

tekst

tekst

tekst5. Zabieramy się za rozkręcanie radiatora. Odkręcamy śruby na backplate, jeśli posiadamy większe radiatory. Jeśli posiadamy boxowy radiator, odczepiamy zaczep. Ściągamy radiator i kładziemy z boku.

tekst

tekst

tekst6. Czyścimy procesor spirytusem/zmywaczem/wodą (jeśli nie mamy dostępu do innych podanych).

tekst7. Wyczyszczony procesor powinien wyglądać tak (przepraszam za niską jakość zdjęcia):

tekst8. Teraz czyścimy radiator z kurzu za pomocą pędzelka. Do trudno dostępnych miejsc używamy sprężonego powietrza. Kurz z pędzelka co jakiś czas odsysamy odkurzaczem. Powierzchnie styku radiatora z procesorem czyścimy spirytusem/zmywaczem/wodą.

tekst
(Efekt czyszczenia radiatora będzie widoczny dalej, z racji bardzo niewyraźnego zdjęcia)9. Moczymy wacik w spirytusie/zmywaczu/wodzie i przecieramy styki pamięci RAM:

tekst10. W celu wyczyszczenia slotów w płycie głównej wkładamy i wyciągamy kilka razy pamięć ze slotu. Na sam koniec przecieramy styki na kostce pamięci.11. Czyścimy kartę grafiki z kurzu. Do trudno dostępnych miejsc wykorzystujemy sprężone powietrze.12. Do czyszczenia płyty głównej między wszelakimi tranzystorami wykorzystujemy pędzelek. Nie polecam tutaj odkurzacza r11; łatwo urwać jakiś kondensator i problem gotowy.13. Łopatki wentylatora czyścimy według uznania. Tutaj technik jest dużo. Ja preferuję czyszczenie za pomocą naszego pędzelka, ponieważ jest najdokładniejsze i najszybsze.14. Czyszczenie dysku odbywa się za pomocą szmatki z mikro fibry.15. Czyszczenie obudowy to tak prosta czynność, że nie ująłem jej w mojej dokumentacji fotograficznej. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, mogę w najbliższym czasie uzupełnić artykuł.16. Zasilacz czyścimy tylko z zewnątrz, z racji blomb gwarancyjnych. Używamy pędzelka i odkurzacza. Jeśli ktoś ma stary zasilacz/minęła mu gwarancja może go otworzyć i delikatnie wyczyścić. Unikać użycia odkurzacza.17. Jeśli wszystko mamy pozytywnie wyczyszczone/wytarte z kurzu idziemy na kawę :)18. Po wypiciu kawy zabieramy się za składanie komputera. Pierwszą czynnością, którą wykonujemy to wysmarowanie procesora oraz radiatora(opcja dodatkowa) pastą termoprzewodzącą.

tekst
tekst
tekst19. Wkładamy płytę główną do obudowy, przykręcamy śrubki. Pamiętajmy, aby nie dokręcać śrubek do oporu, zostawmy ok. pół obrotu luzu. Zabieg ten pozwala płycie na dopasowanie się po wpięciu w nią np. karty graficznej.

tekst20. Wkładamy i przykręcamy kartę grafiki. Montujemy także wentylator na tylnej ściance oraz dysk twardy do zatoki 3.5r1;.

tekst21. Wkładamy i przykręcamy zasilacz. Uwaga na specyficzne ułożenie otworów montażowych. Układamy wszystkie kable zasilające, podłączamy zasilanie do procesora, płyty głównej, karty graficznej, dysku twardego, CD/DVD, innych peryferii takich jak wentylatory/regulatory obrotów. Podłączamy również kable z panelu przedniego, takie jak dodatkowe USB, Audio, przyciski Start, Reset oraz lampkę HDD używając schematu w Manualu płyty głównej. Efekt powinien być mniej więcej taki.

tekst
tekst
tekst22. Na koniec czyścimy myszkę z zabrudzeń na ślizgaczach:

tekst
tekst23. Całość po remoncie wygląda tak:

Przed:
tekst

Po:
tekst
tekstPo tym zabiegu temperatury spadają nam o kilka stopni.


Pozdrawiam, Vol


Poradnik został napisany tylko i wyłącznie na potrzeby Hotfix.pl i nie może być kopiowany bez zgody Autora i Administracji.
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=303

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook