Logowanie
 avast! Free Antivirus - zapoznanie i konfiguracja
Avast! jest jednym z najpopularniejszych na polskim rynku darmowym antywirusem. Od wersji piątej zmieniona została jego nazwa z avast! Home Edition na Avast! Free. Avast! jest przez wielu bardzo polecany, a niektórzy zaś są innego zdania. Antywirus ten wypada bardzo dobrze pod względem wykrywalności. Posiada polski interfejs (podobnie jak AVG), jest bardzo prosty w obsłudze i skuteczny. Przejdźmy więc do jego instalacji i konfiguracji.

Pobieranie i instalacja Avast! Free


Antywirus możemy pobrać z Naszego działu download -> Avast! Free Antivirus. Po pobraniu klikamy dwukrotnie na instalkę programu.

Instalacja antywirusa


Odpalamy instalkę programu Avast, następnie ukarze się okno instalacji:

avast instalacja


I klikamy dalej. W kolejnym oknie zaznaczamy czy chcemy instalować przeglądarkę Google Chrome, czy też nie.
Po zakończeniu pracy instalatora klikamy zakończ.

avast instalacja ukończona


W pasku zadań pojawi się ikonka a także na pulpicie utworzy się skrót. Klikamy na niego i otwieramy okno główne Avast! Free.

Avast - okno główne


Najpierw opiszę gdzie co się znajduje. Tak więc zacznijmy od rejestracji, aby móc cały czas korzystać za darmo z tego programu konieczna jest szybka i bezpłatna rejestracja. Klikamy więc na "zarejestruj program".

Rejestracja avast free


Wybieramy rejestrację darmowego avast! Free Antivirus. Na maila nie przychodzi żaden klucz aktywacyjny, co było znane w poprzednich wersjach. Wystarczy wypełnić formularz aby w pełni korzystać z programu.

KonfiguracjaAby przejść do konfiguracji programu trzeba kliknąć na przycisk "Ustawienia" w prawym górnym rogu programu.

Ustawienia podstawowe avast free


I - ustawienia podstawowe

  • 1. Jeżeli chcemy aby ikonka pokazywała się obok zegara w pasku zadań zostawiamy zaznaczone te opcje.
  • 2. Najnowsza wersja Avast! jest nowością jeżeli chodzi o interfejs. Jego wygląd został całkowicie zmieniony, także aby jeszcze ładniej wyglądał zostawiamy zaznaczone pole "Użyj specjalnych efektów graficznych". Jeżeli jednak mamy słabszy komputer możemy to wyłączyć.

II - ustawienia aktualizacji


1. Dla wygody a przede wszystkim dla bezpieczeństwa radzę zostawić opcję Automatyczna aktualizacja. Gdy załączymy "Zapytaj, gdy aktualizacja jest dostępna" często ignorujemy wskazania programu i mamy nieaktualne bazy wirusów. Tym gorzej jeżeli się załączy aktualizację ręczną, rzadko się pamięta aby aktualizować antywirusa.

2. Ci, którzy mają stałe łącze kablowe zaznaczają drugą opcję zaś użytkownicy korzystający z modemu mogą zaznaczyć pierwszą.

3. Możemy wyłączyć opcję pokazywania informacji z prośbą o restart komputera po wykonaniu aktualizacji, odhaczając pole przy "Nakazuj ponownie uruchomić komputer". Także ogólną informację o wykonaniu aktualizacji oraz ewentualnemu wystąpieniu błędu również można wyłączyć.

4. Czas co jaki ma być wykonywana aktualizacja można ustawić jak chcemy. Jeśli mamy słabe łącze możemy ustawić co np 4 godziny, ale warto pamiętać że czas podaje się w minutach! ;)

5. Aby aktualizacje były możliwe do wykonania użytkownicy korzystający z Proxy muszą w ustawieniach skonfigurować te połączenie, gdy nie używamy proxy zaznaczamy: "Połączenie bezpośrednie".

III - ustawienia kwantanny

W zakładce kwarantanna nic nie zmieniamy, możemy zostawić domyślne ustawienia.

Ustawienia kwarantanny


IV - Alerty wirusowe.

Po wykryciu wirusa program może wysłać na pocztę ową informację. Dla początkujących użytkowników raczej zbędna opcja.

Alerty wirusowe


V -Wykluczenia

Tutaj ustalamy jakie pliki/foldery mają być omijane przy skanowaniu ręcznym.

Wykluczenia


VI - hasło dostępu do programu

Avast! można zabezpieczyć przed niepowołanymi osobami. Dostęp wtedy będzie możliwy po podaniu hasła.

Hasło avast

VII - praca w tle

Dla maniaków gier komputerowych opcja "Praca w tle, jeśli uruchomiona jest aplikacja pełnoekranowa" na pewno się przyda ;) Podczas grania, oglądania filmu czy prezentacji program nie pokaże żadnych informacji, alertów itd. Same zaznaczenie "Praca w tle" oznacza, że obojętnie czy mamy uruchomioną grę czy nie mamy załączonej pełnoekranowej aplikacji nie pokaże komunikatów ani alertów.

Praca w tle

VIII - Status Bar oraz język

W opcjach Status Bar nic nie zmieniamy. Podobnie w zakładce język kto chce zostawia sobie polski.

IX - dźwięki

Zapewne bardzo wielu użytkowników użyje tej opcji i wyłączy wszystkie dźwięki w ustawieniach. Więc aby nie słyszeć przez głośniki informacji, że np aktualizacja została przeprowadzona itd możemy wszystko wyłączyć odhaczając "Włącz sygnały dźwiękowe avast!". Także wszystko z osobna można wyłączyć.

Dźwięki ustawienia


X - Konserwacja

W konserwacji nic nie trzeba zmieniać.

XI - Społeczność użytkowników

Tutaj też raczej mało kto zaznaczy tą opcję. W programie dostępny jest opis jakie możliwości daje dołączenie to społeczności użytkowników Avast!.

XII - Rozwiązywanie problemów

W tych opcjach możemy wyłączyć skanowanie w poszukiwaniu rootkitów podczas uruchamiania systemu, lecz to zmniejsza bezpieczeństwo komputera. Załączona opcja może jednak spowolnić start systemu. Resztę opcji możemy zostawić bez zmian.

Ustawienia osłon rzeczywistych

Osłona systemu plików

Po przejściu do zakładki Osłony w czasie rzeczywistym od razu program przenosi nas do osłony systemu plików.

Opcji w Skanuj podczas wykonywania, otwierania, zapisywania i załączania nie musimy zmieniać. Są one optymalnie dobrane już domyślnie. Zapewniają takie funkcje jak skanowanie pliku po zapisaniu, przy otwieraniu itd dzięki czemu jesteśmy na bieżąco chronieni przy wykonywaniu codziennych czynności.

Oczywiście aby Avast! nie spowalniał systemu w zakładce zaawansowane zostawiamy zaznaczoną opcję "Nie skanuj zweryfikowanych plików systemowych bibliotek DLL" przez co nie opóźnia się czas działania systemu.

W zakładce Działania definiujemy, co program ma zrobić po wykryciu zarażonego pliku. Po wykryciu wirusa pierwszą opcją jaką Avast! powinien spróbować wykonać to naprawa, następnie kwarantanna a dopiero na końcu usunięcie.

Czułość programu zostawmy na normalną. Niski poziom może spowodować, ze skuteczność programu zmaleje zaś najwyższy poziom może wywołać fałszywe alarmy.

Osłona WWW.

Przy wykryciu na stronie złośliwego kodu Avast! zakończy połączenie. Po ukazaniu się alertu warto przeskanować komputer aby upewnić się, że do systemu nie dostał się wirus.

Osłona P2P

Gdy nie używamy programów P2P możemy monitorowanie tych aplikacji wyłączyć. W tym celu klikamy na Zatrzymaj.

Osłona komunikatorów

Tu możemy wybrać jakie komunikatory ma monitorować Avast!.

Osłona sieciowa

Pokazuje statystyki oraz raporty dotyczące odłączania połączeń sieciowych w celu uniknięcia wkradnięcia się wirusa do systemu.

Monitorowanie zachowań

System ten sprawdza czy aplikacje nie wykonują podejrzanych czynności.

Konserwacja

W konserwacji możemy aktualizować ręcznie program i definicje wirusów, zarejestrować się oraz przejrzeć pliki znajdujące się w kwarantannie.

Ustawienia skanowania

Avast! umożliwia skanowania:


  • Szybkie skanowanie - program skanuje wolumin pamięci systemu oraz pamięci RAM komputera.
  • Pełne skanowanie - najdokładniejsze i najwolniejsze skanowanie, które sprawdza wszystkie pliki, sektory rozruchowe dysku, pliki systemowe jak i inne dane.
  • Skanowanie nośników wymiennych - można przeskanować płytę w celu sprawdzenia czy nie jest zarażona.
  • Wybierz folder do przeskanowania zezwala na własnowolne wybranie plików/folderów do skanowania.


Avast - wybór skanowania


Skanowanie przy uruchomieniu

Avast! oferuje ustawienie harmonogramu, dzięki któremu zdefiniować co ma zostać przeskanowane przy następnym uruchomieniu komputera

Skanowanie przy uruchomieniu


Dzienniki skanowania

Dzienniki skanowania pokazują szczegółowe dane na tema ilości wykrytych zagrożeń, ich lokalizacji oraz wykonanej akcji (usunięcie, naprawa itd).

Aktualizacja Avast!

Aby zaktualizować program oraz bazy wirusów Avast! należy przejść do zakładki "Konserwacja" i wybrać "Aktualizacja". Do wyboru mamy aktualizację silnika programu wraz z bazą wirusów bądź samego programu.

Aktualizacja avast


Po kliknięciu na aktualizuj bazę wirusów pojawi się pasek obrazujący przebieg aktualizacji:

Przebieg aktualizacji


Skanowanie komputera

Teraz gdy mamy już wszystko skonfigurowane możemy przejść do skanowania całego komputera. Przechodzimy do zakładki "Skanuj komputer" i wybieramy pełne skanowanie:

Wybór skanowania


Podczas skanowania program pokaże nam jego przebieg oraz statystyki przeskanowanych plików, ewentualnie wykrytych zagrożeń i inne przydatne dane (tu na screenie akurat przebieg szybkiego skanowania ;)):

przebieg skanowania


Po zakończeniu skanowania jeśli Avast! wykrył zagrożenie wyświetli o tym informację:

Wykryto zagrożenie


Życzę miłego korzystania z Avast! Free

Copyright © me@djohnsc

 Reklama

 Komentarze
#1 | cool dnia 18/10/2010 22:17
Fajny AV ale wolę avirę
#2 | Jakun dnia 11/12/2010 05:18
a które skanowanie dokładniejsze , pełne czy czy przy uruchomieniu systemu
#3 | cosik_ktosik dnia 11/12/2010 07:21
Jak dla mnie pełne, ale to na rozum biorę. Nie jestem użytkownikiem avasta.
#4 | sajdak56@onet.eu dnia 24/11/2011 14:34
Pojawily mi sie dwa komunikaty:

1. Nie mozna bylo przeskanowac czesci plikow (ilosc przebadanych danych ZAWSZE zatrzymuje sie na 711,3 GCool;

2. Wyniki skanowania: Blad - archiwum jest zabezpieczone haslem.

W jaki sposob moge to haslo usunac lub obejsc?
Mam system Windows 7.
Prosze o szczegolowe informacje.
Dziekuje!
#5 | cosik_ktosik dnia 24/11/2011 15:52
Witam, a znasz to archiwum, jego typ i wiesz co w nim jest?
#6 | konradek93 dnia 24/11/2011 21:49
W ogole na tym sie nie znan. Zatem bardzo Was prosze, darujcie mi absolutna niewiedze w tym temacie. Jezeli to co wczesniej napisalem nie wystarczy do udzielenia mi pomocy to, mimo wszystko, szczerze dziekuje za okazana mi probe pomocy. Jezeli jednak daloby sie cos z tym zrobic to poczekam na ewentualne sugestie dla rozwiazania tego probeu. Mam 56 lat a chce bezpiecznie uzywac laptopa do podstawowych funkci, m.in. czytania wiadomosci, pisania listow, sluchania muzyki, ogladania filmow i.t.p.
#7 | cosik_ktosik dnia 24/11/2011 21:53
Chodzi o to, że w momencie zawieszenia powinien być na ekranie komunikat jaki on w ogóle skanuje plik. Wtedy można poznać czy znasz czy nie te archiwum. Jak nie, to podaj nazwę, jak nie będzie niczym ważna to usuniemy go.
#8 | konradek93 dnia 24/11/2011 22:04
Jezeli pozwolisz, Mlody Przyjacielu, to polacze sie z Toba ponownie jutro, po dokladnym sprawdzeniu i zapisaniu przedstawionych mi wskazowek. Zatem DOBRANOC!
#9 | cosik_ktosik dnia 24/11/2011 22:13
Dobrze, najlepiej w tym momencie zrobić zrzut ekranu i jego przedstawić. A najlepiej gdybyś zarejestrował się na naszym forum (w pełni darmowe): http://forum.hotfix.pl/
i w dziale Problemy założył swój temat (wątek) z opisem problemu. Tam więcej osób pisze i przesiaduje, więc szybciej pomożemy.
#10 | konradek93 dnia 26/11/2011 12:02
Do: cosik_ktosik

25.11.11r. skontaktowalem sie z Toba w prawie spisania danych dotyczacych problemow ze skanowaniem windowsa 7 za pomoca avasta. Obiecalem Ci podanie informacji jakie wlasnie spisalem po dokonanym skanowaniu. Przypomne, ze poprzednie trzy proby zakonczyly sie dokladnie na poziomie 711,3 GB oraz ujawnionym komunikatem:
,,blad: archiwum jest zabezpieczone haslem (42056)'' - vide korespondencja z Toba.
Dzisiaj skanowalem ponownie i wyszlo jeszcze gorzej! Skanowanie zatrzymalo sie na 53,8 GB.
Pytales o nazwe (namiary) na to archiwum. Pisalem juz, ja sie w ogole na tym nie znam!Jezeli to cos co napisze teraz ponizej przyda Ci sie do ,,namierzenia'' szukanego archiwum to wyglada nastepujaco:

Pierwszy z kilkudziesieciu plikow zaczyna sie tak
C:/Users?Beatka?...?bgBody.png

Ostatni zas:
C:?users?Beatka?...?>logo.ico

I jesze jedno. Jezeli moge Cie o to prosic to bardzo prosze o odpowiedz na moja poczte elektroniczna, tj.
ciach@onet.eu (//spam Ciebie zaatakuje, więc usuwam, cosik_ktosik)

Dziekuje za pomoc a nawet - o ile nic z tego nie wyjdzie - to za probe jej dokonania.
Pozdrawiam.
#11 | cosik_ktosik dnia 26/11/2011 12:18
ehh, tu się nie da pisać szybko. Chodź na forum.

Zarejestruj się tutaj -> http://forum.hotf...e=register
i potem napisz tutaj temat: http://forum.hotf...t&f=17
#12 | konradek93 dnia 26/11/2011 12:24
Do cosik_ktosik
UZUPELNIENIE INFORMACJI

Przy ostatnim opisanymdzisiaj wczesniej skanowaniu ukazal sie tez komunikat:
Sprawdzone pliki?katalogi 187928?21037

Przed chwila wlasnie kolejne skanowanie ujawnilo komunikaty:
- ilosc przebadanych danych - 53,8 GB (mniejsza ilosc niz przedwczoraj, wynika moze z podlaczonego wowczas dysku twardego?);
- sprawdzone pliki/katalogi 187934/21037.

Moze to tez ulatwi Ci szukanie zagadkowego archiwum?
#13 | konradek93 dnia 26/11/2011 18:58
Do: cosik_ktosik
Zrobilem jak napisales, czyli zarejestrowalem sie i ponownie opisalem swoj problem. I co? Ano NIC Odnosze obecnie wrazenie, ze zabawiles sie moja osoba (niewiedza). Jezeli TAKto niezle Ci sie to udalo a ja jako 56-letni naiwniak uwierzylem, ze dla powaznych ludzi slowo naprawde oznacza slowo. A szkoda bo Ci niepotrzebnie zaufalem. Jezeli sie myle to dasz temu dowod o ile na powaznie (ale i dobrowolnie) traktowales swoje uprzednie zapewnienia.
Mimo wszystko DZIEKUJE.

P.S. Jezeli zechcesz to adres mojego e-maila znajdziesz bez trudu.
#14 | cosik_ktosik dnia 26/11/2011 19:02
Wybacz, ale cały czas czekam na Twoją odpowiedź, zaglądając mniej więcej co pół godziny na forum.

Uważam, że forum jest lepszym rozwiązaniem dla pomagania niż pisanie pod artykułami, gdzie na bieżąco niewielu zagląda.
#15 | Anonim dnia 22/02/2012 18:55
Awira to największy niewypał jakie widziałem nawpuszczał mi tyle śmieci, dopiero jak zainstalowałem Awasta zrobiłem porządek z kompem. Przez Awire miałem tak zawirusowany komputer bo ona praktycznie nic nie wykrywa .
#16 | XMan dnia 13/05/2012 09:40
Super ale jest już nowsza wersja z wieloma dodatkowymi usługami i nie wiadomo które można wyłączyć.
Przydałaby się edycja lub nowy poradnik Wink
#17 | ksantypa_222 dnia 29/03/2013 09:58
Może ktoś biegły w tej sprawie całkowitej dyletantce pomoże?
Poprzednio miałam zainstalowaną Avirę. Obecnie mam program Avast! 8.0.1483.0
Zajętych jest 90GB. Skanowanie szybkie wykazuje 32 GB bez komunikatu o błędach. Skanowanie pełne systemu wykazuje 72,5 GB wraz z komunikatem o niemożliwości przeskanowania wszystkich plików z racji błędu: archiwum jest zabezpieczone hasłem (42056)
Moje próby naprawy to klęska. Czytam to jak chińszczyznę.
Bardzo proszę o łopatologiczną pomoc!!!
Mój program operacyjny to Microsoft 7.
#18 | ksantypa_222 dnia 29/03/2013 12:01
Może ktoś biegły w tych sprawach łopatologicznie wyłoży mi, co z tym fantem zrobić?
Poprzednio miałam Avirę. Teraz zainstalowałam program
Avast! 8.0.1483.0
Obecnie mam zajętych 90 GB.
Skanowanie szybkie - 32 GB - bez wykazanych błędów.
Pełne skanowanie systemu- 72 GB z informacją o niemożliwości przeskanowania części plików, występuje błąd - archiwum jest zabezpieczone hasłem (4256)
Mimo moich dyletanckich zabiegów nie mogę sobie z tym poradzić. Mój system operacyjny to Windows 7.
A wszelaka lektura na ten temat to dla mnie klasyczna chińszczyzna. Proszę o pomoc, którą będę w stanie zrozumieć i samodzielnie rozwiązać problem.
#19 | XMan dnia 29/03/2013 12:39
@ksantypa_222:
załóż temat na forum.
#20 | paulina_3007 dnia 02/04/2013 12:46
A ja mam taki problem ze w dzienniku skanowania jak wykrył mi wirusa i chciałam go przenieść do kwarantanny albo usunąć to nie mogę kliknąć przycisku zastosuj.W ogóle on nie działa.O co chodzi?
#21 | me@djohnsc dnia 02/04/2013 13:34
@paulina_3007
Zapraszam na Forum do działu bezpieczeństwo -> http://forum.hotfix.pl/bezpieczenstwo/
Dam pokaż zrzut ekranu z tego dziennika, jeśli chcesz mieć pewność, że nie masz wirusów w komputerze dodatkowo w poście wrzuć logi z programów opisanych tutaj -> http://forum.hotfix.pl/bezpieczenstwo/regulamin-bezpiecze-stwa-t19001.html

Pozdrawiam
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=322

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook