Logowanie
 Antec Earthwatts EA-650 Green - test zasilacza
Do naszych testów trafił właśnie świeżo zapakowany zasilacz Antec Earthwatts EA-650 Green z certyfikatem 80 Plus Bronze. Jego niewątpliwą zaletą ma być stabilna i cicha praca przy dużych obciążeniach oraz spełnianie rygorystycznych norm energetycznych certyfikatu 80Plus Bronze.

W recenzji tej postaram się skupić na zaletach jak i wadach testowanego modelu jakie zdołałem zauważyć w tydzień zabaw z tym zasilaczem. Aby i on nie nudził się zbytnio został zestawiony z prądożerną kartą graficzną z podwójnym GPU od AMD.

Na wstępie powiem, że napięcia trzyma świetnie ale w użytkowaniu z paroma elementami nie było zielono.

1. Specyfikacja


Antec Earthwatts EA-650 Green jest zasilaczem zdolnym do dostarczania ciągłej mocy 650 wat z wykorzystaniem głównie dwóch bardzo silnych linii 12V. Specyfikacja tego modelu obejmuje:
Moc maksymalna: 650W
Zgodność z normą ATX12V v2.32
Zgodność z dyrektywą RoHS
Waga: 2 kg
Odłączane kable: brak
Oplot kabli: tylko płyty głównej
Chłodzenie: aktywne wentylatorem 120 mm
PFC: aktywne
Zabezpieczenia:
- Over current protection (OCP)
- Over voltage protection (OVP)
- Short circuit protection (SCP)
- Over power protection (OPP)
- Over temperature protection (OTP)
Certyfikaty: Nvidia SLI, ATI CrossFireX
Gwarancja: 36 miesięcy



W pudełku oprócz zasilacza znajdziemy:
- kabel zasilania
- śrubki montażowe
- skrócona instrukcja obsługi
- gwarancja

2. Pierwsze wrażenia


Zgodnie z dzisiejszą pro-ekologiczną modą tak i prezentowany Antec został ładnie zapakowany w biodegradowalne opakowanie.



Zasilacz ten pomalowany został ciemno zieloną, matową farbą niczym kamuflaż snajpera sił specjalnych. Konstrukcja typowa, a zatem na górze wolnoobrotowy wentylator 120 mm (kolor czarny) ukryty za czarnym grillem. Na boku znajdziemy prostą naklejkę informacyjną, a na przedzie perforację dla dobrej wentylacji.

Co mnie uderzyło od razu po rozpakowaniu, to brak oplotu na kablach. Jednak dzisiaj w klasie średniej i wyższej tego nie przystoi. Jedynie kabel zasilania płyty głównej miał oplot. Pozostałe kable choć spięte w wiązki małym opaskami zaciskowymi to nieładnie się czasami plątały. Szkoda, że kabelków nie można odpinać, ładniej układałyby się w obudowie.



Naklejka informacyjna jest tutaj dość skąpa na temat tego co oferuje napięciowo ten zasilacz. Wiemy tylko, że mamy dwie linie +12V po 38A każda. Po 24A trafia łna linie +3.3V oraz 5V (ich łączne obciążenie to 150W).



Jak wyglądają długości poszczególnych wiązek:
- złącze ATX: 51cm
- złącze ATX 12V 2x4 pin: 51cm
- złącze PCIe: dwie wiązki 6+pin: 51cm
- dwie wiązki SATA: 51cm+15cm+15cm
- jedna wiązka SATA+Molex: 51cm (SATA) +15 cm (Molex)+15cm (Molex)+15 cm (FDD)
- jedna wiązka Molex: 51cm+15cm+15cm

Konstrukcja zasilacza jest tutaj Deltopodobna z głównym kondensatorem 330uf 420V o temperaturze do 85 stopni. Zasilacz chłodzi go wentylator MAGIC MGA12012HB-A25. Niewiele o nim wiadomo za wyjątkiem tego, że jest to wentylator podwójnie łożyskowany z łożyskami kulkowymi.

3. Wydajność i praca


Antec Earthwatts EA-650 Green był testowany w realnych warunkach w komputerze z procesorem Core i7-2600 oraz kartą graficzną Sapphire HD 5970 Toxic z podwójnym GPU na pokładzie. Sprzęt pomiarowy stanowił Brymen BM837.

Trzeba tutaj przyznać, że raczej nieznany wentylator jaki tutaj zastosowano cechuje się bardzo dobrą kulturą pracy i praktycznie pozostaje niesłyszalny nawet pod mocnym obciążeniem. Początkowo obawiałem się o ten element.

Podchodząc do testów myślałem też, że zasilacz ten podobnie jak inne o tej mocy będzie musiał się nieźle napocić aby dać radę dwurdzeniowej karcie graficznej, która do słabych nie należy. Jak się jednak okazało zasilacz z bardzo silnymi liniami 12V nawet się nie zawahał i ruszył do pracy.

Już od startu wszystko wypadało świetnie, zero wahań napięć, a wszystkie one powyżej średniej. I tak na linii 5V widniało napięcie 5.09V, zaś na linii 12V około 12.14V. Początkowo mnie to zaskoczyło myśląc nieźle. Ale większe zaskoczenie było po włączeniu pełnego obciążenia na grafice.

Zasilacz nawet nie zająknął i trzymał poziom napięć wzorowo. Linie 12V na karcie graficznej to napięcie 12.07V na linii +12, 5.08V na linii +5V i 3.36V na linii 3.3V. Bez różnicy gdzie dokonywany był pomiar wszędzie to samo.

W testach fizyki gier, gdzie pracuje zarówno grafika jak i procesor trochę podskoczyło napięcie na linii PCIe, gdzie odnotowano 12.12V na +12V. Podobnie napięcie skoczyło na wiązce ATX oraz SATA/Molex, więc zapewne są one jedną linią +12V.

Na koniec dla formalności został obciążony sam procesor. Napięcie na liniach 12V nadal utrzymywało się podwyższone do poziomu 12.13V. Na linii +5V trzymane było 5.08V zaś na 3.3V dokładne 3.353V. W sumie próbowałem jeszcze go trochę pomęczyć ale Antec jak uparty nie chciał się poddać i napięcia trzymał na swym poziomie.

4. Podsumowanie


Co mogę powiedzieć o testowanym modelu to to, że napięcia trzyma twardo jak skała. Można zatem go śmiało polecać do solidnych zestawów z dwiema kartami graficznymi na pokładzie. Jest też bardzo cichy. Jedyna wada to kable, aż prosi się o modularność lub przynajmniej o oplot na nich.

Na koniec jeszcze opowiem o jednej rzeczy jaka się mi przytrafiła podczas testów. Dostarczony zasilacz miał jakieś zwarcie we wtyczce SATA co powodowało po podłączeniu do niej dysku automatyczne wysadzenie bezpieczników w domu. Ciągle się zastanawiam czemu najpierw nie zadziałały zabezpieczenia w zasilaczu. Na szczęście dysk przeżył pomimo tego, że początkowo nie było wiadomo co jest przyczyną (zanim to on został odpięty od felernej wtyczki, na innej działał).

Plusy:


+ bardzo dobra wydajność i efektywność
+ względnie przystępna cena za taką wydajność
+ dobra kultura pracy

Minusy:


- brak modularnych kabli
- wiązki kabli bez oplotu

Dziękujemy za wypożyczenie sprzętu do testów panu Adamowi Struzik z firmy Sarota PR oraz firmie Antec.


Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=98

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook