Logowanie
 10 najciekawszych urządzeń zasilanych energią słoneczną
Każdy z nas zna kilka najpopularniejszych zastosowań energii słonecznej w różnych urządzeniach, jak kalkulatory, zegarki, latarki czy ładowarki. Pewnie można dodać jeszcze kilka, ale w tym felietonie nie będzie o tym.

Portal Oddee.com znalazł 10 najbardziej niezwykłych urządzeń zasilanych energią słoneczną mijającego roku. Felieton ten przedstawi nam je trochę dokładniej.

1.Małe kino słoneczneW filmie już zrobiono prawie wszystko, brakuje już chyba tylko pozytywnego wpływu na środowisko. Potężne klimatyzowane gmachy o dużych ekranach wymagają sporych nakładów energii. Ale ta zasada nie tyczy się angielskiego Sol Cinema. Jest to najmniejsze kino, które wykorzystuje energię słoneczną.Paul O'Connor jeden z założycieli mówi, że wprawdzie pogoda w Anglii nie sprzyja słońcu, ale mimo to udało się im stworzyć kompletne kino, mają rzutnik, nagłośnienie, komputer oraz oświetlenie. A to wszystko jest utrzymywane z energii słonecznej. Dzięki temu mogą działać praktycznie w dowolnym miejscu i czasie, no może w prawie każdym czasie.

PS Przyznacie, że stroje mają odpowiednie?


2. Samolot Pathfinder

Bezzałogowe statki powietrzne nie są nowością, także te zasilane energią słoneczną. Niestety rzadziej o nich słychać niż to ma miejsce w przypadku samochodów. Teraz jednak powstał samolot przystosowany do lotów na znacznych wysokościach. Samolot Pathfinder, stworzony przez NASA Dryden Flight Research Center w Edwards, Kalifornia, jako pierwszy model jest w stanie monitorować spore obszary i utrzymywać się przy tym w powietrzu przez długi czas. Lata wprawdzie wolno, ale za to długo, wysoko i bardzo cicho. Idealny do szpiegowania.

3. Skuter

Terry Hope stanął przed dość trudnym zadaniem. Chciał on pracować na łodzi jednak kapitan nie pozwolił mu zabrać klasycznego skutera elektrycznego na pokład. Kapitan postawił mu warunek, że skuter musi się mieścić do walizki oraz mieć nieelektryczne zasilanie. Stworzył on więc skuter Hybrid Electric Kinetic Photovoltaic Vehicle zasilany z energii słonecznej oraz energią kinetyczną (efekt żyroskopu). No i oczywiście składa się do wielkości walizki. Teraz Terry może zabierać z sobą w rejsy swój ulubiony skuter.

4. Największy na świecie statek słoneczny

Statek Solar Planet posiada aż 31 metrów długości oraz 15 metrów szerokości. Ogniwa słoneczne posiadają powierzchnię aż 500 metrów kwadratowych, które produkują 103.4 kilowata energii. Energia jest przekazywana do silnika, który wymaga zaledwie 20 kilowatów. Średnia prędkość statku wynosi 9 mil na godzinę, zaś maksymalna 17 (27 km/h). W projekt ten zainwestowano 18 milionów euro. Jest to obecnie największy na świecie statek napędzany energią słoneczną.

5. Świecąca czaszka

Coś rodem ze Stanów Zjednoczonych. Czaszka o świecących oczach. Posiada wbudowaną baterię niklowo-kadmową, do której energię dostarczają panele słoneczne. Na Halloween w sam raz.

6. Słoneczne bikini

Ci, którzy wymyślają słoneczne gadżety nie poddają się, stwierdzili nawet, że i do mody musi wkroczyć słońce i nie chodzi tutaj o najlepszy rodzaj oświetlenia dla fotografa. Projektant Andrew Schneider stwierdził nawet, że najbardziej funkcjonalnym typem słonecznego ubrania będzie strój kąpielowy. W końcu na plaży mamy tyle słońca. Gorzej jak panie będą wolały toples.

Technologicznie przyjazne dla środowiska bikini może np ładować iPod poprzez wbudowany port USB. My, mamy nadzieję jednak, że ten gadżet pozostanie tylko wieczną koncepcją jej autora.

7. Słoneczna lodówka

W Namibii, pani Emily Cummins, zwana też jako "Cold Lady" wynalazła lodówkę, która działa na energię słoneczną. Jest ona przydatna szczególnie tam, gdzie występują problemy z energią elektryczną, czyli np w Afryce.

Urządzenie to składa się z dwóch cylindrów. Zewnętrzny wykonany jest z metalu zaś wewnętrzny z drewna lub tworzywa sztucznego. Pomiędzy nimi znajduje się mokry piasek. Pod wpływem słońca woda zaczyna parować, ciepło jest przekazywane z wewnętrznego cylindra, zaś w środku wytwarzana jest temperatura około minus sześciu stopni Celsjusza. Hmm, ona jest geniuszem, na serio.

8. "Green" TV

Sharp powoli zmierza w kierunku przyjaznym dla środowiska i przedstawił prototyp telewizora LCD o zmniejszonym zużyciu energii. Źródłem zasilania jest energia słoneczna.

9. Słoneczne lampki na choinkę

Coś w sam raz na nadchodzące święta. Jeśli obliczyć ile energii spalą światełka Bożego Narodzenia oraz wszelkiego rodzaju girlandy to dostaniemy całkiem spory rachunek. Czemu więc nie skorzystać z energii słonecznej. Kupmy więc lampki zasilane słońcem, które posiadają wbudowany akumulator. Siedmiocalowy talerzyk na słupku wbijamy w ziemię, ten ładuje akumulator, który potem zasila 102 diody LED i to w czasie od 8 do 9 godzin.

10. Słoneczny nagrobek

Na koniec coś mrocznego. Okazuje się, że panele słoneczne trafiają także na cmentarze i nie chodzi tutaj o lampiony. Pewna firma stworzyła interaktywny nagrobek E-Tomb. Nagrobek jest w stanie przechowywać wszystkie informacje o zmarłym, zdjęcia, filmy, teksty, nagrania audio i przekazywać je poprzez nadajnik Bluetooth w krzyżu do telefonów komórkowych odwiedzających cmentarz. Oczywiście potrzebna jest do tego energia, którą dostarczają panele słoneczne.

KoniecJak widać energia słoneczna wkracza w życie na dobre. Jedne pomysły są ciekawe o innych może niech ich twórcy jak najszybciej zapomną. W oryginalnym artykule oddee.com była jeszcze mowa o pewnym urządzeniu z sex-shopu ale może o nim już nie będziemy pisać ;) Wiadomo, mamy regulamin :)

Aż jestem ciekaw co przyniesie przyszły rok.
 Reklama

 Komentarze
#1 | Lena dnia 21/12/2010 18:30
ostatnie przesadzone ^^
#2 | stukot dnia 21/12/2010 18:45
Najbardziej zaimponował mi twórca skutera. Ten nagrobek też mi się nie spodobał.
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=336

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook