Logowanie
 Conficker C zaatakuje w kwietniu
Według serwisu ArsTechnica już na początku kwietnia pojawi się w sieci najnowsza wersja robaka Conficker C. Cinficker, znany także jako Downadup, atakuje komputery już od listopada 2008. Dotychczasowe wersje A i B zostały zablokowane, ale jego twórcy są już w 1/3 drogi do nowej wersji Conficker.C. Nowa wersja nie będzie już posiadała części narzędzi replikacyjnych pochodzących z wersji B, będzie natomiast potrafiła wyszukiwać i zabijać niektóre procesy systemowe, w celu ich usunięcia.

CA (dawniej Computer Associates) opublikował szeroki raport na temat nowego zagrożenia, w tym jak stwierdzić, czy wersja C została uruchomiona w systemie. Jest to szczególnie trudne, gdyż Conficker.C przyjmuje defensywne stanowisko i rzuca szereg przeszkód utrudniających wykrycie robaka.
Conficker.C będzie wybierał 500 domen z losowej puli 50000, a nie jak poprzednia wersja tylko 32/250. Spowoduje to, że znacząco wzrosną koszty eksploatacji botnetu, monitorowania i zapobiegania rejestracji sieci botów.

W zainfekowanym systemie, Conficker.C wdraża szereg nieprzyjemnych zachowań. Przede wszystkim będzie on próbował wyłączyć Windows Update oraz automatycznie zablokuje dostęp do Centrum Zabezpieczeń systemu Windows. Ponadto będzie w stanie wykryć i zabić SysInternals Process Explorer, a także będzie wchodził w konflikt z innymi aplikacjami typu search-and-destroy, np WireShark czy SysClean.
Ponadto będzie resetował i usuwał punkty przywracania, będzie wyłączał różne usługi, w tym WinDefens, BITS-Background Intelligent Transfer Service, ERSvc - Usługi raportowania błędów, czy WerSvc - Windows Error Reporting Service w systemie Vista. Ostatecznie uniemożliwi on połączenie z którąkolwiek ze stron oferujących oprogramowanie antywirusowe, a także zablokuje połączenia ze wszelkimi usługami przez nie oferowanymi.

Niestety zapewne zanim ktoś upora się z nową wersją zobaczymy już wersję Conficker.D, która będzie jeszcze groźniejsza od poprzedniej. Pytanie tylko, co nam jego twórcy będą jeszcze w stanie zgotować?
Poleć znajomym:
Poprzedni

Pojawiła się nowa wersja GTK+ 2.16
Następny

Zalman ZM770-XT - 770W mocy oraz "Zalmański" system chłodzenia ;)
 Reklama


 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook